Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) je to vytrvalá lysá bylina až 1,5 metru vysoká a široká, která pochází z jihovýchodní Asie.

Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) je to vytrvalá lysá bylina až 1,5 metru vysoká a široká, která pochází z jihovýchodní Asie. | foto: Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU Brno

Tajemná rostlina z Asie několik let zdobí okolí Brna

  • 11
Několikrát týdně přicházejí lidé do brněnské botanické zahrady s dotazem na rostlinu, která se v několika posledních letech šíří v Brně a jeho okolí. Líčidlo jedlé, jak se rostlina jmenuje, sem pravděpodobně z jihovýchodní Asie zavlekli obchodníci. Jeho plody totiž používali k barvení potravin.

"Líčidlo jedlé, latinsky Phytolacca esculenta, je vytrvalá lysá rostlina až jeden a půl metru vysoká a široká," přiblížila Magdaléna Chytrá z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Rostlina kvete bílými květy, její plody jsou však tmavě rudé až černé. Právě plodů využívali v minulosti barvíři k barvení potravin. "Hlavně k falšování vína," dodala Chytrá s tím, že plody nejsou jedlé a ve větším množství mohou být dokonce jedovaté.

Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) je to vytrvalá lysá bylina až 1,5 metru vysoká a široká, která pochází z jihovýchodní Asie.

Dnes se ale líčidlo pěstuje hlavně jako rostlina okrasná. "V teplejších územích se může poměrně dlouho vyskytovat na jednom místě. Zatím není invazní, nevstupuje do přirozených porostů," uvedla Magdaléna Chytrá.

Likvidace rostliny, kterou rozšiřují ptáci požírající její plody, je možná potíráním zelených listů dotykovými herbicidy. Vykopání se většinou zcela nepodaří, protože má velký řepovitý kořen," doplnila Chytrá.

Líčidlo jedlé je podle Chytré často zaměňováno za líčidlo americké (Phytolacca americana) pocházející ze severní Ameriky, kde ho snad Indiáni používali k barvení pokožky. "Tento druh je poměrně vzácnější, běžně se s ním nesetkáme, pěstuje se v botanických zahradách," vysvětlila.