Prestižní konference TEDx se v Brně konala počtvrté.

Prestižní konference TEDx se v Brně konala počtvrté. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Farář kázající v hospodě či autor aplikace pro nevidomé. Brno zažilo TEDx

  • 0
V Torontu, Argentině, Etiopii či v ázerbájdžánském Baku. Ve stejnou chvíli osobnosti lidem sdělovaly, jak podle nich vzít život do vlastních rukou. A i Brňané prožili svůj TEDx. V divadle Reduta se konala prestižní nezisková konference s cílem propojit myšlenky napříč obory.

Bohumil Robeš ve třiadvaceti letech skončil na třináct a půl roku v komunistickém lágru. Když ho to nezlomilo, komunisté ho zavřeli do blázince. Ve čtyřiaosmdesáti letech se v sobotu skromně usadil do křesílka a svůj příběh vyprávěl, jako by před ním sedělo několik vnoučat. Ve skutečnosti jeho slova plynoucí z pódia divadla Reduta vnímaly na tři stovky lidí.

Co je to TEDx

První konference TED (zkratka anglických slov technologie, zábava, design) byla v roce 1984 v Kalifornii. Do dalších zemí se šíří díky licenčnímu programu TEDx. Striktní pravidla krom jiného zakazují přehnané propojení s politikou, náboženstvím či komercí. Každé vystoupení je omezené osmnácti minutami. Na planetě se ve více než stovce zemí konalo už přes dva tisíce akcí TEDx. V Brně se odehrál už čtvrtý ročník. Videa vystoupení jsou následně zveřejňována volně na webu. Ta z Brna budou k vidění na www.tedxbrno.cz

Hrdinného odbojáře o víkendu před brněnské publikum přivedla netradiční nezisková konference TEDxBrno. Ve stejnou chvíli se další TEDx konal také v kanadském Torontu, argentinské La Platě, ázerbájdžánském Baku či etiopské Injibaře. Brněnské téma? Ve vlastních rukou.

„Naši vystupující se nás ptali: Co to je za lidi? Kdo tam bude v sále sedět? My jim říkáme, že lepší publikum než to v Brně si nelze představit,“ popsal pořadatel Vlastimil Veselý ze sdružení Brnopolis, které akci licencovanou prestižní americkou organizací TED v Brně tvoří.

Mezi diváky se sešli informatici, stevardi, pedagogové či personalisti. Stejně jako vystupující měli visačky se jmény a okruhy, které je zajímají. Aby se snadněji mohli vzájemně seznamovat a debatovat. A obory se v divadle protínaly a překrývaly celý den i mezi vystupujícími.

V Brně vystoupil známý beatboxer či autor aplikaci pro nevidomé

„Já pořádám bohoslužby v hospodě. Za provozu. Pije se tam, huláká, třískají sklenice a do toho já tam zvěstuju slovo boží. Slovo pak není jen pro pár zájemců, ale pro kohokoliv, kdo může náhodně přijít. Nechci horovat, aby církve hromadně opustily kostely a přesunuly se do hospod. Jenom si myslím, že církev by se neměla zakonzervovat, ale naopak otevřít,“ vykládal evangelický farář Štěpán Hájek, který je také autorem několika knih a učí na JAMU.

V Brně vystoupila i podnikatelka a koučka osobnostního rozvoje Lenka Papadakisová.

Na pódiu divadla se objevil i český beaboxer en.dru.

Na pódiu nejstarší divadelní budovy ve střední Evropě se ale jen nemluvilo. Například beatboxer en.dru přišel vysvětlit, že lidská ústa jsou tím nejschopnějším hudebním nástrojem.

„Průměrný lidský hlas umí vytvořit čtyřicet až šedesát tónů. Když k tomu připočtete, že reprák neboli ústa dokážou vydávat neuvěřitelné množství zvuků, získáte nekonečné množství kombinací, jak vytvořit píseň. Navíc na rozdíl od ostatních kapel já zavřu pusu a mám na koncert sbaleno,“ rozesmál publikum Ondřej Havlík, který pod pseudonymem vystupuje.

Zakladatel sdružení Zdravotní klaun Gary Edwards, divadelníci Jan a Jana Mokří nebo vypravěč příběhů Martin Hak jeden po druhém představovali své příběhy.

„Na světě je tolik nevidomých, jako je součet obyvatel Francie, Německa, Polska, Španělska a Itálie. Žijí ve světě, který byl vytvořen pro vidící. Chtěli jsme vytvořit něco, co by nevidomým ulehčilo život. Na denním pořádku vznikají nové a nové sociální sítě a v mobilech máme stovky programů pro chatování s kamarády. Nejlepší pomůckou nevidomých ale stále zůstává bílá hůlka, která byla vynalezena před 93 lety. Pojďme to změnit,“ vyzval mladý vývojář softwaru pro nevidomé Tomáš Staník.

Svou vysokoškolskou práci proměnil ve fungující aplikaci pro mobilní telefon, která umožňuje nevidomým si na dálku pomocí fotoaparátu „vypůjčit“ oči kamaráda.