Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Symbol Rudé armády Špagin našel na půdě

  13:07aktualizováno  13:07
Čtyřiašedesátiletý Slavomír Bureš z Dobšic u Znojma je jedním z těch, kteří reagovali na takzvanou zbraňovou amnestii vyhlášenou před několika týdny policií. Na policejní ředitelství ve Znojmě přinesl zaregistrovat legendární ruský samopal Špagin, se kterým prošel během druhé světové války frontu sovětský voják Ivan Maljuga.

Mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek představuje samopal zvaný Špagin, který lidé odevzdali při akci zvané Amnestie zbraní | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Maljuga pak zbraň na konci bojů daroval otci Slavomíra Bureše. "Ivanovi tehdy bylo dvacet a patřil do skupiny ruských parašutistů, kteří byli shozeni jako výsadek na Kudlovskou dolinu," vypráví Bureš.

Kdosi však parašutisty vyzradil. "Došlo k přestřelce. Jednoho parašutistu pak léčili s kulkou v bérci u mojí babičky," pokračoval.

S vojákem Ivanem Maljugou se jeho otec setkal i dlouho po válce. V roce 1973 se za ním vypravil autem. "Auto nechal tatínek v Kyjevě na policii a letadlem letěl do Leningradu, kde byli i Věra s Nikolajem, další dva z výsadku. Ostatní se ztratili. Věra s Nikolajem dávali každý rok do ruské Pravdy inzerát, díky němuž pak našli Ivana. Nadlouho o něm nikdo nic nevěděl. Pěstoval si svoje včely kdesi na Ukrajině," přiblížil Bureš.

Historku z konce války Slavomír Bureš od svého otce znal dobře. O samopalu ukrytém na půdě jeho domu v Dobšicích se však dozvěděl teprve nedávno. "Než otec zemřel, řekl mi to. Tak povídám: Tak tu zbraň vytáhneme hned. Protože jsem strojař, byl jsem zvědavý na její zpracování. Ale tatínek říká: Chlapče, když já už si nepamatuju, kam jsem ji dal," vylíčil.

Špagin nebyl dokonalou zbraní, přesto se stal symbolem

Zbraň tedy objevil až před pár lety při opravě střechy. Byla zastrčena kdesi za prkny podbitými pod střechou. A jak na bývalého strojaře zapůsobila?

"No, hrubá, čistě účelová. Dělaly ji prý nějaké ženy za Uralem na soustruhu. Stroje měly údajně zalité vodou a zamrzlé, aby se nehýbaly. Navíc nějakou součástku, která se jim u samopalu lámala, nahrazovali později vojáci dřevěnou. Prostě ji vyřezali ze dřeva a ta zbraň normálně střílela dál," popsal.

Dobšický důchodce policii památečnou zbraň nenechá. Požádal, aby byla odborně znehodnocena a po nezbytné registraci si ji odnese domů. Samopal PPŠ-41 neboli Špagin přijala Rudá armáda do výzbroje v roce 1941. Do roku 1947 jich vzniklo přes pět milionů.

Podle expertů Špagin nebyl dokonalou zbraní. Přesto se stal symbolem vítězného tažení Rudé armády. Podobně tak i Ivanu Maljugovi. Podle Bureše není vyloučeno, že tento parašutista ještě žije.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Nejen vůně dálek, cestovatelské veletrhy nabídnou i zajímavé jídlo a pití

V Brně začal veletrh Regiontour.

Na brněnském výstavišti ve čtvrtek začínají cestovatelské veletrhy GO a Regiontour. Až do neděle čeká jejich...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Najdete na iDNES.cz