Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý radní pobírá od Brna dál 25 tisíc měsíčně. Město o tom nevědělo

  9:01aktualizováno  9:01
Někdejší náměstek brněnského primátora pro územní rozvoj Ladislav Macek z ČSSD se ve funkci zviditelnil hlavně jako politik, který si nechal svými podřízenými úředníky zlegalizovat načerno postavené rodinné sídlo s bazénem a saunou u brněnské přehrady.

Bývalý náměstek brněnského primátora Ladislav Macek (ČSSD). | foto: MF DNES

Před komunálními volbami se ještě pokoušel prosadit nevýhodnou směnu pozemků s městem. Ve volbách pak už ani nekandidoval a ohlásil, že z politiky odchází.

MF DNES však při mapování současného živobytí členů bývalé vlády exprimátora Romana Onderky zjistila, že Macek je z veřejných peněz města v tichosti placený i nadále. Za podivných okolností.

Co dělá Onderkova vláda

Ladislav Macek
Poradce

Roman Onderka
Marketér

Oliver Pospíšil
Manažer

Robert Kotzian
Právník

Jana Bohuňovská
Starostka

Od firmy MOP Brno, kterou vlastní městská část Kohoutovice a využívá ji ke správě svých bytů, dostává 25 tisíc korun měsíčně. Jakou práci za to odvádí, ale není jasné. Neví to ani samotná kohoutovická radnice.

Smlouvu na dobu neurčitou, platnou už od půlky loňského roku, s ním podepsal jednatel MOP Brno Miroslav Priessnitz. Ač firmu kompletně vlastní městská část, odmítl vysvětlit, jak s jejími penězi nakládá.

„Jsme podnikatelský subjekt, společnost s ručením omezeným. Zaměstnáváme lidi a o jejich náplni práce neposkytujeme žádné informace,“ řekl Priessnitz a položil telefon.

Macek přitom firmu dobře zná. V 90. letech byl totiž jejím prvním jednatelem. Svou dnešní práci ani to, jak se k ní po volbách dostal, nekomentuje.

Kuriozní situace

„Z politiky jsem odešel. Nyní se živím jako poradce a MOP Brno je jedním z mých klientů. Mám uzavřenou příkazní smlouvu. Nevím, proč bych měl vyjmenovávat rozsah činností, které pro ni dělám,“ odmítl Macek sdělit, za co dostává veřejné peníze. A nechtěl komentovat ani výši odměny.

Starosta Kohoutovic a Mackův spolustraník Petr Šafařík po dotazech MF DNES konstatoval, že na nejbližší valné hromadě městské firmy v dubnu iniciuje jednání o zrušení jeho smlouvy.

„O angažmá pana Macka jsem se dozvěděl v lednu. Nejsem si sice jistý, zda jednateli můžeme nařídit, aby smlouvu zrušil, pokud by ale nerespektoval názory valné hromady, nejspíše bychom ho museli odvolat,“ poznamenal Šafařík.

Dostane se ale do kuriózní situace. Valnou hromadou městské firmy je totiž podle zákona rada městské části. A jedním z pěti jejich členů je i Mackova dcera Lenka Vejrostová, jinak také rozpočtářka městské firmy Starez Sport. Vejrostová telefon redakci nezvedala.

Pracuji v marketingu, tvrdí exprimátor Onderka

Macek není jediný vysloužilý vysoce postavený magistrátní politik, který hledal nové živobytí. Po předloňských volbách, které znamenaly pro koalici ČSSD a ODS odchod z vedení města, o práci přišel i tehdejší primátor Roman Onderka z ČSSD a všichni jeho tři další náměstci.

Onderka byl jako šéf města k nepřehlédnutí. Dnes o něm není slyšet. „Pracuji v marketingu,“ utrousil směrem k novinářům na jednom z povolebních zastupitelstev a víc se o tom bavit nechtěl.

Zjistit dnes, čím se živí, je takřka nemožné. Onderka telefon nezvedá a nereaguje ani na SMS. Z veřejných rejstříků je patrné pouze to, že loni v dubnu zasedl v představenstvu hokejové Komety.

Spekulací o jeho nové funkci se objevilo několik - od nového šéfa brněnské Správy železniční a dopravní cesty přes působení na kraji u stranického kolegy a hejtmana Michala Haška až po vystřídání hradního kancléře Vratislava Mynáře, jenž nedostal bezpečnostní prověrku.

O návrat do politiky by se podle zdrojů MF DNES mohl pokusit jako poslanec na kandidátce do dalších voleb. Je ale otázka, zda pro to ve straně najde dostatečnou podporu.

Výrazně jednodušeji odchod z politiky nese Onderkův první náměstek Robert Kotzian (ODS). Ten dnes pracuje jako koncipient v advokátní kanceláři Strelička & Partners. A to i přesto, že do funkce náměstka nastupoval jako vystudovaný informatik.

„Věděl jsem, že desetiletá absence by mi v tak rychle se rozvíjejícím oboru, jako jsou informační technologie, zkomplikovala šance na uplatnění. Zároveň jsem nechtěl být závislý na libovůli někoho v případě, že odejdu z politiky. Proto jsem v individuálním studijním programu na Masarykově univerzitě vystudoval ještě práva,“ vysvětlil Kotzian.

Z majetkového náměstka je místostarosta

Ten se navíc z politika stal aktivistou. Hned po volbách založil spolek Brno+ a vydává tisková prohlášení, v nichž komentuje kroky vedení města. Velkou politiku opustil znechucený. Jeho spolustraníci z ODS ho nezvolili ani na kandidátku do velkého zastupitelstva, takže je řadovým zastupitelem v Bohunicích.

To jeho stranická kolegyně a dřívější náměstkyně pro kulturu a zdravotnictví Jana Bohuňovská placenou politickou funkci uhájila. Dnes je starostkou Ivanovic.

Bývalý majetkový náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) je zase místostarostou Řečkovic. Kromě toho pracuje jako obchodní manažer ve vědeckém centru AdMaS stavební fakulty VUT. Přišel tam za někdejším šéfem jihomoravské sociální demokracie Zdeňkem Dufkem, který akademické centrum AdMaS vede už dva roky.

„Očekává se ode mě především kontakt s veřejným sektorem, propagace tohoto centra a nabídky na možné spolupráce,“ popsal už dříve Pospíšil, který rovněž nahradil Onderku na postu šéfa brněnské ČSSD.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz