Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Supernemocnice v Brně nebude. Zákony nemá kdo odhlasovat

  10:19aktualizováno  10:19
Plán někdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera sloučit nemocnici v brněnských Bohunicích a svatou Annu po měsících příprav končí. Zákon zajišťující sloučení po rozpuštění Sněmovny nemá kdo odhlasovat.

Fakultní nemocnice Bohunice

Sloučení dvou fakultních nemocnic do jednoho obřího kolosu mělo vylepšit situaci svaté Anny, která je zatížena stamilionovými dluhy, a ukončit řevnivost odborníků, kteří dělají to samé na více odděleních po Brně.

"Zákon měla projednávat dolní komora parlamentu. Po jejím rozpuštění zůstal uprostřed legislativního procesu a jeho osud je odvislý od rozhodnutí nového ministra, který vzejde z nadcházejících říjnových voleb," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Jestli vznik kolosu odkývne i nová vláda, ale podle ředitele bohunické nemocnice Romana Krause není vůbec jisté.

"Výsledek půlroční přípravy se odkládá na neurčito. Záměry nové vlády je teď opravdu těžké odhadnout, podobně jako její složení," dodal Kraus. Ten je přitom od ledna i dočasným šéfem sv. Anny. Do funkce nastoupil po náhlém odchodu ředitele Petra Košky.

ICRC v ohrožení

Nemocnici, která dnes dluží více než miliardu korun, měly podle avizovaného záměru prospět úspory vzešlé ze sloučení.

Bezproblémový chod svaté Anny je přitom o to důležitější, že její součástí je i draze budovaná vědecká instituce ICRC. Její případný krach by i kvůli spolupráci s americkou klinikou Mayo znamenal mezinárodní ostudu.

Jak jinak vylepšit finanční kondici nemocnice u svaté Anny, ale teď Kraus netuší.

"Problémem je i současná úhradová vyhláška ministerstva, která nám prostě nezajišťuje dostatek peněz za péči o pacienty. Ale mohlo by nastat zlepšení. Tu další musí schválit ještě ministr Rusnokovy vlády Martin Holcát, mohla by nám zajistit více peněz," dodal Kraus. Pokud se podle něj ukáže, že sloučení definitivně padá pod stůl, na post ředitele svaté Anny sám rezignuje.

Jeho ředitelská pozice v čele sjednocených nemocnic mohla být přitom podstatně jistější. To by ale kvůli konci Sněmovny nesměla přijít vniveč i práce na druhém zákoně.

Ten by obří spojenou fakultní nemocnici proměnil z fakultní na univerzitní. Na jejím fungováním by se po změně více podílela Masarykova univerzita a Jihomoravský kraj. A právě správní rada z jejich zástupců by ředitele odvolávala. Až dosud to dělá ministr.

Vývoj situace těší kritiky sloučení

Zdaleka ne všichni ale lamentují, že největší nemocnice v Česku, která by měla na osm tisíc zaměstnanců a tři tisíce lůžek pro pacienty, zatím nevznikne.

Výhrady proti sloučení má krom některých lékařů například senátní zdravotní výbor, který v usnesení varoval, že by mohlo znamenat zánik kvalitních pracovišť.

K dvojici sloučených fakultních nemocnic chtěli navíc vládní činitelé "přihodit" i zatím samostatné Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) zodpovědné za transplantace pro celou Moravu.

Sídlí v areálu svaté Anny. A jeho specialisté se obávali, že prosperující špičkové pracoviště právě zadlužená nemocnice po sloučení finančně "vycucne".

"Kardiochirurgie i transplantační chirurgie patří k nejdražším lékařským oborům. Třeba transplantace jater stojí asi půl milionu korun. Po sloučení by se naše úspory a zisky přelévaly tam, kde by peníze chyběly. Bojím se, že my bychom pak pacientům vysoce specializovanou, a tedy značně drahou zdravotní péči nemohli poskytovat," uvedl už před časem pro MF DNES mezinárodně uznávaný kardiochirurg a někdejší dlouholetý šéf CKTCH Jan Černý.

Za nynější vývoj jsou tak zdejší odborníci rádi. Zatím ale jen opatrně. "Jsme pořád ve stávkové pohotovosti," uvedl kardiochirurg a šéf odborů CKTCH Tomáš Ostřížek.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

VIDEO: Výročí okupace připomnělo promítání, proti divákům se rozjel tank

Výročí okupace připomněla Masarykova univerzita speciálním promítáním

Ve velkou promítací plochu se v pondělí večer proměnil rektorát Masarykovy univerzity v Brně. Výročí okupace vojsky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz