Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Těhotnou školačku nevyloučíme, ujistil ředitel

  14:29aktualizováno  14:29
Ředitel vyškovské ZŠ Tyršova Zdeněk Pitela důrazně odmítl, že by třináctileté žákyni z Prus-Bošůvek hrozilo vyloučení ze školy. Důvodem mohlo být její těhotenství s pětačtyřicetiletým mužem. Toho policie obvinila z pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"O ničem takovém jsme neuvažovali. Je to velké neštěstí a tragédie. Děláme všechno proto, aby mohla dokončit nejen sedmou třídu, ale i celou základní školu," řekl Pitela MF DNES.

Školačka své těhotenství tajila několik měsíců a učitelé nechápou, jak je možné, že si ničeho nevšimli. "Probírali jsme to, říkali jsme si, že trochu přibrala, ale že by v tom bylo těhotenství, nikoho nenapadlo," uvedl ředitel.

Možná by si něčeho všimli na lyžařském kurzu na horách, ale tam dívka ze zdravotních důvodů nejela. "Řekla nám o tom až maminka její spolužačky. Hned jsme to sdělili jejím rodičům a informovali jsme sociální odbor. Krátce nato začala případ vyšetřovat policie," uvedl Pitela.

Učí se doma
Do školy už dívka asi tři týdny nechodí, učí se doma. "Doporučila to lékařka. Ne že by se dívka psychicky zhroutila, ale ze zdravotních důvodů," sdělil ředitel.

O individuální studijní plán požádali rodiče a kontakt se školou zprostředkovává její matka. "Na konci roku ji čekají zkoušky, ale sedmou třídu určitě dokončí. Už nyní má poměrně dost známek a nemá s učením velké problémy," dodal Pitela.

Zastala se jí před rodiči spolužáků
Ředitel také popřel informace, že by třídní učitelka Zoja Obořilová na schůzce s rodiči vyvolala hlasování o tom, jestli má být těhotná dívka vyloučena. "Učitelka stála spíš za dívkou a snažila se vysvětlit její těžkou situaci," hájí pedagožku ředitel. Připustil však, že někteří rodiče tuto snahu měli.

Podle něj žákyni vyloučit nechtějí a ani nemohou. "Nepravdivé informace, že o něčem podobném uvažujeme, beru jako znevážení dobrého jména naší školy, celého sboru i této paní učitelky," řekl.

S jeho tvrzením souhlasí i Ivana Zouharová z vyškovského odboru sociálních věcí. "Škola postupovala zodpovědně a hned od počátku se domlouvala s matkou, jak zajistí další studium dívky," uvedla. "Také nám to ohlásila okamžitě a my jsme se s matkou i její dcerou ještě ten den zkontaktovali a domluvili se na dalším postupu, aby bylo postaráno nejen o těhotnou dívku, ale i o dítě, které se jí narodí," dodala Zouharová. Podle ní v rodině žádné výchovné problémy nebyly.

"Než jsme dostali toto oznámení, neměli jsme ji v péči a neměli jsme ze školy ani z obce žádné podněty, že by bylo něco v nepořádku," dodala Ivana Zouharová.

Případ těhotné třináctileté školačky rozvířil v těchto dnech veřejné mínění nejen ve Vyškově, ale i v některých okolních obcích.

Kamarádila se s jeho dcerou
Pětačtyřicetiletý obviněný Ladislav Kupčík v minulosti bydlel například v obci Hrušky a pracoval u pohřební služby ve Slavkově u Brna. Je ženatý, má čtyři děti a s dívkou, kterou přivedl do jiného stavu, se kamarádila jeho nejmladší dcera. Obě jsou sedmačky na stejné škole, každá však chodí do jiné třídy.

"S tím už má ale škola pramálo společného," vyjádřil se její ředitel k tomu, že školačku pohlavně zneužil otec jejich žákyně.

"Není příjemné řešit takové problémy, ale podobných případů je nyní více. Děti jsou fyzicky vyspělejší, ale neodpovídá tomu jejich mentální dospívání. A vysvětluji si to i tím, a to myslím obecně, že starost rodičů není dostatečná a zejména citový vývoj jejich dětí není takový, jaký by měl být," dodal.

Na osm let za mříže
Pětačtyřicetiletému muži hrozí až osm let vězení. "Vyšetřujeme ho na svobodě, návrh na vzetí do vazby jsme nepodali," uvedl mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Dívka má porodit již o prázdninách. Přestože se podle některých informací pozornosti mnohem staršího muže nebránila, většina lidí by jejího svůdce hned postavila na pranýř. "V takovém věku není jeho chování pochopitelné a už vůbec se nedá nijak omluvit," komentoval případ vyškovský starosta Petr Hájek.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Najdete na iDNES.cz