Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Hluk z technoparty u Brněnské přehrady duněl do dálky i v noci

  17:21aktualizováno  17:21
Po dvě noci trápil obyvatele v širokém okolí Brněnské přehrady hluk z technoparty, která se konala na břehu vodní nádrže. Přes řadu stížností státní ani městští policisté akci nazvanou Pálení beden, kterou navštívily zhruba tři stovky lidí, předčasně neukončili.

„Byla to katastrofa, nedalo se spát, ‚brněl‘ nám barák,“ popsal redakci iDNES.cz jeden z obyvatelů Chudčic ležících poblíž Brněnské přehrady. „Bylo to techno nejhrubšího ražení. Já sám jsem na technoparty před x lety chodil, znám to dobře a dá se říct, že to mám rád. Ale ne takhle v noci,“ řekl muž.

Podle něj se začalo typické „tucání“ ozývat v pátek kolem šesté hodiny odpoledne a trvalo až do rána. „Pátrali jsme, odkud se to line. Volal jsem policisty v Kuřimi, tam mi říkali, že jsou nešťastní a celou noc jen zvedají telefony. Volali prý i z Vranova, co se děje,“ zmínil obec vzdálenou přibližně patnáct kilometrů od Autocampu Obora na břehu Brněnské přehrady, odkud se hlasitá hudba rozléhala.

V sobotu odpoledne se techno rozjelo znovu a trvalo až do nedělního rána. „Mám známé v Moravských Knínicích, Kuřimi i Veverské Bítýšce a všichni z toho byli nešťastní. Policisté mi říkali, že tam jezdí pořád dokola, ale že se akce koná na soukromém pozemku, je ohlášená a nemohou s ní tedy nic dělat. Jedině měřit decibely,“ povzdechl si muž z Chudčic.

Autocamp Obora spadá pod brněnskou městskou část Bystrc. „My rozhodně v Bystrci takové akce nepovolujeme. Pořadatelé mají ohlašovací povinnost, ale to znamená, že jen ohlásí, co dělají, a nám zákon nedává možnost, jak tomu zabránit nebo to korigovat. Je to taková jednosměrka. Ten zákon je podle mě špatný,“ uvedl bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl.

Ten podle svých slov žádal o zákrok státní i městskou policii. „Ale obě složky mi řekly, že k tomu nemají pravomoc,“ podotkl Kratochvíl.

Zvuk jsme stáhli na polovinu, tvrdí pořadatel

„Policejní hlídka do místa konání akce několikrát vyjížděla. Tam už byly hlídky Městské policie Brno, které věc už řešily v rámci svých kompetencí. Na místě nedocházelo k páchání trestné činnosti, součinnost městská policie nevyžadovala. V souvislosti s akcí jsme zadrželi dva řidiče, kteří jeli pod vlivem drog,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Hluk z Technoparty obtěžuje i obyvatele Liberce

Brněnští strážníci zaznamenali zhruba dvě desítky stížností, většinu z okolních obcí. Mimo město však zdejší strážníci vyjíždět nesmějí, takže se zaměřili přímo na dějiště technoparty.

„Hudební produkci nahráli na svá záznamová zařízení jako důkaz pro správní řízení a spojili se i s pořadateli, které vyzvali, aby hudbu vypnuli,“ informoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Akci Pálení beden organizovala společnost Vosa sound system, jako pořadatel byl uveden Roman Hlouček. „Akce byla nahlášená a konala se na soukromém pozemku, který byl řádně pronajatý. V pátek jsme o rušení nočního klidu neměli žádné zprávy, policie přišla až ráno na základě nějakých stížností, abychom to ztišili. Pak volali z městské policie, jaká opatření proti hluku chceme přijmout,“ popsal Hlouček.

Pořadatelé podle něj snížili zvuk přibližně o třetinu a uzavřeli šapitó, v němž se nacházelo hlučnější ze dvou pódií.

„V sobotu v noci znovu přijela policie, že stížnosti pokračují, tak jsme to proti pátku stáhli na polovinu a čekali jsme, jestli policie přijede znovu. Když do tří hodin nepřijela, nechali jsme to jet do rána,“ řekl Hlouček, podle nějž se na akci za dva dny vystřídalo přibližně 300 návštěvníků.

Rád bych to zablokoval, ale nemám pravomoc, řekl starosta

Strážníci zaznamenali podezření na tři přestupky, které předali do správního řízení. „Konkrétně se jedná o rušení nočního klidu, rušení klidu a ticha v lese a porušení vyhlášky tím, že venkovní hudební produkce nebyla o půlnoci ukončena,“ vyjmenoval Ghanem.

Mnoho obyvatel by si však představovalo razantnější řešení. „Domnívám se, že pokud jde o rušení nočního klidu, měla by se akce ukončit, i když se odehrává na soukromém pozemku. Na druhou stranu chápu eventuální obavy policie, protože deset let zpátky skončil zákrok na CzechTeku pádem Paroubkovy vlády. Nedivím se, že policie má strach zasáhnout, aby nebyla popotahovaná,“ řekl bystrcký starosta Kratochvíl.

„Já osobně stížnosti obyvatel chápu, ale nemám zákonný nástroj, jak tomu zamezit. Starosta nemůže přijít na cizí pozemek a vytáhnout ze zásuvky elektřinu. Rád bych to nějak zablokoval, ale tu pravomoc nemám,“ dodal Kratochvíl.

V Oboře se technoparty nekonala poprvé a panují obavy, že se bude brzy opakovat.

„My jsme to zkusili v dobré víře, že jsme dál od města. Zjišťovali jsme, že tam byly podobné akce a velké problémy s rušením nočního klidu nebyly, tak jsme věřili, že to nikoho nenaštve. Bohužel naštvalo a mám to vyhodnoceno tak, že tahle lokalita je k pořádání takové akce nevhodná. Já už se pod něco podobného nepodepíšu,“ prohlásil pořadatel Hlouček.

Autor:


Nejčtenější

Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Wimbledonská vítězka v mixu Melicharová: Su ráda, že umím česky

Nicole Melicharová a Alexander Peya ovládli wimbledonský mix.

Netradiční brněnský otisk se vyjímá na poháru pro vítěze tenisového Wimbledonu. Trofej pro šampionku v mixu tam...

Duka žaluje divadelníky, Ježíš znásilňující muslimku zasáhl jeho vyznání

Kardinál Dominik Duka zůstane ve funkci arcibiskupa pražského. V reakci na jeho...

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí...

Další z rubriky

VIDEO: Pravěké tvory ve vyškovském parku musí každé ráno „nastartovat“

Správce parku Tibor Cúth dinosaury ráno „nastartuje“. Díky pohybovým čidlům pak...

Padesát dinosaurů ve vyškovském DinoParku má pod kameny ukrytou elektroniku a ve své blízkosti pohybová čidla, takže...

Nová aplikace brněnských nadšenců rozpozná rostliny. Stačí je vyfotit

Masožravá kytka v písčinách Na Plachtě v Hradci (14.7.2014).

Na výletě do přírody potkáte půvabnou rostlinu, a chcete vědět, jak se jmenuje. S webovou aplikací, kterou spustili tři...

Primátor Brna chce k nádraží i podzemní dráhu. Bude jednat s ministrem

Brněnské hlavní nádraží prochází tříměsíční rekonstrukcí, která omezila jeho...

Brněnský primátor Petr Vokřál bude jednat s ministrem dopravy Danem Ťokem o stavbě nového železničního nádraží. Za více...

Najdete na iDNES.cz