Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud: Inspekce správně zakázala prodej „českého vína“ z cizích hroznů

  15:27aktualizováno  15:27
Státní zemědělská a potravinářská inspekce postupovala správně, když před dvěma lety nařídila Templářským sklepům Čejkovice stažení asi milionu litrů vína s nejasným původem. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. Ten se kauzou zabýval už podruhé, původní verdikt totiž zrušil Nejvyšší správní soud.
SZPI nechala koncem roku 2010 Templářské sklepy Čejkovice stáhnout kvůli nejasnému původu tisíce litrů vína. Podle soud postupovala v souladu se zákonem (ilustrační snímek)

SZPI nechala koncem roku 2010 Templářské sklepy Čejkovice stáhnout kvůli nejasnému původu tisíce litrů vína. Podle soud postupovala v souladu se zákonem (ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Spor Templářských sklepů Čejkovice se SZPI začal v listopadu 2010. Inspekce tehdy zjistila, že firma koupila asi 1 250 tun hroznů neznámého původu a vyrobila z něj kolem milionu litrů vína.

"Ta byla klamavě označena jako vína původem z České republiky," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspekce z tohoto důvodu sklepům následně nařídila stažení lahví z oběhu. Výrobci navíc vyčetla i to, že neměl správně zpracované evidenční knihy.

Templáři se proti závěrům inspekce ohradili. "U veškerých vykupovaných hroznů, včetně těch, jež byly předmětem kontroly, jsou všechny průvodní doklady stvrzující nákup hroznů v souladu s právními předpisy," reagoval tehdy ředitel firmy Pavel Pastorek.

První verdikt dal za pravdu sklepům, druhý inspekci

Spor o to, zda bylo jednání SZPI podle zákona, nakonec skončil u Krajského soudu v Brně. S žalobou se na něj obrátily Templářské sklepy Čejkovice. Tento soud jim nakonec dal loni v březnu za pravdu a výsledky kontroly i její průběh označil za nezákonný.

SPZI se obrátila s kasační stížností na Nejvyšší správní soud. Ten ještě loni rozhodl ve prospěch inspekce a původní verdikt zrušil. Brněnský krajský soud tak o žalobách templářů znovu rozhodoval tento týden. Byl přitom vázaný právě loňským rozhodnutím NSS.

"Ten zdůraznil vázanost předpisy EU, které jednoznačně stanoví, že mezi povinnými údaji při označování vín, uváděnými na trh v rámci EU, musí být uvedena provenience. Což v daném případě nebylo splněno a došlo ke klamání konečného spotřebitele," uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Výše zmíněná povinnost navíc podle výkladu rozhodnutí NSS podle Sedláčkové platí i v případě, že povinnost označovat původ hroznů a vína nevyplývá z vnitrostátních předpisů. Lze ji totiž dovodit ze smyslu i konkrétního znění evropského práva.

"Krajský soud rozhodl v souladu s rozhodnutím NSS a žalobu z výše zmíněných důvodů zamítl," dodala mluvčí Sedláčková. Podle ní je další kasační stížnost nepřípustná. Jedinou výjimkou by bylo, kdyby někdo z dotčených namítal, že se soud rozhodnutím NSS neřídil.

Krajský soud v Brně by měl rozhodovat ještě o pokutě 5 milionů korun, kterou SZPI čejkovickému výrobci vína uložila. Kdy se tak stane, zatím není jisté.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce je podle jejího mluvčího Pavla Kopřivy spokojená. "Rozhodnutí vítáme. Krajský soud vyslal jednoznačný signál, že na etiketu není možné uvádět nepravdivé nebo nepodložené údaje," uvedl Kopřiva.

Co se s vínem stalo, firma neprozradí

Šéf Templářských sklepů Čejkovice verdikt naopak příliš komentovat nechtěl. "Trváme na tom, že naše žaloba je v plném rozsahu oprávněná a že postup inspekce byl v rozporu s platnými zákony a nebyla ctěna presumpce neviny," řekl Pastorek.

Podle jeho slov nebylo sklepům pochybení prokázáno a firma se tak žádného deliktu nedopustila. O dalším postupu ve sporu se SZPI zatím hovořit nechtěl. "V tento moment k tomu nemohu nic říct. Musíme počkat na konkrétní znění rozsudku," přiblížil.

Co se stalo s lahvemi, které musela firma rozhodnutím inspekce před více než dvěma lety stáhnout z oběhu, nechtěl Pastorek říct: "Nemohu říct, co se se staženým vínem stalo. Je předmětem celé této kauzy a musíme si počkat na její konečné dořešení."

Autor:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz