Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sloučíme muzea na jižní Moravě do kolosu, plánovalo tajně ministerstvo

  14:36aktualizováno  14:36
Na ministerstvu kultury vznikl nedávno pokoutný plán úspor. Za zády ministryně Aleny Hanákové se chystalo sloučení pěti muzeí na Moravě do jedné obří instituce.

Ilustrační foto | foto: MZM

Sepsaná nesepsaná, vyžádaná nevyžádaná, existující neexistující. Tak trochu jako od chytré horákyně vypadá analýza, která vznikla zřejmě před letošními prázdninami pro ministerstvo kultury.

Přesněji pro náměstka tehdejší ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09) Františka Mikeše (ODS), který na ministerstvu zůstává i za ministra Jiřího Balvína. Jemu je totiž dokument adresován.

V osmistránkové analýze, kterou má MF DNES k dispozici, se mluví o slučování muzeí, které ve zdejších poměrech nemá obdoby.

Koho by slučování zasáhlo

Moravské zemské muzeum (Brno)

Muzeum romské kultury (Brno)

Muzem J. A. Komenského (Uh. Brod)

Národní ústav lidové kultury (Strážnice)

Valašské muzeum v přírodě (Rožnov p. Radhoštěm)

* Muzejní instituce by spadaly pod Moravské zemské muzeum, každá by nadále měla svého ředitele.

* Ministerská analýza hovoří o úspoře 54 pracovních míst, respektive 20 milionů ročně. K autorství se nikdo nehlásí, přestože ministerstvo neochotně připustilo, že materiál opravdu nedávno vznikl.

Plánuje se v něm totiž, že by Moravské zemské muzeum přijalo pod svá křídla Muzeum romské kultury, Muzeum Jana Amose Komenského, Národní ústav lidové kultury a Valašské muzeum v přírodě.

"Celková odhadovaná roční úspora po sloučení pětice institucí by činila až 20 milionů korun," odhaduje materiál.

Stručná analýza výhod sloučení má však několik podivných vlastností. Především vznikla tak tajně, že o něm nevěděla nejen ministryně kultury, ale ani parlamentní výbor pro kulturu.

"Tuhle akci kulový blesk se zřejmě někdo snažil v tajnosti předchystat tak, aby pak mohl argumentovat tím, že už je slučování vlastně v běhu a není dobré ho zastavovat. To bychom ale neměli dopustit," zlobí se šéfka výboru pro kulturu Anna Putnová (TOP 09).

K některým šéfům dotčených institucí se sice zmínka o chystaném sloučení dostala. Jenže jen neoficiálně jako jakési upozornění, že se mají připravit na změny.

"Vidím za tím jen něčí touhu být větší a mocnější. To, co je takto tajné, bývá často také velice podlé," zlobí se například ředitel Muzea Jana Amose Komenského Pavel Popelka, který už podivné zvěsti o slučování kritizoval ve Věstníku Asociace muzeí a galerií České republiky.

Nesmyslný návrh nahradil ještě absurdnější

Šéfové dotyčných institucí také upozorňují, že není možné, aby se na sloučení tak rozdílných institucí s tak vzdálenými sídly ušetřilo. "Řídit z Brna skanzen v Rožnově přece nemůže přinést úspory," argumentuje ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Zlobí se i ředitelka Muzea romské kultury Jana Poláková. "Sotva se nám podařilo odvrátit nesmyslné slučování našeho muzea s Moravským zemským muzeem, přijde někdo ještě s absurdnějším nápadem na sloučení dokonce pěti muzeí? Vždyť se každé zabývá něčím jiným a funguje jinak," zlobí se Poláková.

A s plánem nesouhlasí ani dlouholetý šéf Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jan Krist. "Vnímám tento nápad silně negativně. A kdyby nic jiného, očekávám o takto závažné myšlence odbornou diskusi," tvrdí Krist.

Jenže těžko říct, s kým by vlastně muzejníci mohli o nápadu na obří slučování diskutovat. K autorství analýzy se nikdo nehlásí, přestože ministerstvo po opakovaném dotazování neochotně připustilo, že materiál opravdu nedávno vznikl.

"Není to ale oficiální materiál. Pravděpodobně souvisí s návrhy na úspory ve státní správě, které v roce 2012 představila Karolina Peake," tvrdí mluvčí ministerstva Anna Ješátková.

Dokument nikdy nebyl oficiální

Více prý snad ví ministerský náměstek František Mikeš, kterému je dokument adresován a na kterého odkazuje i současný ministr kultury Jiří Balvín.

Mikeš je ale na dovolené a k tématu se nevyjádřil.

Konkrétnější je bývalá ministryně kultury Alena Hanáková. "Tento materiál vznikal v době tlaku na úspory v resortu. Já jsem o něm ale nevěděla a oficiálně s ním nikdo nikdy nepracoval. A pokud vím, ani pracovat nehodlá," tvrdí Hanáková.

Mezi pracovníky muzeí se mluví o tom, že impulz ke slučování vzešel z Moravského zemského muzea. To by totiž podle analýzy mělo obří muzejní slepenec zastřešit. Z šéfa Moravského zemského muzea by se tak stal generální ředitel, kterému by byli podřízeni všichni ředitelé stávajících institucí.

Jenže šéf Moravského zemského muzea Martin Reissner to odmítá. Dokument o slučování prý nikdy neviděl a s plánem na vznik muzejního kolosu nesouhlasí.

"Vizí o slučování se všude pořád objevuje spousta. Ale žádný takový materiál jsem oficiálně neviděl ani nepřipravoval. A nemám ani co komentovat, pokud jde o interní dokument ministerstva," uvedl Reissner.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Najdete na iDNES.cz