Ladislav Šustr

Ladislav Šustr | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Telnice „svého“ exposlance Šustra nepotřebuje, všechno už v obci stojí

  • 2
V ulicích jihomoravské Telnice vládne mrtvolné ticho. Krátce po poledni je těžké venku někoho potkat. Ještě do konce minulého týdne měla Telnice svého rodáka v Poslanecké sněmovně. A Ladislav Šustr byl zástupcem opravdu schopným. Starostou je zde navíc jeho syn.

Nyní však atmosféra podzimních prázdných ulic zřejmě odpovídá náladě Šustra staršího. Dolní komoru parlamentu totiž opustil po kauze z minulého týdne, kdy byl ochoten v testu MF DNES přijmout milionový úplatek za případný lobbing. A v těchto dnech ani nezvedá telefon. - čtěte Poslanec Šustr končí s politikou, selhal v testu "milion za zákon"

"Kdyby ho nebylo, tak by tady ta naše pěkná orlovna nestála. Všechno tady zařídil. Plynofikaci, kanalizaci. Všechno je tady daleko lepší než před rokem devětaosmdesát. Opravil školu, kostel, obecní úřad, kašnu," říká údržbář z místní orlovny Vladimír Frankl.

Má pravdu. Obec vůbec nevypadá jako podobně velké jihomoravské vesnice. Telnice leží asi deset kilometrů od Brna a má jen něco přes 1 300 obyvatel. Stojí zde několik moderních sportovišť, nově vyasfaltované cesty. Nikde žádná špína, v krátkém úseku hlídkují u cesty dva policisté. V centru stojí krásný bílý opravený kostel.

Telnice Ladislava Šustra

Teď však jejich mecenáš skončil. Přeborník v takzvaném "porcování medvěda" už ze státního rozpočtu neukrojí ani korunu. Lidem to však příliš nevadí. Nemá ani proč. Už tady všechno mají, a tak si myslí, že po jeho konci se jejich obci špatně nepovede.

Cesta na výsluní

Po osmi letech starostování ve své rodné Telnici se Ladislav Šustr v roce 1998 stal poslancem. Tím byl až do minulé soboty, kdy se mandátu vzdal. Protože v testu MF DNES neobstál: slíbil ovlivnění zákona ve prospěch sponzora pro politickou stranu TOP 09.

Za jedenáct let v Poslanecké sněmovně však přelil na jižní Moravu stamiliony korun ze státního rozpočtu. Roky byl místopředsedou rozpočtového výboru.

Díky němu mají například boleradičtí ochotníci kde hrát divadlo, rosičtí hokejisté na čem bruslit, pomohl k penězům i brněnskému hradu Veveří a jeho jméno je spojeno s mnoha dalšími opravami či stavbami v kraji.

"Roli nehraje jen to, že je ve výboru, ale i to, že lidovci byli v každé vládě. Nejdřív s ČSSD a pak s ODS. To zvyšovalo váhu hlasu poslance Šustra," vysvětluje současný šéf rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka, proč byl Šustr tak úspěšný v získávání peněz.

Ne všechny dotace však byly "čisté". Například katolická sportovní organizace Orel, ve které je Šustr už roky starostou, si díky němu přišla na stovky milionů korun.

Kritici Šustrovi vyčítali právě to, že sype peníze do organizace, které sám šéfuje. Navíc se díky Orlovi dostal do dozorčí rady Sazky, z níž mu ročně plynulo kolem šesti set tisíc korun. A v dozorčí radě rozhodoval o tom, do které sportovní organizace půjdou peníze ze zisku Sazky.

Lidovec od začátku

Svoou politickou kariéru Šustr od začátku spojil s KDU-ČSL. Ve straně se víceméně neprojevoval, alespoň ne na veřejnosti.

Výrazně na sebe upozornil v roce 2006. Jako trojka kandidátky díky množství preferenčních hlasů přeskočil dvojku Milana Šimonovského. Nakonec se ale do Sněmovny dostali oba.

Telnice Ladislava Šustra

Ve stejný rok se jeho jméno objevilo v souvislosti s "likvidací" stranického kolegy Stanislava Juránka. Ten na sjezdu lidovců řekl, že má informace o tom, že ho Šustr a Jan Kasal chtějí fyzicky zlikvidovat. Vyvolalo to rozruch, protože se vnitrostranické spory v KDU-ČSL dostaly na veřejnost, což u strany nebývá zvykem. Juránek se nakonec oběma mužům omluvil.

Krátká kariéra v TOP 09

Lidovce Šustr letos na jaře opustil. Přidal se totiž k nové politické strany TOP 09 Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. První tisková konference se konala v sídle Orla v Brně. Šustr však dlouho popíral, že by za ně kandidoval. - čtěte Proti zadlužování jsem protestoval nejvíc, říká bývalý lidovec Šustr

Nakonec byl čtvrtý na jihomoravské kandidátce do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny, které se nekonaly. Jako nestraník.

U dlouholetého stranického spojence z KDU-ČSL Kalouska si to však Šustr rozházel. Alespoň veřejně. Poté, co na skrytou kameru bez skrupulí přiznal, že ovlivní zákon ve prospěch sponzora, se od něj TOP 09 distancovala. Kalousek se dušoval, že v tom nikdo další nemá prsty, a Šustra odsoudil.

TOP 09 také Šustra okamžitě stáhla z kandidátky. Tím pravděpodobně skončila politická kariéra jednoho z nejvlivnějších poslanců jižní Moravy a také krajského patriota.

Ale zda má Šustr v záloze plán, jak se udržet v politice, nebo definitivně odejde do důchodu, není jasné. Po odstoupení ze Sněmovny si totiž vypnul telefon.

Politici se shodují v tom, že Šustr byl mimořádně schopný, ale také tvrdý. "Šel, jak se říká, přes mrtvoly. A téměř vždycky dosáhl svého. Ale nebyl svatoušek, věřím, že v mnoha věcech sledoval i svoje zájmy," zhodnotil Šustra jeden z funkcionářů KDU-ČSL.

Cejch "porcovače medvěda" Šustrovi asi zůstane. Vybudoval si díky tomu v kraji desítky "pomníků". Na sponzorskou aféru se však jen tak nezapomene. A Šustr kvůli ní už nikdy nebude nenápadný.