Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V hnutí ANO řeší, co s odvolanou ministryní Malou. Vrátí jí zpět funkce?

  10:39aktualizováno  10:39
Už zítra se nejspíš rozhodne, jaká bude další kariéra poslankyně a náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťány Malé (ANO) ve vysoké politice. S červnovým nástupem do funkce ministryně spravedlnosti totiž musela opustit všechny posty ve sněmovních výborech a komisích.

Taťána Malá. | foto: ČTK

V čele resortu ovšem už po 13 dnech skončila kvůli aféře s opisováním diplomových prací.

Původně přitom byla členkou dvou velmi významných výborů – ústavně právního a také mandátového a imunitního, jehož byla dokonce místopředsedkyní. Na tato místa se dosud nevrátila a je otázkou, zda se vůbec zrovna na ně vrátí.

Mandátový a imunitní výbor se totiž mimo jiné zabývá etikou poslanců a také jejich vydáváním k trestnímu stíhání. Malá ale kvůli svému neetickému chování, jež po přezkoumání práce potvrdila i Mendelova univerzita v Brně, mohla ztratit osobní kredit pro takovou funkci.

„Je to na rozhodnutí klubu, do kterých výborů nastoupím. Je to otevřená věc,“ sdělila Taťána Malá. Bližší informace neposkytl ani předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Budeme to řešit na klubu,“ uvedl jen stručně.

Z komunální úrovně se stahuje

V celostátní politice se chce Malá každopádně udržet. Podle svých slov tak dokáže některé věci pro Jihomoravský kraj lépe prosazovat. Naopak komunální úroveň úplně opouští.

Letos ke konci května rezignovala na křeslo zastupitelky v Lelekovicích a do letošních voleb už ani nezasáhne. Na rozdíl od svého manžela Ondřeje Malého. „I proto jsem do voleb nešla. Pak by zase všichni vykládali o rodinném klanu na kandidátce,“ tvrdí Malá.

Nicméně už před čtyřmi lety příliš mnoho lelekovických voličů ani jako jednička kandidátky ANO neoslovila. Do zastupitelstva se dostala jen díky rezignaci jiného kandidáta.

Zatímco v Praze se o její budoucnosti teprve povedou jednání, na kraji už se dá situace považovat za vyřešenou věc. Malá se vrátila zpět do své kanceláře a navzdory její aféře s ní nemají problém ani její koaliční partneři.

Dříve ji sice kritizoval náměstek pro vědu a výzkum Jan Vitula z TOP 09, nicméně ani on zjevně nepovažuje téma za tak závažné. Dosud ani nevěděl o tom, že univerzita disciplinární prohřešek Malé už před několika týdny potvrdila.

Láká ji post hejtmanky?

Podle serveru Neovlivní nechce ambiciózní politička po svém pádu z ministerstva zůstat na krajském úřadě pouze náměstkyní, ale sonduje mezi svými spolustraníky, zda by jí nevyšla možnost vystřídat Bohumila Šimka na pozici hejtmana.

Malá ale podobné spekulace odmítá. „Máme hejtmana, který dělá svou práci dobře. Jsem na místě náměstkyně spokojená,“ prohlásila.

Změnit to mohou krajské volby, jež se konají za dva roky. Ani o nich ale Malá mluvit nechce.

„Politika mě baví, ale je to krátká doba, abych si vše ujasnila,“ zopakovala totéž, co říká od doby, co se o opsaných částech v jejích diplomkách začalo hovořit. Dveře další politické kariéry v podobě útoku na nejvyšší krajský post si nechává otevřené.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz