Petr Švancara uspořádal na stadionu za Lužánkami svoji fotbalovou rozlučku.

Petr Švancara uspořádal na stadionu za Lužánkami svoji fotbalovou rozlučku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Švancara žádá klíče od stadionu za Lužánkami. Chci další akce, říká

  • 8
Před dvěma týdny Petr Švancara odevzdal městu klíče od fotbalového stadionu za Lužánkami. Teď je žádá zpět. Má totiž nabídky na pořádání dalších kulturních i sportovních akcí. Uvažuje o zápasu na počest nedávno zesnulého Josefa Masopusta, přátelském utkání Zbrojovky a také o koncertech.

Pod sdružením „Věříme Zbrojovce a Petr Švancara“ se proto přihlásil do výběrového řízení na nájemce lužáneckého areálu.

„Nechceme na provozování zbohatnout. Jde nám o udržení stavu, do kterého jsme ho s brigádníky dostali. Pokud se tam ale mají pořádat další akce a utkání, musí se o stadion někdo starat a to už nemůžeme chtít zadarmo jako doposud. Proto chceme areál v Lužánkách spravovat. Akce tam chceme hned, jak stadion získáme,“ přiblížil Švancara svůj záměr.

Nyní se o trávník stará Veřejná zeleň města Brna. „Pokud by bylo opravdu sucho, tak údržba může stát až 90 tisíc korun měsíčně. Trávník musíme i dvakrát denně kropit,“ nastínil náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ).

Cesta za Lužánky pro Petra Švancaru tentokrát musí vést přes výběrové řízení na nájemce stadionu. Město ho vyhlásilo na začátku července. Podle Andera se zatím přihlásili dva zájemci. „Jednotlivé záměry městská rada projedná pravděpodobně na konci července,“ uvedl.

Nový stadion chtějí v Brně stavět už čtyři firmy

Mezitím se primátorovi Petru Vokřálovi (ANO) ozvala další firma, která má zájem postavit nový stadion za Lužánkami. „Se zástupci firmy se setkám,“ poznamenal Vokřál. Na stole mu tak leží nabídky celkem čtyř firem, první tři chtěly stadion na vlastní náklady postavit i provozovat. „Jsou to stavební i investiční firmy. Pochází ze zahraničí. Jejich jména neprozradím,“ sdělil primátor. (více o zájemcích o stadion zde)

Redakce MF DNES se pokoušela zjistit, které firmy se o Lužánky zajímají. Dění kolem nového stadionu například přihlíží nadnárodní německá stavební společnost Hochtief, která postavila například slávistický stadion Eden v Praze a je skloňována také v souvislosti s investicemi do fotbalového mistrovství světa v Kataru v roce 2022.

„O stavbě nového stadionu za Lužánkami víme už dlouho. Zatím dění zpovzdálí sledujeme,“ informoval mluvčí české pobočky Michal Talián.

Podle architekta Karla Frontze, který se zabývá projektováním stadionů, společnosti mohou provozováním areálu za Lužánkami vydělat.

„Firmy, které se ozvaly, budou nadnárodní. Možná německé. Nicméně dobře vědí, co dělají. Stadiony ve světě běžně vydělávají, když jsou multifunkční. To je podmínka. Sám při projektování zdůrazňuji, že jestli má být areál výdělečný, musí být multifunkční,“ domnívá se.

Organizátoři vrací vstupné

Primátor už dříve prozradil, že jedna z firem, která se mu ozvala, už postavila 25 fotbalových stadionů po celém světě, a to v Emirátech, Německu či Itálii.

Zatímco Vokřál jedná o stavbě nového stadionu, organizátoři Švancarovy rozlučky vyřizují stížnosti fanoušků, kteří se na červnový zápas nedostali, ačkoliv měli platné vstupenky. „Přihlásilo se jich asi tři sta, z toho třetina chtěla vrátit vstupné. Vyhověli jsme jim,“ uvedl člen organizačního týmu Luděk Zelenka.