Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tah do Vídně míří znovu před soud

  7:29aktualizováno  7:29
Ústavní soud včera vyhověl stížnosti, kterou podali vloni v červenci odpůrci výstavby rychlostní silnice R52, která má vést mezi Pohořelicemi a Mikulovem směrem do Vídně. Ekologové s výstavbou této silnice nesouhlasí a napadli územní plán Břeclavska.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Verdiktem Ústavního soudu se celý případ vrací zpět k Nejvyššímu správnímu soudu, který původně tento územní plán přezkoumat odmítl. Odpůrci se bojí, že výstavba silnice naruší ekosystémy v krajině pod Pálavou a kolem Novomlýnských nádrží.

Navrhují vést trasu, která má spojovat Brno s Vídní, přes Břeclav. Podle nich by byly důsledky méně citelné. Teď mají znovu naději, že jejich argumenty budou vyslyšeny. "V něco takového jsme doufali," reagoval na rozhodnutí soudu starosta Dolních Dunajovic Josef Hasník.

Tahanice kolem výstavby silnice, která by zasáhla do života lidí na Mikulovsku, se protahují už několik let. Mezi největší zastánce mikulovské varianty patří náměstkyně hejtmana Anna Procházková (ODS).

Stavbu tahu mezi Brnem a Vídní už kraj prosazuje dlouho. Podle vyjádření Procházkové ale rozhodnutí Ústavního soudu přípravné práce na stavbu nezastaví. "V tuto chvíli nemá rozhodnutí soudu žádné dopady a v přípravách na zahájení stavby rychlostní silnice přes Mikulov Ředitelství silnic a dálnic pokračuje dál tak, aby první práce začaly v roce 2010," řekla.

Projekt již odsouhlasila vláda. Podle všeho stavbě silnice přes Mikulov nestojí nic v cestě, obce se ale nevzdávají možností změn. Tomu Anna Procházková oponuje: "Všechny námitky ekologů jsme bez potíží zdůvodnili odborně zpracovanou studií."

Břeclavská varianta nebyla oproti tomu ani vyprojektovaná. Proti břeclavské variantě hraje teď i aktuálně jiný návrh ekologických sdružení na zřízení chráněných krajinných oblastí v oblasti soutoku Dyje a Moravy.

Právě přes tuto oblast by měla vést břeclavská varianta, kterou obce navrhují. "Těžko by v nich ochránci přírody povolili čtyřproudou silnici," pochybuje Anna Procházková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz