Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svěřenec Rosnerových, který udal týrání, má jít do ústavu

  7:34aktualizováno  12:31
Nejpozději do včerejší půlnoci měl vyškovský soud rozhodnout o prodloužení předběžného opatření v kauze Rosnerových. Stále se tak ale nestalo. Pětice dětí odebraných pěstounům Blaženě a Lubomíru Rosnerovým je tak stále na Kociánce. Verdikt zřejmě zkomplikoval návrh umístit jednoho ze svěřenců, který ohlásil týrání, do diagnostického ústavu.

Manželé Blažena a Lubomír Rosnerovi | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Jsme tady všichni nervózní, nechápeme to, nevíme, co bude. Čekali jsme, že fax ze soudu přijde během noci, nejpozději ráno, nic se ale nestalo. Patrik neví, co s ním bude, Michal už také vše vnímá a ví, že tu měl být do 25. září. A my jim neumíme nic říci," reagovala sociální pracovnice Monika Křivánková, která se o děti stará.
 
Soudce Petr Doležel, který má kauzu na starosti, sice ráno v práci byl, celé dopoledne ale soudil. A před polednem se k záležitosti odmítl vyjádřit. "Nic vám k tomu neřeknu," reagoval Doležel s tím, že nebude komentovat nové rozhodnutí, ani to, kdy je vydá a proč tak neučinil v zákonné lhůtě.
 
"Nemám tady stále žádné usnesení, ani faxem nic nepřišlo, stále jen čekáme. Kdyby dnes Rosnerovi přijeli, tak jim podle práva děti vydat musíme," připustil ředitel Kociánky Jiří Podlucký.

Vyznamenaní pěstouni pět týdnů ve vazbě
Pěstouni, vyznamenaní za svou práci s dětmi i prezidentem Klausem, skončili kvůli obvinění z týrání dětí na konci července ve vazbě. Pobyli v ní pět týdnů. A jejich devět svěřenců putovalo na brněnskou Kociánku. Nejprve je tam poslali dobrovolně sami Rosnerovi, aniž tušili, že skončí ve vazbě, pak umístění do brněnského ústavu pro tělesně postiženou mládež Kociánka potvrdil soud.

A zatímco dospělí svěřenci Rosnerových už jsou doma, pět dětí je stále v ústavu, na základě předběžného opatření, které platilo do včerejška. Pracovníci Kociánky však na fax o novém rozhodnutí čekali marně.

"Jsem z toho překvapená, je to úplně poprvé, co si soud nechává čas až za lhůtu. Pan soudce o všem mohl přemýšlet celý měsíc, nevím, proč si bere lhůtu na rozmyšlenou teď, když už čas nemá," komentovala situaci sociální pracovnice Kociánky Monika Křivánková.

"Bez nového předběžného opatření nebude legální důvod, aby u nás děti byly. Kdyby si pro ně Rosnerovi o půlnoci přijeli, musíme je vydat," potvrdila Křivánková, která se o děti stará.

Rozzlobení jsou i Rosnerovi. "Vůbec nevíme, co se děje a kdy se o čem bude rozhodovat," zlobí se Lubomír Rosner.

Patrika nezvládají
Rozhodování zřejmě zkomplikoval návrh sociálních pracovníků Kociánky, aby byl patnáctiletý Patrik, který spolu s o dva roky starším Michalem týrání ze strany pěstounů ohlásil vychovateli ve škole, přemístěn do diagnostického ústavu.

"S Patrikem jsou bohužel problémy, avizovali jsme to už dříve, informovali jsme i vyšetřovatele, má problémy s agresivitou, potíže ve škole. Měli by to řešit pedagogové, kteří se věnují dětem s poruchami chování," potvrdil MF DNES ředitel Kociánky Jiří Podlucký.

"Obdivuji Rosnerovy, že to tak dlouho vydrželi, tady už ale opravdu musí nastoupit odborník," dodal.

Předběžné opatření a s tím i pobyt dětí v ústavu zřejmě soudce prodlouží o další měsíc. Na 16. října je totiž už nařízeno soudní jednání, kde má padnout verdikt, zda se děti vrátí pěstounům nebo budou umístěny do ústavu. V něm je kromě Patrika a Michala i školou povinná Terezka, Jolanka a Růženka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz