Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Těhotnou školačku nevyloučíme, ujistil ředitel

  14:29aktualizováno  14:29
Ředitel vyškovské ZŠ Tyršova Zdeněk Pitela důrazně odmítl, že by třináctileté žákyni z Prus-Bošůvek hrozilo vyloučení ze školy. Důvodem mohlo být její těhotenství s pětačtyřicetiletým mužem. Toho policie obvinila z pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"O ničem takovém jsme neuvažovali. Je to velké neštěstí a tragédie. Děláme všechno proto, aby mohla dokončit nejen sedmou třídu, ale i celou základní školu," řekl Pitela MF DNES.

Školačka své těhotenství tajila několik měsíců a učitelé nechápou, jak je možné, že si ničeho nevšimli. "Probírali jsme to, říkali jsme si, že trochu přibrala, ale že by v tom bylo těhotenství, nikoho nenapadlo," uvedl ředitel.

Možná by si něčeho všimli na lyžařském kurzu na horách, ale tam dívka ze zdravotních důvodů nejela. "Řekla nám o tom až maminka její spolužačky. Hned jsme to sdělili jejím rodičům a informovali jsme sociální odbor. Krátce nato začala případ vyšetřovat policie," uvedl Pitela.

Učí se doma
Do školy už dívka asi tři týdny nechodí, učí se doma. "Doporučila to lékařka. Ne že by se dívka psychicky zhroutila, ale ze zdravotních důvodů," sdělil ředitel.

O individuální studijní plán požádali rodiče a kontakt se školou zprostředkovává její matka. "Na konci roku ji čekají zkoušky, ale sedmou třídu určitě dokončí. Už nyní má poměrně dost známek a nemá s učením velké problémy," dodal Pitela.

Zastala se jí před rodiči spolužáků
Ředitel také popřel informace, že by třídní učitelka Zoja Obořilová na schůzce s rodiči vyvolala hlasování o tom, jestli má být těhotná dívka vyloučena. "Učitelka stála spíš za dívkou a snažila se vysvětlit její těžkou situaci," hájí pedagožku ředitel. Připustil však, že někteří rodiče tuto snahu měli.

Podle něj žákyni vyloučit nechtějí a ani nemohou. "Nepravdivé informace, že o něčem podobném uvažujeme, beru jako znevážení dobrého jména naší školy, celého sboru i této paní učitelky," řekl.

S jeho tvrzením souhlasí i Ivana Zouharová z vyškovského odboru sociálních věcí. "Škola postupovala zodpovědně a hned od počátku se domlouvala s matkou, jak zajistí další studium dívky," uvedla. "Také nám to ohlásila okamžitě a my jsme se s matkou i její dcerou ještě ten den zkontaktovali a domluvili se na dalším postupu, aby bylo postaráno nejen o těhotnou dívku, ale i o dítě, které se jí narodí," dodala Zouharová. Podle ní v rodině žádné výchovné problémy nebyly.

"Než jsme dostali toto oznámení, neměli jsme ji v péči a neměli jsme ze školy ani z obce žádné podněty, že by bylo něco v nepořádku," dodala Ivana Zouharová.

Případ těhotné třináctileté školačky rozvířil v těchto dnech veřejné mínění nejen ve Vyškově, ale i v některých okolních obcích.

Kamarádila se s jeho dcerou
Pětačtyřicetiletý obviněný Ladislav Kupčík v minulosti bydlel například v obci Hrušky a pracoval u pohřební služby ve Slavkově u Brna. Je ženatý, má čtyři děti a s dívkou, kterou přivedl do jiného stavu, se kamarádila jeho nejmladší dcera. Obě jsou sedmačky na stejné škole, každá však chodí do jiné třídy.

"S tím už má ale škola pramálo společného," vyjádřil se její ředitel k tomu, že školačku pohlavně zneužil otec jejich žákyně.

"Není příjemné řešit takové problémy, ale podobných případů je nyní více. Děti jsou fyzicky vyspělejší, ale neodpovídá tomu jejich mentální dospívání. A vysvětluji si to i tím, a to myslím obecně, že starost rodičů není dostatečná a zejména citový vývoj jejich dětí není takový, jaký by měl být," dodal.

Na osm let za mříže
Pětačtyřicetiletému muži hrozí až osm let vězení. "Vyšetřujeme ho na svobodě, návrh na vzetí do vazby jsme nepodali," uvedl mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Dívka má porodit již o prázdninách. Přestože se podle některých informací pozornosti mnohem staršího muže nebránila, většina lidí by jejího svůdce hned postavila na pranýř. "V takovém věku není jeho chování pochopitelné a už vůbec se nedá nijak omluvit," komentoval případ vyškovský starosta Petr Hájek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Najdete na iDNES.cz