Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Technické muzeum připomene doby, kdy se při placení ozvalo: Cink

  10:29aktualizováno  10:29
Technické muzeum v Brně zahájilo divácky atraktivní výstavu starých registračních pokladen. Od konce 19. do poloviny 20. století nechyběly v žádném obchodě, cukrárně, restauraci, kavárně či hotelu. A při každém otevření tyto krásné staré stroje kouzelně zacinkaly.

Výstava registračních pokladen v Technickém muzeu v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Zvuk jejich charakteristického zvonku nenápadně skrytého v mohutné schránce je akustickým symbolem obchodování," vysvětlil kurátor Ivo Hubr.

Putovní výstava registračních pokladen Platím!!! pochází ze sbírkového fondu Múzea obchodu Bratislava. "Vystavujeme osmnáct pokladen zejména od americké firmy National Cash Register Co. z Daytonu v USA. Právě tato firma totiž vlastní patent na registrační pokladnu," doplnil Marcel Juck z bratislavského Múzea obchodu.

Na výstavě jsou zastoupeny také nejvýznamnější evropské značky, jako jsou třeba výrobky německé společnosti Krupp a Anker.

"Ne zcela všechny vystavené exponáty jsou dodnes plně funkční. Celou expozici jsme v našem muzeu připravili jako putovní zvláště pro české a moravské instituce," doplnil Juck. Technické muzeum v Brně je podle něj už patnáctou zastávkou od roku 2008.

Jedním z nejvzácnějších kousků na výstavě je výjimečná anglická registrační pokladna Invicta. Všechny exponáty pocházejí z období let 1900-1940.

Registrační pokladna Invicta s luxusní klávesnicí počítající haléře i koruny

Jak Hubr dodává, nejtypičtějšími a nejznámějšími pokladnami jsou stroje tříd 300, 400 a 500 vyráběné v letech 1908 až 1920 firmou National. V první polovině minulého století se používaly vlastně jenom dva typy kontrolních obchodních kas.

"Starším byla příjmová pokladna, tedy dřevěná schránka se zásuvkou, otvorem na vhazování peněz a papírovou páskou, na kterou musel obchodník zapisovat každou platbu a každý výdaj," vysvětlil brněnský kurátor.

V roce 1879 vynalezl právě majitel restaurace z Daytonu v Ohiu jménem James J. Ritty princip registrační pokladny, která operace zaznamenávala na dvě pásky, sčítala a vydávala o nich potvrzení s datem.

Roku 1884 založil John Patterson v tomtéž městě firmu National Cash Register Company, která registračními pokladnami zaplavila celý svět. Na přelomu 19. a 20. století vyrábělo na území USA pokladny téměř dvě stě výrobců, z nichž však velkou část firma National pohltila.

Podle štítků s číselnými kódy se dá dodnes určit, kdy byla která kasa vyrobená, zda má elektromotor, anebo dokonce zda byla repasovaná. "Podle papírového dodacího listu na spodní straně zásuvky ještě dodnes poznáme kdo, kde a kdy ji koupil," dodal Juck.

Cassa, vzácná registrační pokladna National z roku 1904Výstava registračních pokladen v Technickém muzeu v Brně

V roce 1896 byla v Berlíně založena dceřiná společnost jako první mimoamerická továrna firmy National. V roce 1906 byl do pokladen poprvé nainstalován elektromotor. V letech 1908 až 1916 bylo vyrobeno více než milion kousků. Na území bývalého Československa bylo jediné zastoupení firmy National v Praze na Národní třídě.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz