Stavba, která měla na Ivančicku a Rosicku zajistit zvýšení kapacity zdrojů vody a její zkvalitnění, slavnostně začala v září. Dokončení je daleko. (Ilustrační snímek)

Stavba, která měla na Ivančicku a Rosicku zajistit zvýšení kapacity zdrojů vody a její zkvalitnění, slavnostně začala v září. Dokončení je daleko. (Ilustrační snímek)

Ivančicko bude mít lepší vodu. Jen musí počkat, až se probudí syslové

  • 0
Na Ivančicku začali budovat systém úpravy vody s podzemním filtrováním. Plány jim však kazí kolonie syslů. Vodohospodáři se tak pokusí hlodavce nalákat na jídlo do míst, kde se nebude stavět. Nejdříve ale musí počkat, až se syslové probudí ze zimního spánku.

Zvýšit kapacitu vodních zdrojů a kvalitu vody. Takové jsou priority Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice, který chystá výstavbu speciálního systému s podzemním filtrováním. Až na jaro. Tehdy se totiž probouzejí syslové obecní, kteří v místě žijí. A těm se v žádném případě nesmí nic stát.

Sysel obecný

  • Jediný evropský zástupce rodu sysel, patří do řádu hlodavců.
  • Dorůstá délky okolo 20 cm, dosahuje váhy 200-400 gramů. Má hustý, hnědavý, přiléhavý kožich, velké oči, malé ušní boltce a krátký ocas. Čtyřprsté přední končetiny jsou o hodně kratší než zadní.
  • Žije především v jihovýchodní Evropě a Malé Asii, ale místa jeho výskytu zasahují až do Polska a Česka, kam se rozšířil s nástupem zemědělství. Dříve to byl hojný škůdce, dnes se ale v české přírodě stává vzácností.
  • Sysel je kriticky ohrožený druh a je celoevropsky chráněný.

 Zdroj: Wikipedie

Stavby, které mají na Ivančicku a Rosicku na Brněnsku zajistit vyšší kvalitu i kapacitu vodních zásob, slavnostně začaly už loni na podzim. Výstavba přečerpávacího systému ovšem narazila na menší zádrhel. V dotyčném místě totiž žije několik celoevropsky chráněných hlodavců - syslů obecných.

Hlodavce chtějí nalákat na jídlo

Vodohospodáři tak musí zajistit jejich šetrné přestěhování. Jak je dostanou pryč?

Spoléhají na mlsné jazýčky malých hlodavců, kteří se po zimním spánku na nabídnuté pochutiny vrhnou a uvolní tak prostor ke stavbě. S tím tedy alespoň projektanti počítají.

"Vysečeme syslům cestu ke krmení, čímž je snad z místa vyhrazeného pro stavbu odlákáme," plánuje vedoucí projektu, místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice Tomáš Hájek.

Ten v týdnu jednal se zástupci krajského úřadu a ochránci životního prostředí, kteří syslí situaci monitorovali.

"Dohodli jsme se, že počkáme na jaro, až se syslové probudí ze zimního spánku. Teď stavbu přečerpávacího systému odložíme," dodal Hájek, pod jehož vedením zatím stavba pokračuje v okolních místech.

Na letišti syslové nevadí

Skloubit vlastní zájmy s ochranou životního prostředí se snaží i na letišti Brno-Medlánky, kde se vyskytuje početná syslí kolonie. V jejich případě však jde o spojení příjemného s užitečným.

Pro zdárný provoz letiště pravidelně sečou travní porost na celé ploše, což zároveň poskytuje ohroženému druhu ideální podmínky k životu.

Jsou ale místa, kde zvítězí chráněný druh na plné čáře, a nemusí to být zrovna sysel.

Asi nejznámější kauzou, v níž musela výstavba zvířeti ustoupit, je výstavba rychlostní silnice R55 z Otrokovic do Břeclavi.

V oblasti Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví na Hodonínsku se totiž vyskytuje řada chráněných ptáků, zejména lelek lesní. K dohodě mezi vedoucími stavby a ochránci navíc stále nedošlo, takže silnice stále čeká na dostavbu.