Jan Kratochvil po volbách přeběhl k TOP 09 a umožnil vznik křehké koalice v Králově Poli. Někdo mu začal vyhrožovat. Ilustrační foto

Jan Kratochvil po volbách přeběhl k TOP 09 a umožnil vznik křehké koalice v Králově Poli. Někdo mu začal vyhrožovat. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Syn agenta-chodce přeběhl po volbách k TOP 09, začali mu vyhrožovat

  • 11
Otec Jana Kratochvila, v současnosti zastupitele za TOP 09 v brněnském Králově Poli, byl agent-chodec. Komunisté mu proto nedali pokoj už od dětství. Byl u zastřelení Danuše Muzikářové, otevřel Muzeum českého a slovenského exilu 20. století. Nyní sochaři a politikovi vyhrožují a u auta mu propíchli gumy.

Sochař Jan Kratochvil a jeho manželka, malířka Sabina, mají v Brně soukromé a hodně neobvyklé muzeum. Vystavuje příběhy lidí, kteří otevřeně vystupující proti jakékoliv totalitě. Nyní však jejich rodina čelí vyhrůžkám. A může za to politika.

Po tom, co se Jan Kratochvil přiklonil v Králově Poli k pravicové koalici, zažil vyhrožování. Včera mu někdo propíchal pneumatiky. Zda to souvisí s jeho politickými kroky, vyšetří policie.

Pár dní po komunálních volbách překvapil Jana Kratochvila, v současnosti zastupitele v Králově Poli, telefonát. Neznámý muž politikovi do telefonu oznámil, že se mu nelíbí jeho politické kroky a došlo na vyhrůžky.

Jan Kratochvil ve svém brněnském Muzeu českého a slovenského exilu 20. stoletíJan Kratochvil ve svém brněnském Muzeu českého a slovenského exilu 20. stoletíJan Kratochvil ve svém brněnském Muzeu českého a slovenského exilu 20. století

Kratochvil po volbách přeběhl od Královopolských patriotů, za které se do zastupitelstva dostal, k TOP 09. Umožnil tak vznik křehké, ale většinové koalice ODS, TOP 09, Zelená pro Královo Pole a KDU-ČSL. Má 16 křesel ze třiceti.

"Pátý nebo šestý den po volbách mi někdo zavolal s tím, že se mu nelíbí, jak politicky postupuju a jestli si prý uvědomuji, že auto jezdí rychle a že mám děti, čímž mi nepřímou cestou řekl: Dej pozor, abychom ti nepřejeli děti," popsal královopolský zastupitel a ředitel Muzea exilu Jan Kratochvil.

Do zastupitelstva za hlasy voličů

Za sdružení Královopolští patrioti kandidoval jako nezávislý. Hned po volbách však bylo všechno jinak.

"Že se připojím k pravicové koalici, jsem se rozhodl v den voleb. Bylo už totiž jasné, že Patrioti chtějí uzavírat smlouvu s ČSSD. Já šel na kandidátku s tím, že se strana připojí k pravici. Svoje voliče jsem nezradil. Naopak, ti, kteří mě volili, chtěli, abych podpořil pravici," brání se Kratochvil.

Politolog Martin Bastl považuje takové chování za výjimečné. "V souvislosti se změnou politické strany tohle rozhodně běžné není, zvlášť ne na komunální úrovni. Kdyby se potvrdilo, že poničení auta má co do činění s jeho politickými kroky, znamenalo by to překročení další hranice," řekl.

Policejní mluvčí Pavel Šváb nepotvrdil, ani nevyvrátil, jakým způsobem je případ vyšetřován a zda by mohlo jít o kauzu s politickým podtextem.

Koalice se zřejmě někomu nelíbí

"Ta koalice je velmi křehká. Je možné, že někdo, kdo si její podobu představoval jinak, ho teď může zlobit," řekl královopolský zastupitel za KDU-ČSL Václav Keprt.

Sdružení Královopolští patrioti mělo původně dva členy. Spolu s Kratochvilem tam byl i René Pelán, bývalý královopolský místostarosta za ODS.

René Pelán u pomníku rudoarmějců."Nemyslím si, že je to politický důvod. On je prostě problémová osoba, hádá se s Flédou, která sídlí vedle Muzea exilu, a má špatné vztahy se spoustou lidí ve svém okolí, takže by to mohlo spíš plynout z nějakého vyřizování osobních účtů," okomentoval situaci kolem svého bývalého "spolustraníka" Pelán.

"Policie to musí vyšetřovat jako trestný čin s politickým pozadím. Nejsem z těch, který by se bál, byl jsem v disentu. Zda i prořezané gumy souvisí s mým přestupem, nedokážu posoudit. Ale moje auto bylo v ulici jediné takto poškozené," doplnil Kratochvil.