Už rozjeté práce na silnici u Dolních Věstonic se zastavily. Kdy se sem...

Už rozjeté práce na silnici u Dolních Věstonic se zastavily. Kdy se sem stavební stroje vrátí, není jisté. | foto: Ivana Solaříková, MF DNES

Problémy se svahem pokračují. Táhnou Věstonice mezi nejzadluženější obce

  • 9
Tři roky papírování a marných žádostí o peníze na opravu zničené silnice. Úřední přestřelka mezi Dolními Věstonicemi a ministerstvem životního prostředí přesto nekončí. Obec se kvůli tomu může dostat do finančních potíží.

Když se nad Dolními Věstonicemi přehnal na podzim roku 2014 přívalový déšť a utrhl část svahu i se silnicí, starostka Jaroslava Rajchlová (Věstonická beseda) ještě nebyla ani ve funkci. Tu přebrala od své předchůdkyně až rok a půl poté. A od prvního dne bojuje s ministerstvem životního prostředí o peníze na zpevnění svahu a znovuotevření silnice do Pavlova, jež je už tři roky neprůjezdná.

Přestože úředníci slíbili ihned po deštích vyplatit obci dotaci na nápravu škod, dodneška starostka marně jezdí s kupou „lejster“ na ministerstvo orodovat za vesnici.

V úterý do Prahy vyrazila už s pátou žádostí. A opět neúspěšně. „Žádost znovu nesplňuje podmínky programu,“ uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. „Mimo jiné obsahuje prohlášení projektantů, že žádným způsobem neručí za navržená opatření. Takové prohlášení nelze ze strany ministerstva akceptovat,“ poznamenala mluvčí.

Miliony za výstavbu pilotových stěn

Rajchlová ovšem tvrdí, že prohlášení projektantů vzniklo vlastně už z čirého zoufalství. Po čtyřech zamítnutých žádostech o dotaci je totiž přemluvila, aby dokumentaci přepracovali přesně tak, jak ministerstvo chtělo.

„Udělali to, ale s dodatkem, že se od toho distancují, protože ze stavebnětechnického hlediska je to špatně,“ podotkla starostka. Ministerstvo podle ní například trvalo na tom, aby pro statický výpočet byla použita jím dodaná data, která ovšem podle starostky vznikla při měření v úplně jiné lokalitě. A s tím projektanti nesouhlasili.

Ministerstvo naopak dlouhodobě kritizuje, že v projektu jsou neodůvodněná a nadbytečná opatření ke zpevnění svahu, která z programu nemůže uhradit. Například pilotové stěny, jež mají svah držet pohromadě. Ty už přitom stojí. Obec za ně zaplatila 20 milionů korun (o potížích jsme psali také zde).

Finančně se na tom měl podílet i kraj, ale ani od něj není příspěvek jistý. „Necháváme zpracovat právní rozbor situace ohledně rozestavěné stavby a jejího financování. Cílem je najít možné řešení, které by vedlo k zajištění dokončení úseku bez velkých rizik,“ pronesla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Termín do konce září

Ministerstvo teď Dolní Věstonice vrací na samý začátek. Musí totiž vytvořit zcela novou projektovou dokumentaci určenou pro stavební povolení. „Jejím obsahem budou jen opatření, která stanovil odbor geologie ministerstva životního prostředí ve spolupráci s Českou geologickou službou a s využitím dalších expertních posudků a která jsou považována pro sanaci a prevenci škod za adekvátní a současně hospodárná,“ uvedla Roubíčková.

Novou žádost o dotaci musí obec předat do konce září. Podle starostky je to ale naprosto šibeniční termín a pochybuje, že je reálné jej stihnout. Jde přitom o poslední šanci. Dotační program na nápravu škod po přívalových deštích totiž končí v závěru roku 2018.

„Obec by již nemusela stihnout realizaci sanačních prací a současně jejich proplacení,“ poznamenala mluvčí ministerstva. Pokud vesnice v září dodá správnou dokumentaci, dá se podle ní naopak sanace svahu stihnout do konce roku a na začátku toho příštího může být proplacena.

Jestliže by se však Dolním Věstonicím nepodařilo na dotaci dosáhnout ani na šestý pokus, reálně jim hrozí, že se propadnou mezi nejzadluženější obce v kraji. Do výstavby pilotových stěn už totiž investovaly zmíněných 20 milionů. Hospodaří přitom s šestimilionovým rozpočtem a splácí úvěr na čistírnu odpadních vod.

Mezitím trpí místní lidé i turisté, kteří musí místo objíždět patnáctikilometrovou oklikou. „Loni jsme byli na dovolené ve vašem regionu už potřetí a pořád jsme nechápali, proč je silnice stále zavřená. Doufali jsme, že když přijedeme letos, bude situace už v pořádku, a ono ne,“ napsala třeba Milena Vepřková ve facebookové skupině Přátelé za otevření silnice do Pavlova, kde se sdružují nespokojení lidé. Právě tady také vznikla elektronická petice, kterou podepsaly už přes dvě stovky lidí.