Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svratku znovu znečistila ropná skvrna. Svitavu akrylátová barva

  14:11aktualizováno  10. dubna 15:05
Podruhé během několika dní na Svratce pod mostem u náměstí 28. dubna v brněnské čtvrti Bystrc zasahovali hasiči. Do vody totiž ve středu zřejmě opět unikla ropná látka neznámého původu. Na hladině Svitavy se zase objevila modrá skvrna z akrylátové barvy.

Ilustrační foto | foto: Městská policie Brno

Kvůli stejnému problému se hasiči ke Svratce v Bystrci sjeli už minulý týden v pátek. "Postavili jsme norné stěny a použili sorbent, abychom zabránili dalším škodám. Zdroj úniku látky jsme nenašli. Nešlo však o nic rozsáhlého, celou záležitost jsme předali k šetření odboru životního prostředí," informoval ve středu mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Na magistrátu už po důvodu častých hasičských výjezdů k řece pátrají. "Dopoledne jsme odebrali vzorky vody a ve spolupráci s Povodím Moravy budeme zkoumat, o jakou látku se vůbec jedná," prohlásil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Variant původců zašpinění je několik. "Látka tam nebývá ve velkém množství. Někde na dně může ležet například plechovka. Mezi tramvajovým a silničním mostem je ale vybudovaná dešťová kanalizace, za které mohou také unikat nečistoty," hledal možné příčiny Žára. Norné stěny na Svratce zůstanou preventivně i nadále. Po hasičích se bude o sledování situace na Svratce starat Povodí Moravy.

Svitavu zabarvil modrý akrylát
Tajemná skvrna se objevila i na řece Svitavě v Letovicích na Blanensku. Tu podle hasičů způsobila modrá akrylátová barva. "Vyplynulo to z rozboru vzorků vody v chemické laboratoři v Tišnově. Podle dostupných informací do řeky unikla nátěrová hmota označovaná jako barva ředitelná vodou, která není akutně toxická. Další laboratorní rozbory vzorků ze Svitavy neprokázaly zvýšený obsah jiných látek nebezpečných životnímu prostředí," ujistil mluvčí hasičů Haid.

Modrá řeka Svitava

Únik modré látky do Svitavy nahlásili lidé hasičům včera před druhou hodinou odpoledne. "Modrý, zhruba 200 až 300 metrů dlouhý pás vody, který postupuje po proudu řeky, lidé zaznamenali v Letovicích. Na místo vyjely čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů včetně specialistů chemické laboratoře v Tišnově," dodal Haid. Modrá voda nyní teče do Brna.

Podle požárníků se nejednalo  o povrchové znečistění hladiny vody, ale o obarvenou vodu řeky, stavění norných stěn by tedy nebylo účinné. V zabarvené vodě neuhynuly žádné ryby ani jiní živočichové. Zdroj úniku barvy do řeky se však požárníkům zatím nepodařilo najít.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz