K propuštění Eduarda Slaniny z vězení přispělo  podivné dění kolem klíčového svědka, který ho nařkl z vydírání, a jeho změněné výpovědi. (ilustrační snímek)

K propuštění Eduarda Slaniny z vězení přispělo podivné dění kolem klíčového svědka, který ho nařkl z vydírání, a jeho změněné výpovědi. (ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Svědek po zatčení změnil výpověď, člen Toflova gangu je na svobodě

  • 3
Další ze stíhaných členů údajného Toflova gangu je venku z vězení. Ve středu se na svobodu po sedmi měsících dostal bývalý policista a poté pracovník finančního úřadu Eduard Slanina. Z deseti policejních vyděračů, které soud v minulých měsících poslal do vazby, jich tak ve vězení zůstává už jen polovina.

"Další stíhaný byl z vazby opravdu propuštěn. Nadále bude vyšetřován na svobodě," potvrdil tuto informaci státní zástupce Martin Brzobohatý z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který na vyšetřování kauzy od jejího počátku dohlíží.

Toflův gang

Skupina brněnských policistů údajně vydírala v letech 1998 až 2010 brněnské podnikatele na základě falešného obvinění z hospodářského zločinu.

Hlavou gangu měl být bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého předloni zastřelil neznámý vrah.

Prvních šest obviněných zadrželi policisté loni v srpnu, další přibyli později. Vyšetřování chce státní zástupce uzavřít letos v létě.

K propuštění Slaniny přitom podle informací MF DNES přispělo podivné dění kolem klíčového svědka, který ho nařkl z vydírání. Třiačtyřicetiletý podnikatel Miroslav K. měl už několikrát problémy se zákonem a v roce 2009 byl uznán vinným z mnohamilionového podvodu s auty. "Byl odsouzený k odnětí svobody na 8 let a 6 měsíců," upřesnila mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Od té doby se muž až do letošního února vyhýbal nástupu do vězení. Mezitím ovšem stihl kvůli Toflově gangu vypovídat na policii, aniž by ho odsud přímo poslali do vězení. Začátkem letošního roku se pak kriminalistům dostala neznámým způsobem do rukou nahrávka s podnikatelovou novou výpovědí. Až poté ho policisté zatkli.

Po zadržení změnil výpověď, Slanina ho prý nevydíral

Formálně bylo v roce 2010 všechno v pořádku. Klíčový výslech se totiž odehrál v krátkém mezičase, kdy byl podnikatel už odsouzen a věděl o své povinnosti nastoupit do vězení, policie po něm však ještě oficiálně nepátrala.

"Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu to ale rozhodně museli vědět, protože i jeho výpověď o údajném vydírání se týkala podvodu, za který byl už pravomocně odsouzen," je přesvědčen obhájce propuštěného Slaniny Petr Novák.

Dozorující státní zástupce ale žádnou chybu vyšetřovatelů kauzy nepřipouští. "Byli bychom blázni, kdybychom se takové věci dopustili. To by nás všechny zavřeli," tvrdí Brzobohatý a k situaci se nechce dál vyjadřovat.

Po svém zadržení navíc Miroslav K. zásadně změnil výpověď. Zatímco při výslechu v roce 2010 tvrdil, že po něm Slanina požadoval 10 milionů korun za odvrácení domovní prohlídky, nyní obrátil. Uvedl totiž, že peníze Slaninovi naopak sám nabídl. A ne miliony, ale jen statisíce. "Podobně pochybná jsou i další svědectví proti obviněným členům údajného gangu. A žádný z nich navíc dosud nepotvrdil, že opravdu šlo o organizovanou skupinu," upozornil advokát Novák.