Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sloučíme muzea na jižní Moravě do kolosu, plánovalo tajně ministerstvo

  14:36aktualizováno  14:36
Na ministerstvu kultury vznikl nedávno pokoutný plán úspor. Za zády ministryně Aleny Hanákové se chystalo sloučení pěti muzeí na Moravě do jedné obří instituce.

Ilustrační foto | foto: MZM

Sepsaná nesepsaná, vyžádaná nevyžádaná, existující neexistující. Tak trochu jako od chytré horákyně vypadá analýza, která vznikla zřejmě před letošními prázdninami pro ministerstvo kultury.

Přesněji pro náměstka tehdejší ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09) Františka Mikeše (ODS), který na ministerstvu zůstává i za ministra Jiřího Balvína. Jemu je totiž dokument adresován.

V osmistránkové analýze, kterou má MF DNES k dispozici, se mluví o slučování muzeí, které ve zdejších poměrech nemá obdoby.

Koho by slučování zasáhlo

Moravské zemské muzeum (Brno)

Muzeum romské kultury (Brno)

Muzem J. A. Komenského (Uh. Brod)

Národní ústav lidové kultury (Strážnice)

Valašské muzeum v přírodě (Rožnov p. Radhoštěm)

* Muzejní instituce by spadaly pod Moravské zemské muzeum, každá by nadále měla svého ředitele.

* Ministerská analýza hovoří o úspoře 54 pracovních míst, respektive 20 milionů ročně. K autorství se nikdo nehlásí, přestože ministerstvo neochotně připustilo, že materiál opravdu nedávno vznikl.

Plánuje se v něm totiž, že by Moravské zemské muzeum přijalo pod svá křídla Muzeum romské kultury, Muzeum Jana Amose Komenského, Národní ústav lidové kultury a Valašské muzeum v přírodě.

"Celková odhadovaná roční úspora po sloučení pětice institucí by činila až 20 milionů korun," odhaduje materiál.

Stručná analýza výhod sloučení má však několik podivných vlastností. Především vznikla tak tajně, že o něm nevěděla nejen ministryně kultury, ale ani parlamentní výbor pro kulturu.

"Tuhle akci kulový blesk se zřejmě někdo snažil v tajnosti předchystat tak, aby pak mohl argumentovat tím, že už je slučování vlastně v běhu a není dobré ho zastavovat. To bychom ale neměli dopustit," zlobí se šéfka výboru pro kulturu Anna Putnová (TOP 09).

K některým šéfům dotčených institucí se sice zmínka o chystaném sloučení dostala. Jenže jen neoficiálně jako jakési upozornění, že se mají připravit na změny.

"Vidím za tím jen něčí touhu být větší a mocnější. To, co je takto tajné, bývá často také velice podlé," zlobí se například ředitel Muzea Jana Amose Komenského Pavel Popelka, který už podivné zvěsti o slučování kritizoval ve Věstníku Asociace muzeí a galerií České republiky.

Nesmyslný návrh nahradil ještě absurdnější

Šéfové dotyčných institucí také upozorňují, že není možné, aby se na sloučení tak rozdílných institucí s tak vzdálenými sídly ušetřilo. "Řídit z Brna skanzen v Rožnově přece nemůže přinést úspory," argumentuje ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Zlobí se i ředitelka Muzea romské kultury Jana Poláková. "Sotva se nám podařilo odvrátit nesmyslné slučování našeho muzea s Moravským zemským muzeem, přijde někdo ještě s absurdnějším nápadem na sloučení dokonce pěti muzeí? Vždyť se každé zabývá něčím jiným a funguje jinak," zlobí se Poláková.

A s plánem nesouhlasí ani dlouholetý šéf Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jan Krist. "Vnímám tento nápad silně negativně. A kdyby nic jiného, očekávám o takto závažné myšlence odbornou diskusi," tvrdí Krist.

Jenže těžko říct, s kým by vlastně muzejníci mohli o nápadu na obří slučování diskutovat. K autorství analýzy se nikdo nehlásí, přestože ministerstvo po opakovaném dotazování neochotně připustilo, že materiál opravdu nedávno vznikl.

"Není to ale oficiální materiál. Pravděpodobně souvisí s návrhy na úspory ve státní správě, které v roce 2012 představila Karolina Peake," tvrdí mluvčí ministerstva Anna Ješátková.

Dokument nikdy nebyl oficiální

Více prý snad ví ministerský náměstek František Mikeš, kterému je dokument adresován a na kterého odkazuje i současný ministr kultury Jiří Balvín.

Mikeš je ale na dovolené a k tématu se nevyjádřil.

Konkrétnější je bývalá ministryně kultury Alena Hanáková. "Tento materiál vznikal v době tlaku na úspory v resortu. Já jsem o něm ale nevěděla a oficiálně s ním nikdo nikdy nepracoval. A pokud vím, ani pracovat nehodlá," tvrdí Hanáková.

Mezi pracovníky muzeí se mluví o tom, že impulz ke slučování vzešel z Moravského zemského muzea. To by totiž podle analýzy mělo obří muzejní slepenec zastřešit. Z šéfa Moravského zemského muzea by se tak stal generální ředitel, kterému by byli podřízeni všichni ředitelé stávajících institucí.

Jenže šéf Moravského zemského muzea Martin Reissner to odmítá. Dokument o slučování prý nikdy neviděl a s plánem na vznik muzejního kolosu nesouhlasí.

"Vizí o slučování se všude pořád objevuje spousta. Ale žádný takový materiál jsem oficiálně neviděl ani nepřipravoval. A nemám ani co komentovat, pokud jde o interní dokument ministerstva," uvedl Reissner.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Ilustrační snímek

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Najdete na iDNES.cz