Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tahali z lidí peníze. Už zavřeli krám

  11:25aktualizováno  11:25
Desítky tisíc lidí, kteří svěřili své úspory brněnské firmě Edbusy jako zálohu na zázračně výhodný úvěr, zřejmě přišly o peníze. Po zásahu policie má brněnská firma Edbusy obstavené účty. Nikdo zatím nebyl obviněn, škoda však může jít do stamilionů.

Edbusy - Brněnskou firmu Edbusy zkoumá národní banka. | foto: www.edbusy.cz

Společnost je totiž po zásahu policie zavřená, má obstavené účty a protikorupční policisté prošetřují její aktivity. Firma nabízela pouze za "vstupní poplatek" půjčku, která se sama splácí. Za necelých třicet tisíc slibovala svým klientům prakticky zdarma osm set tisíc korun a k nim po třináct let měsíční rentu pět tisíc. Před měsícem se chlubila, že má asi dvacet tisíc zákazníků a další přibývají. Edbusy pro jejich nábor navíc používala typický systém nechvalně známých pyramid.

Případ je tak závažný, že jej dokonce dostalo na stůl rovnou vrchní státní zastupitelství. "S ohledem na předpokládanou výši škody se tím my nezabýváme," potvrdil mluvčí brněnského státního zastupitelství Hynek Olma. Pokud by o vložené "zálohy" přišli všichni klienti, kterými se Edbusy chlubila, může škoda dosahovat stovek milionů korun.

Zatím bez obvinění
Policie nicméně zatím nikoho neobvinila. "Nyní analyzujeme informace, které jsme ve firmě zajistili," uvedl mluvčí policejního Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

To potvrzuje i Edbusy, která svým obchodním zástupcům poslala v pondělí e-mail. "Do současné doby nebyl nikdo ze společnosti obviněn ani zadržen a nebyla zakázána činnost společnosti," píše se v prohlášení. Stejný text visí i na dveřích zavřené úvěrové kanceláře v Josefské ulici v Brně.

Půjčené peníze musejí zřejmě vrátit
Na uvedených telefonních číslech nebyl nikdo ochoten na dotazy MF DNES odpovědět, vedení firmy údajně nemá k dispozici služební telefony. "Vzhledem k tomu, že byly zabaveny i telefony vedení, tak telefonický kontakt není možný," řekl jeden z pracovníků Edbusy. A na e-mailové otázky včera MF DNES nedostala konkrétní odpovědi. Firma se nicméně v prohlášení dušuje, že peníze vyplácí. V diskusích na různých internetových stránkách zabývajících se oddlužením a úvěrovými podvody nicméně několik desítek lidí uvedlo, že na peníze čekají marně. Odborníci varují, že pokud někdo od Edbusy úvěr dostal, bude ho muset navzdory prohlášením společnosti splácet.

Jak funguje zázračná půjčka, na kterou firma nachytala desítky tisíc důvěřivých lidí převážně v tíživé životní situaci? Brněnští živnostníci, kteří výhodný byznys rozjeli, nevymysleli nic nového. Ve stejné době se tentýž systém rozmohl i ve Spojených státech. Po internetu koluje hned několik upozornění na tento podvod. "Jednoduše není možné si půjčit peníze bez jakékoliv zástavy nebo ručení," vysvětluje jeden z autorů varovné zprávy. Podle amerických autorů má slib "úvěru zadarmo" základ v jistém druhu krátkodobé půjčky. Uzavřít ji ale na dvacet let a bez jakéhokoliv jištění je utopie.

. Co je Edbusy?

Brněnská společnost nabízí nereálné úvěry, které se mají samy splácet. Vstupní poplatek jí svěřilo přes dvacet tisíc lidí, peníze ale zatím ve většině případů nedostali.

Od února Edbusy prošetřuje Česká národní banka, před týdnem se v sídle společnosti uskutečnila razie protikorupční policie. Firma má obstavené účty.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Najdete na iDNES.cz