Výstava registračních pokladen v Technickém muzeu v Brně

Výstava registračních pokladen v Technickém muzeu v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Technické muzeum připomene doby, kdy se při placení ozvalo: Cink

  • 0
Technické muzeum v Brně zahájilo divácky atraktivní výstavu starých registračních pokladen. Od konce 19. do poloviny 20. století nechyběly v žádném obchodě, cukrárně, restauraci, kavárně či hotelu. A při každém otevření tyto krásné staré stroje kouzelně zacinkaly.

"Zvuk jejich charakteristického zvonku nenápadně skrytého v mohutné schránce je akustickým symbolem obchodování," vysvětlil kurátor Ivo Hubr.

Putovní výstava registračních pokladen Platím!!! pochází ze sbírkového fondu Múzea obchodu Bratislava. "Vystavujeme osmnáct pokladen zejména od americké firmy National Cash Register Co. z Daytonu v USA. Právě tato firma totiž vlastní patent na registrační pokladnu," doplnil Marcel Juck z bratislavského Múzea obchodu.

Na výstavě jsou zastoupeny také nejvýznamnější evropské značky, jako jsou třeba výrobky německé společnosti Krupp a Anker.

"Ne zcela všechny vystavené exponáty jsou dodnes plně funkční. Celou expozici jsme v našem muzeu připravili jako putovní zvláště pro české a moravské instituce," doplnil Juck. Technické muzeum v Brně je podle něj už patnáctou zastávkou od roku 2008.

Jedním z nejvzácnějších kousků na výstavě je výjimečná anglická registrační pokladna Invicta. Všechny exponáty pocházejí z období let 1900-1940.

Registrační pokladna Invicta s luxusní klávesnicí počítající haléře i koruny

Jak Hubr dodává, nejtypičtějšími a nejznámějšími pokladnami jsou stroje tříd 300, 400 a 500 vyráběné v letech 1908 až 1920 firmou National. V první polovině minulého století se používaly vlastně jenom dva typy kontrolních obchodních kas.

"Starším byla příjmová pokladna, tedy dřevěná schránka se zásuvkou, otvorem na vhazování peněz a papírovou páskou, na kterou musel obchodník zapisovat každou platbu a každý výdaj," vysvětlil brněnský kurátor.

V roce 1879 vynalezl právě majitel restaurace z Daytonu v Ohiu jménem James J. Ritty princip registrační pokladny, která operace zaznamenávala na dvě pásky, sčítala a vydávala o nich potvrzení s datem.

Roku 1884 založil John Patterson v tomtéž městě firmu National Cash Register Company, která registračními pokladnami zaplavila celý svět. Na přelomu 19. a 20. století vyrábělo na území USA pokladny téměř dvě stě výrobců, z nichž však velkou část firma National pohltila.

Podle štítků s číselnými kódy se dá dodnes určit, kdy byla která kasa vyrobená, zda má elektromotor, anebo dokonce zda byla repasovaná. "Podle papírového dodacího listu na spodní straně zásuvky ještě dodnes poznáme kdo, kde a kdy ji koupil," dodal Juck.

Cassa, vzácná registrační pokladna National z roku 1904Výstava registračních pokladen v Technickém muzeu v Brně

V roce 1896 byla v Berlíně založena dceřiná společnost jako první mimoamerická továrna firmy National. V roce 1906 byl do pokladen poprvé nainstalován elektromotor. V letech 1908 až 1916 bylo vyrobeno více než milion kousků. Na území bývalého Československa bylo jediné zastoupení firmy National v Praze na Národní třídě.