Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Symbol Rudé armády Špagin našel na půdě

  13:07aktualizováno  13:07
Čtyřiašedesátiletý Slavomír Bureš z Dobšic u Znojma je jedním z těch, kteří reagovali na takzvanou zbraňovou amnestii vyhlášenou před několika týdny policií. Na policejní ředitelství ve Znojmě přinesl zaregistrovat legendární ruský samopal Špagin, se kterým prošel během druhé světové války frontu sovětský voják Ivan Maljuga.

Mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek představuje samopal zvaný Špagin, který lidé odevzdali při akci zvané Amnestie zbraní | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Maljuga pak zbraň na konci bojů daroval otci Slavomíra Bureše. "Ivanovi tehdy bylo dvacet a patřil do skupiny ruských parašutistů, kteří byli shozeni jako výsadek na Kudlovskou dolinu," vypráví Bureš.

Kdosi však parašutisty vyzradil. "Došlo k přestřelce. Jednoho parašutistu pak léčili s kulkou v bérci u mojí babičky," pokračoval.

S vojákem Ivanem Maljugou se jeho otec setkal i dlouho po válce. V roce 1973 se za ním vypravil autem. "Auto nechal tatínek v Kyjevě na policii a letadlem letěl do Leningradu, kde byli i Věra s Nikolajem, další dva z výsadku. Ostatní se ztratili. Věra s Nikolajem dávali každý rok do ruské Pravdy inzerát, díky němuž pak našli Ivana. Nadlouho o něm nikdo nic nevěděl. Pěstoval si svoje včely kdesi na Ukrajině," přiblížil Bureš.

Historku z konce války Slavomír Bureš od svého otce znal dobře. O samopalu ukrytém na půdě jeho domu v Dobšicích se však dozvěděl teprve nedávno. "Než otec zemřel, řekl mi to. Tak povídám: Tak tu zbraň vytáhneme hned. Protože jsem strojař, byl jsem zvědavý na její zpracování. Ale tatínek říká: Chlapče, když já už si nepamatuju, kam jsem ji dal," vylíčil.

Špagin nebyl dokonalou zbraní, přesto se stal symbolem

Zbraň tedy objevil až před pár lety při opravě střechy. Byla zastrčena kdesi za prkny podbitými pod střechou. A jak na bývalého strojaře zapůsobila?

"No, hrubá, čistě účelová. Dělaly ji prý nějaké ženy za Uralem na soustruhu. Stroje měly údajně zalité vodou a zamrzlé, aby se nehýbaly. Navíc nějakou součástku, která se jim u samopalu lámala, nahrazovali později vojáci dřevěnou. Prostě ji vyřezali ze dřeva a ta zbraň normálně střílela dál," popsal.

Dobšický důchodce policii památečnou zbraň nenechá. Požádal, aby byla odborně znehodnocena a po nezbytné registraci si ji odnese domů. Samopal PPŠ-41 neboli Špagin přijala Rudá armáda do výzbroje v roce 1941. Do roku 1947 jich vzniklo přes pět milionů.

Podle expertů Špagin nebyl dokonalou zbraní. Přesto se stal symbolem vítězného tažení Rudé armády. Podobně tak i Ivanu Maljugovi. Podle Bureše není vyloučeno, že tento parašutista ještě žije.Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Další z rubriky

Brno má na náměstí omezit hluk svých akcí, ale jiných ne, rozhodl soud

Koncert amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí Svobody v...

Brno musí omezit nadměrný hluk na náměstí Svobody u akcí, které samo pořádá. Nevztahuje se to však na akce a...

Auto po nehodě uvázlo na nájezdu k domu, řidič přiznal marihuanu

Mladík v Čejkovicích nezvládl projet zatáčkou, narazil do zaparkovaného auta a...

Na nájezdu k rodinnému domu uvázl po nehodě peugeot, který řídil dvaadvacetiletý mladík. Havaroval ve čtvrtek v...

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz