Svátky na jihu Moravy: otužilci v Dyji, běžci obkrouží Znojmo

  16:20aktualizováno  16:20
Jižní Morava nabídne lidem o svátcích nejen tradiční mše, koncerty a živé betlémy. Na programu jsou i sportovní vánoční akce či závod otužilých potápěčů.

Otužilci přeplavali v sobotu 17. prosince z Břeclavi do Rakouska přes řeku Dyji na počest obětím komunismu, které při útěku z Československa zastřelili. | foto: Jiří Salik Sláma

Program v tradičním duchu připravil například Vyškov, kde se mohou lidé vydat v sobotu odpoledne do centra města. V 15:30 tam z radniční věže zazní koledy.

Sváteční atmosféru navodí i živé betlémy. Jeden lidé uvidí například v neděli od 14:30 v zámeckém parku v Blansku. Další připravili i farníci v Rajhradě u Brna, kteří se v tamním klášteře sejdou také v neděli.

Počasí o víkendu

Meteorologové předpokládají, že nad jihem Moravy se na nadcházející Štědrý den zatáhne a občas zaprší. Ochladí se až večer a v noci, což může přinést na některých místech i sníh.

"V dalších dnech se bude oteplovat, a to asi do středy nebo do čtvrtka. Pak se rýsuje ochlazení se sněhovými přeháňkami," informoval Milan Šálek z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Lidé ze Znojma mohou zase zamířit na Českou mši vánoční, která zazní v neděli v 18 hodin. V kostele svatého Mikuláše ji zazpívá sdružení Vítězslav Novák Znojmo a Božický smíšený sbor.

Hudební zážitek nabídne Znojmo i v pondělí. V kostele Nalezení svatého Kříže začne v 15:30 vánoční koncert Kruhu přátel hudby. "Nabídne například árii z Bachova Vánočního oratoria či Varhanní koncert G. F. Händela a další skladby," nastínila Jana Alexová ze Znojemské besedy.

Jízda na kole, běh i pochod

Ve Znojmě ale nebude nouze ani o sport. Už poosmnácté se tam přímo na Štědrý den dopoledne sejdou příznivci cyklistiky na tradiční vyjížďce. "Odjezd pelotonu bude v 10 hodin od prodejny Cyklo Kučera. Před začátkem vyjížďky se mohou lidé zahřát teplým čajem," uvedl za organizátory Čestmír Vala z Cyklo Klubu Kučera.

V neděli se pak ve Znojmě chystá Vánoční běh na deset a půl kilometru. Start i cíl je v Husových sadech Znojmo u tribuny stadionu TJ Znojmo. Začátek je v deset dopoledne.

V Kyjově se lidé zase mohou vydat na Štěpánský pochod. Již 37. ročník populární akce kyjovských turistů se uskuteční v pondělí a patnáctikilometrový pochod zimní přírodou povede na trase Kyjov - Čeložnice a zpět.

I v Břeclavi mohou lidé sportovat už o Štědrém dnu, stejně jako ve Znojmě. Na zimním stadionu je totiž od 9:30 do 13:30 připraveno zimní bruslení. Ve stejném čase se bude bruslit i v neděli.

K Janovu hradu vyrazí o vánočním víkendu loď

V pondělí si navíc přijdou na své i ti, kteří se na sport raději jen dívají. Klub sportovního potápění Nautilus Břeclav totiž připravil už 37. ročník závodu otužilců. Akce začíná v 10:30 v areálu Slováckého veslařského klubu Nad splavem, hlavní závod začne o hodinu později.

"Pro diváky bude přichystáno bohaté občerstvení a po skončení závodů se mohou svézt vytápěnou vyhlídkovou lodí," zve za pořadatele akce Milan Vojta.

A kdo si chce plavbu lodí užít i bez potápěčů, může se vydat na Vánoční plavbu k Janovu hradu. Jízdy se konají v sobotu i neděli od 13 do 16 hodin a nástup na loď je u Dyje v místě břeclavského veslařského klubu nad splavem.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

VIDEO: Koňský povoz přivezl vánoční strom na náměstí Svobody

Povoz tažený koňmi přivezl na náměstí Svobody vánoční strom (17. listopadu...

Stovky lidí v sobotu čekaly na příjezd vánoční stromu na náměstí Svobody v Brně. Letos ho přivezl povoz tažený dvěma...

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz