Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud: Inspekce správně zakázala prodej „českého vína“ z cizích hroznů

  15:27aktualizováno  15:27
Státní zemědělská a potravinářská inspekce postupovala správně, když před dvěma lety nařídila Templářským sklepům Čejkovice stažení asi milionu litrů vína s nejasným původem. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. Ten se kauzou zabýval už podruhé, původní verdikt totiž zrušil Nejvyšší správní soud.
SZPI nechala koncem roku 2010 Templářské sklepy Čejkovice stáhnout kvůli nejasnému původu tisíce litrů vína. Podle soud postupovala v souladu se zákonem (ilustrační snímek)

SZPI nechala koncem roku 2010 Templářské sklepy Čejkovice stáhnout kvůli nejasnému původu tisíce litrů vína. Podle soud postupovala v souladu se zákonem (ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Spor Templářských sklepů Čejkovice se SZPI začal v listopadu 2010. Inspekce tehdy zjistila, že firma koupila asi 1 250 tun hroznů neznámého původu a vyrobila z něj kolem milionu litrů vína.

"Ta byla klamavě označena jako vína původem z České republiky," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspekce z tohoto důvodu sklepům následně nařídila stažení lahví z oběhu. Výrobci navíc vyčetla i to, že neměl správně zpracované evidenční knihy.

Templáři se proti závěrům inspekce ohradili. "U veškerých vykupovaných hroznů, včetně těch, jež byly předmětem kontroly, jsou všechny průvodní doklady stvrzující nákup hroznů v souladu s právními předpisy," reagoval tehdy ředitel firmy Pavel Pastorek.

První verdikt dal za pravdu sklepům, druhý inspekci

Spor o to, zda bylo jednání SZPI podle zákona, nakonec skončil u Krajského soudu v Brně. S žalobou se na něj obrátily Templářské sklepy Čejkovice. Tento soud jim nakonec dal loni v březnu za pravdu a výsledky kontroly i její průběh označil za nezákonný.

SPZI se obrátila s kasační stížností na Nejvyšší správní soud. Ten ještě loni rozhodl ve prospěch inspekce a původní verdikt zrušil. Brněnský krajský soud tak o žalobách templářů znovu rozhodoval tento týden. Byl přitom vázaný právě loňským rozhodnutím NSS.

"Ten zdůraznil vázanost předpisy EU, které jednoznačně stanoví, že mezi povinnými údaji při označování vín, uváděnými na trh v rámci EU, musí být uvedena provenience. Což v daném případě nebylo splněno a došlo ke klamání konečného spotřebitele," uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Výše zmíněná povinnost navíc podle výkladu rozhodnutí NSS podle Sedláčkové platí i v případě, že povinnost označovat původ hroznů a vína nevyplývá z vnitrostátních předpisů. Lze ji totiž dovodit ze smyslu i konkrétního znění evropského práva.

"Krajský soud rozhodl v souladu s rozhodnutím NSS a žalobu z výše zmíněných důvodů zamítl," dodala mluvčí Sedláčková. Podle ní je další kasační stížnost nepřípustná. Jedinou výjimkou by bylo, kdyby někdo z dotčených namítal, že se soud rozhodnutím NSS neřídil.

Krajský soud v Brně by měl rozhodovat ještě o pokutě 5 milionů korun, kterou SZPI čejkovickému výrobci vína uložila. Kdy se tak stane, zatím není jisté.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce je podle jejího mluvčího Pavla Kopřivy spokojená. "Rozhodnutí vítáme. Krajský soud vyslal jednoznačný signál, že na etiketu není možné uvádět nepravdivé nebo nepodložené údaje," uvedl Kopřiva.

Co se s vínem stalo, firma neprozradí

Šéf Templářských sklepů Čejkovice verdikt naopak příliš komentovat nechtěl. "Trváme na tom, že naše žaloba je v plném rozsahu oprávněná a že postup inspekce byl v rozporu s platnými zákony a nebyla ctěna presumpce neviny," řekl Pastorek.

Podle jeho slov nebylo sklepům pochybení prokázáno a firma se tak žádného deliktu nedopustila. O dalším postupu ve sporu se SZPI zatím hovořit nechtěl. "V tento moment k tomu nemohu nic říct. Musíme počkat na konkrétní znění rozsudku," přiblížil.

Co se stalo s lahvemi, které musela firma rozhodnutím inspekce před více než dvěma lety stáhnout z oběhu, nechtěl Pastorek říct: "Nemohu říct, co se se staženým vínem stalo. Je předmětem celé této kauzy a musíme si počkat na její konečné dořešení."

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Najdete na iDNES.cz