Telnická firma na čínské nudle dává práci hlavně matkám s malými dětmi

  14:33aktualizováno  14:33
Na rozdíl od jiných společností hledajících mladé lidi bez nutnosti vázat se na rodinu, si telnická firma LCT vybírá své zaměstnance úplně jinak. Devadesát procent pracovníků této firmy na výrobu předvařených nudlí jsou totiž ženy, na které doma po práci čekají malé děti.

Firma LCT Telnice, ve které se vyrábějí čínské nudle, dává práci hlavně matkám s dětmi (na snímku obchodní ředitel Tran Dang Trung, člen představenstva Hoang Vinh Hien, manažer Oai Lam). | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Pracovní doba je od šesti do půl třetí. Některé ženy ale chodí do práce až na sedmou. Místní školka totiž otvírá až v půl sedmé. A nepamatuji si, že by s tím někdy mělo vedení problém," chválí šéfy Hana Zelinková, která je v LCT zaměstnaná.

Do firmy nastoupila už v roce 2004. Začínala jako dělnice, prošla si ruční výrobou, vyzkoušela si všechnu práci od úpravy nudlí až po jejich balení do krabic. A vypracovala se až na pozici hlavní asistentky vedení.

"Dáváme pracovní příležitosti lidem z Telnice a blízkého okolí. Všichni přece nemůžou každý den dojíždět za prací do Brna. Navíc upřednostňujeme matky malých dětí, které často nemohou najít práci," říká manažer filmy Oai Lam. On i jeho kolegové pochází z Vietnamu, v České republice ale už žijí mnoho let.

Přispívají na kulturu i programy pro děti

Když v roce 2000 zakládali v Telnici u Brna firmu s pouhými patnácti zaměstnanci, netušili, jak výrazně tím ovlivní život v obci. Koncert Hradišťanu, sponzorování plesů nebo pomoc při organizaci programů pro děti, to je jen malá ukázka toho, na čem všem se firma podílí.

"Záleží nám na životě v Telnici a rádi podpoříme akce pro místní, tedy i pro naše zaměstnance. Myslím, že takové akce, jako byl třeba koncert Hradišťanu, mohou do obce přitáhnout lidi a trochu to tu oživit," vysvětluje Hoang Vinh Hien.

Firma vyrobí denně přes pět tun nudlí

Na začátku všeho byl dobrý nápad a odhodlání dělat věci jinak. "Jsme z Asie, nudle k nám prostě patří. Rozhodli jsme se je ale dělat po svém. Jsme česká firma se stoprocentně českými surovinami," zdůrazňuje obchodní ředitel Tran Dang Trung.

Čínské nudle jsou pojem asi jako italská pizza nebo francouzská vína. Na rozdíl od vín a pizzy jsou ale čínské nudle v žebříčku kvality na spodních příčkách, což v posledních dnech dokázaly výzkumy prokazující vysoký obsah hliníku v nudlích dovážených z Číny.

Přesto si milovníci asijské kuchyně nemusejí tuto pochoutku odpírat. Právě nudle Vimixa, kterých denně vychrlí telnická firma LCT více než pět tun, jsou výjimka. "Používáme pšeničnou mouku. Takže o zdravotní závadnosti nemůže být v našem případě vůbec řeč," vysvětluje Hoang Vinh Hien z představenstva firmy. Příští rok chtějí firmu rozšiřovat, tedy i nabírat nové lidi.

Autor:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

Vinaři z Hnanic získali speciální známku.

Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní...

VIDEO: Řidič nestihl dobrzdit, auta se rozletěla jako kuželky

Dopravní nehoda na hlavním tahu z Brna

Děsivě vypadající dopravní nehoda se odehrála ve čtvrtek večer ve Vídeňské ulici ve směru z centra Brna. Jedno z aut...

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Najdete na iDNES.cz