Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svátky na jihu Moravy: otužilci v Dyji, běžci obkrouží Znojmo

  16:20aktualizováno  16:20
Jižní Morava nabídne lidem o svátcích nejen tradiční mše, koncerty a živé betlémy. Na programu jsou i sportovní vánoční akce či závod otužilých potápěčů.

Otužilci přeplavali v sobotu 17. prosince z Břeclavi do Rakouska přes řeku Dyji na počest obětím komunismu, které při útěku z Československa zastřelili. | foto: Jiří Salik Sláma

Program v tradičním duchu připravil například Vyškov, kde se mohou lidé vydat v sobotu odpoledne do centra města. V 15:30 tam z radniční věže zazní koledy.

Sváteční atmosféru navodí i živé betlémy. Jeden lidé uvidí například v neděli od 14:30 v zámeckém parku v Blansku. Další připravili i farníci v Rajhradě u Brna, kteří se v tamním klášteře sejdou také v neděli.

Počasí o víkendu

Meteorologové předpokládají, že nad jihem Moravy se na nadcházející Štědrý den zatáhne a občas zaprší. Ochladí se až večer a v noci, což může přinést na některých místech i sníh.

"V dalších dnech se bude oteplovat, a to asi do středy nebo do čtvrtka. Pak se rýsuje ochlazení se sněhovými přeháňkami," informoval Milan Šálek z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Lidé ze Znojma mohou zase zamířit na Českou mši vánoční, která zazní v neděli v 18 hodin. V kostele svatého Mikuláše ji zazpívá sdružení Vítězslav Novák Znojmo a Božický smíšený sbor.

Hudební zážitek nabídne Znojmo i v pondělí. V kostele Nalezení svatého Kříže začne v 15:30 vánoční koncert Kruhu přátel hudby. "Nabídne například árii z Bachova Vánočního oratoria či Varhanní koncert G. F. Händela a další skladby," nastínila Jana Alexová ze Znojemské besedy.

Jízda na kole, běh i pochod

Ve Znojmě ale nebude nouze ani o sport. Už poosmnácté se tam přímo na Štědrý den dopoledne sejdou příznivci cyklistiky na tradiční vyjížďce. "Odjezd pelotonu bude v 10 hodin od prodejny Cyklo Kučera. Před začátkem vyjížďky se mohou lidé zahřát teplým čajem," uvedl za organizátory Čestmír Vala z Cyklo Klubu Kučera.

V neděli se pak ve Znojmě chystá Vánoční běh na deset a půl kilometru. Start i cíl je v Husových sadech Znojmo u tribuny stadionu TJ Znojmo. Začátek je v deset dopoledne.

V Kyjově se lidé zase mohou vydat na Štěpánský pochod. Již 37. ročník populární akce kyjovských turistů se uskuteční v pondělí a patnáctikilometrový pochod zimní přírodou povede na trase Kyjov - Čeložnice a zpět.

I v Břeclavi mohou lidé sportovat už o Štědrém dnu, stejně jako ve Znojmě. Na zimním stadionu je totiž od 9:30 do 13:30 připraveno zimní bruslení. Ve stejném čase se bude bruslit i v neděli.

K Janovu hradu vyrazí o vánočním víkendu loď

V pondělí si navíc přijdou na své i ti, kteří se na sport raději jen dívají. Klub sportovního potápění Nautilus Břeclav totiž připravil už 37. ročník závodu otužilců. Akce začíná v 10:30 v areálu Slováckého veslařského klubu Nad splavem, hlavní závod začne o hodinu později.

"Pro diváky bude přichystáno bohaté občerstvení a po skončení závodů se mohou svézt vytápěnou vyhlídkovou lodí," zve za pořadatele akce Milan Vojta.

A kdo si chce plavbu lodí užít i bez potápěčů, může se vydat na Vánoční plavbu k Janovu hradu. Jízdy se konají v sobotu i neděli od 13 do 16 hodin a nástup na loď je u Dyje v místě břeclavského veslařského klubu nad splavem.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz