Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministryní byla jen třináct dní. Post na kraji si Taťána Malá udržela

  17:28aktualizováno  17:28
Krajští radní jednomyslně potvrdili Taťánu Malou z hnutí ANO ve funkci náměstkyně jihomoravského hejtmana. Podezření z toho, že ve svých diplomových pracích opisovala, jim nevadí, za důležitější považují dobrou spolupráci. Jako ministryně spravedlnosti přitom Malá vydržela pouze třináct dní

Taťána Malá zůstává náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Další působení Taťány Malé ve vedení hejtmanství v pondělí jednomyslně potvrdili krajští radní.

„Na základě dosavadních zkušeností s prací Taťány Malé ve funkci náměstkyně hejtmana není důvod jakkoliv zpochybňovat její působení v této pozici. Pro mě jako hejtmana je důležitá její práce pro kraj v oblasti investic a majetku. A tady nemám výhrady, stavím se tedy za rozhodnutí koalice,“ okomentoval hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Malá, která minulý týden rezignovala na funkci ministryně spravedlnosti kvůli aféře s opisováním ve svých diplomových pracích, verdikt kolegů vítá.

„Vážím si podpory vedení kraje i koaličních partnerů, a proto je nehodlám zklamat. Pokud se v budoucnu rozhodnu udělat jakékoliv změny, nebude to rozhodně kvůli tlaku, který je na mě vyvíjen ze strany médií. Celou kauzu totiž považuji za umělou a nepřiměřenou,“ reagovala Malá pro MF DNES.

Politolog: Ztrácí důvěryhodnost

Zastání našla v mateřském hnutí ANO i u zbytku koalice. Podle náměstka pro školství, vědu a výzkum Jana Vituly (TOP 09) je spíše než podezření na plagiátorství důležitější dobrá spolupráce.

„Pokud se objeví nová závažná fakta, může to ovlivnit náš postoj, ale pro mě je to v tento okamžik uzavřené. S paní Malou spolupracuji druhým rokem, a co se týká práce v radě, nemám vůči ní žádné připomínky. Nevím, co by muselo vyplavat, abychom si řekli, že má smysl se tím zabývat,“ uvedl Vitula.

Politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity vidí problém v tom, že politická kultura v Česku není tak vyspělá jako v západních zemích. „V Německu se z funkcí odstupuje z pouhého podezření, u nás se tohle neděje,“ okomentoval Eibl.

Poukázal také na fakt, že kdyby se Malá nestala ministryní, nikdo by její diplomové práce nezkoumal. „Takhle byla pod větším drobnohledem. Teď má na sobě škraloup, a dokud se neočistí, je to problematické. Sama mohla funkce nabídnout do doby, než bude jasno. Předpoklad vykonávat politickou funkci je přece stejný na všech úrovních, základem je důvěryhodnost,“ upozornil politolog.

Takovou možnost ale Malá jednoznačně odmítla. „Poslanecký mandát ani svou funkci náměstkyně hejtmana k dispozici dávat nehodlám, není k tomu důvod,“ řekla.

Nicméně minimálně část opozice s ní nesouhlasí. Krajský zastupitel Roman Celý (KDU-ČSL) vnímá potvrzení Malé ve funkci náměstkyně jako špatný vzkaz veřejnosti.

„Je to rozhodnutí a zodpovědnost současné koalice a hlavně hnutí ANO. Vedení kraje rozhodlo, aniž by počkalo na závěry etické komise. Brno je město studentů a tohle jim dává jakýsi signál, že všechno je možné,“ poznamenal Celý.

Verdikt komise za tři týdny

Narážel na diplomovou práci o mikroklimatických podmínkách v chovu králíků, kterou Malá obhájila na Mendelově univerzitě v roce 2005. Jedenáct akademiků nyní zkoumá, zda to není plagiát.

„V určitých pasážích jsou místo originálních citací opsány parafráze citací z diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003,“ zdůraznila rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Verdikt, zda šlo o plagiátorství, či ne, má etická komise vynést přibližně za tři týdny. Pokud odhalí opisování, může podle novely vysokoškolského zákona v některých případech dojít až na odebrání titulu, ovšem pouze u prací, které nejsou starší tří let. Malá ale „diplomku“ obhájila před třinácti lety.

„Proto jsme zadali i externí právní analýzu, jak v takových případech v delším časovém úseku postupovat,“ uvedla Nerudová s tím, že odmítá předjímat výsledek.

Ještě když Malá počítala s tím, že ministryní zůstane, doporučila za sebe jako náhradu na post náměstka Petra Hýblera (ANO). Výměna se však nakonec nekoná a její stranický kolega zůstává nadále radním.

„Mám svou práci a tato změna na mě opravdu žádné dopady nemá,“ reagoval Hýbler. Ostatně o tom, že by se stal náměstkem, vedení kraje ani nestačilo rozhodnout. „Bavili jsme se jen v rámci klubu ANO, neprobírali jsme to ani s koaličními partnery,“ uzavřel Hýbler.

Premiér Babiš i Taťána Malá se vyjádřili k její diplomové práci

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz