Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Televizní AZ-kvíz bude v novém

  11:26aktualizováno  11:26
Az-kvíz je nejdéle vysílanou televizní soutěží v Česku. Vědomostní pořad pro všechny generace vyrábějí tvůrci z brněnského televizního studia už jedenáct let. Teď pro soutěžící i diváky připravili řadu změn.

Dramaturg brněnské ČT Jan Souček a moderátorka Eva Machourková. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Novou podobu dostanou od 5. března nejen znělka a studio, ale úprav se dočkala i pravidla soutěže. "Půjde spíš o rekonstrukci než revoluci," vysvětlil vedoucí dramaturg brněnského studia Jan Souček, že by byli sami proti sobě, kdyby se diváka snažili zahrnout složitými předěly či obsáhlými pravidly.

"AZ-kvíz není a nebude okázalý, nesnaží se působit lacinými efekty. Je svižný a jednoduchý," potvrdila oblíbená moderátorka Eva Machourková, že o svou devizu kvíz nepřijde.

Retro večerníček?
"Chtěli jsme pořad omladit, orientovat jeho vzhled i znělku na mladé," poukázal Souček na to, že soutěž má překvapivou sledovanost i mezi školáky a studenty.

Mladí se na pořad dívají především v repríze v hluboké noci. "Zřejmě je to takový jejich retro večerníček," usoudil režisér kvízu Ladislav Cmíral. Notoricky známou melodii znělky proto obohatí moderní rytmus. Studio výrazně změní barvy, dekorace ovládnou ostře oranžová a tyrkysová.

Zásadní změnou však projdou pravidla: aby se vše zrychlilo, semifinálová kola se odehrají v časovém limitu. "Když se do té doby soutěžícím nepodaří spojit tři stěny trojúhelníku, rozhodne o vítězi počet získaných políček," popsal systém Souček. Pokud i tento počet bude shodný, dostanou soupeři rozstřelovou otázku. "Odpoví rychlejší. Ale pozor, když to bude špatně, prohrál," sdělil dramaturg.

Nejvíce vydělali železničáři
Poslední změna soutěžící rozhodně potěší. Grafická úprava bankomatu, na kterém si vítězové losovali odměnu, totiž šanci na velké částky zvyšuje. "Zrovna dnes jsme točili první díl nové série a vítěz si odnesl čtrnáct tisíc," uvedl Cmíral. Tedy jen o tisícovku méně, než je maximum na díl.

Statisticky nejúspěšnějšími účastníky AZ-kvízu jsou železničáři. A nejčastěji volené políčko je třináctka.

Dosud nejúspěšnější soutěžící v historii AZ-kvízu si přišel na čtyřicet tisíc korun. Peníze ale podle tvůrců nejsou v případě jejich pořadu hlavním motivem, proč se do klání stále hlásí tisíce lidí a jsou ochotni čekat i dlouhé měsíce na konkurz.

"Je to pro ně otázka prestiže. S mnohými se už důvěrně známe, hrají každoročně," prozradil dramaturg Lukáš Franta.

Jednoduché vysvětlení dlouhotrvajícího úspěchu komorní soutěže pro jednoho moderátora a čtyři soutěžící je i pro tvůrce záhadou.

"Popularita AZ-kvízu je věc, která mě myšlenkově zaměstnávala dlouhodobě. Je to pořad s mimořádnou výdrží nejen na české poměry," přiznal Cmíral. Podle něj je to soutěžícími. Ti prokazují rozsáhlé vědomosti i taktické schopnosti, a diváky proto baví jejich zápolení sledovat.

Podle Součka je za vším jednoduchost, která neomrzí. A Franta sází na legendární pověst: "Už je to prostě kultovní fenomén, i pro mladé," smál se.

. AZ-kvíz v číslech

natočeno bylo přes 2500 dílů
1. díl odvysílán 2. ledna 1997
pořad sleduje průměrně 500 tisíc diváků
soutěžilo více než 7 tisíc lidí
čekací doba na konkurz je 4 měsíce

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz