Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tahali z lidí peníze. Už zavřeli krám

  11:25aktualizováno  11:25
Desítky tisíc lidí, kteří svěřili své úspory brněnské firmě Edbusy jako zálohu na zázračně výhodný úvěr, zřejmě přišly o peníze. Po zásahu policie má brněnská firma Edbusy obstavené účty. Nikdo zatím nebyl obviněn, škoda však může jít do stamilionů.

Edbusy - Brněnskou firmu Edbusy zkoumá národní banka. | foto: www.edbusy.cz

Společnost je totiž po zásahu policie zavřená, má obstavené účty a protikorupční policisté prošetřují její aktivity. Firma nabízela pouze za "vstupní poplatek" půjčku, která se sama splácí. Za necelých třicet tisíc slibovala svým klientům prakticky zdarma osm set tisíc korun a k nim po třináct let měsíční rentu pět tisíc. Před měsícem se chlubila, že má asi dvacet tisíc zákazníků a další přibývají. Edbusy pro jejich nábor navíc používala typický systém nechvalně známých pyramid.

Případ je tak závažný, že jej dokonce dostalo na stůl rovnou vrchní státní zastupitelství. "S ohledem na předpokládanou výši škody se tím my nezabýváme," potvrdil mluvčí brněnského státního zastupitelství Hynek Olma. Pokud by o vložené "zálohy" přišli všichni klienti, kterými se Edbusy chlubila, může škoda dosahovat stovek milionů korun.

Zatím bez obvinění
Policie nicméně zatím nikoho neobvinila. "Nyní analyzujeme informace, které jsme ve firmě zajistili," uvedl mluvčí policejního Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

To potvrzuje i Edbusy, která svým obchodním zástupcům poslala v pondělí e-mail. "Do současné doby nebyl nikdo ze společnosti obviněn ani zadržen a nebyla zakázána činnost společnosti," píše se v prohlášení. Stejný text visí i na dveřích zavřené úvěrové kanceláře v Josefské ulici v Brně.

Půjčené peníze musejí zřejmě vrátit
Na uvedených telefonních číslech nebyl nikdo ochoten na dotazy MF DNES odpovědět, vedení firmy údajně nemá k dispozici služební telefony. "Vzhledem k tomu, že byly zabaveny i telefony vedení, tak telefonický kontakt není možný," řekl jeden z pracovníků Edbusy. A na e-mailové otázky včera MF DNES nedostala konkrétní odpovědi. Firma se nicméně v prohlášení dušuje, že peníze vyplácí. V diskusích na různých internetových stránkách zabývajících se oddlužením a úvěrovými podvody nicméně několik desítek lidí uvedlo, že na peníze čekají marně. Odborníci varují, že pokud někdo od Edbusy úvěr dostal, bude ho muset navzdory prohlášením společnosti splácet.

Jak funguje zázračná půjčka, na kterou firma nachytala desítky tisíc důvěřivých lidí převážně v tíživé životní situaci? Brněnští živnostníci, kteří výhodný byznys rozjeli, nevymysleli nic nového. Ve stejné době se tentýž systém rozmohl i ve Spojených státech. Po internetu koluje hned několik upozornění na tento podvod. "Jednoduše není možné si půjčit peníze bez jakékoliv zástavy nebo ručení," vysvětluje jeden z autorů varovné zprávy. Podle amerických autorů má slib "úvěru zadarmo" základ v jistém druhu krátkodobé půjčky. Uzavřít ji ale na dvacet let a bez jakéhokoliv jištění je utopie.

. Co je Edbusy?

Brněnská společnost nabízí nereálné úvěry, které se mají samy splácet. Vstupní poplatek jí svěřilo přes dvacet tisíc lidí, peníze ale zatím ve většině případů nedostali.

Od února Edbusy prošetřuje Česká národní banka, před týdnem se v sídle společnosti uskutečnila razie protikorupční policie. Firma má obstavené účty.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz