Templářské sklepy čelí insolvenci, pohledávku neuznávají

  18:18aktualizováno  18:18
Vinařská společnost Templářské sklepy Čejkovice čelí insolvenčnímu řízení. Návrh k jeho zahájení podal podnikatel Břetislav Štavík, který vůči vinařům uplatňuje údajnou víc než desetimilionovou pohledávku.

Ředitel Templářských sklepů v Čejkovicích Pavel Pastorek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vinařská firma ovšem tvrdí, že nemá s plněním svých závazků problémy a pohledávku neuznává. "Nezakládá se na pravdě," komentoval důvody k insolvenčnímu řízení ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Břetislav Šťavík, podle údajů v obchodním rejstříku společník vinařské a zemědělské firmy Brumovín z Přerova, uplatňuje vůči Templářským sklepům pohledávku ve výši 10,4 milionu korun.

Firma platila panu Strýčkovi

Vedení templářských sklepů připouští, že v minulosti řešilo vypořádání pohledávky s podnikatelem Františkem Strýčkem, od něhož pohledávku údajně koupil právě iniciátor insolvenčního návrhu Břetislav Šťavík.

insolvenční řízení

Podat návrh na insolvenční řízení je v podstatě velmi jednoduché. Soud sice zkoumá, zda důvody k takovému podání skutečně existují, ale domnělý úpadce při tom po celou dobu figuruje v insolvenčním rejstříku.
Celý systém je totiž nastaven tak, že zhruba dvě hodiny po návrhu se tato informace musí v rejstříku objevit. Ten je veřejně dostupný a obchodní partneři či zákazníci takové firmy nutně zvýší ostražitost. (rig)

"Tyto pohledávky však již byly ze strany Templářských sklepů v minulosti vypořádány přímo panu Františku Strýčkovi. Nejsou oprávněné a Templářské sklepy Čejkovice je proto neuznávají," uvedl ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Vyjádření Břetislava Šťavíka se nepodařilo získat.

"Situace je způsobena nedostatky v insolvenčním zákoně, kdy jsou na firmy uplatňovány šikanující návrhy, ve kterých se chce jiná strana spekulací domoci plnění pro neexistující pohledávky a obejít tak běžné soudy," uvádí Templářské sklepy v tiskovém prohlášení k případu.

Že lze insolvenční řízení zneužít, potvrzuje právník Jiří Markvart z advokátní kanceláře Ambruz and Dark. "Soud sice může insolvenční řízení zamítnout jako neopodstatněné. Ale po celou dobu, kdy důvody k jeho zahájení přezkoumává, figuruje domnělý úpadce v insolvenčním rejstříku. A to může firmu poškodit," připouští Markvart.

Advokát dále tvrdí, že insolvenční řízení by právě kvůli jeho možné zneužitelnosti nemělo být firmou ani obchodními partnery vnímáno jako důvod k panice.

Náhrada škod

"Budeme se bránit právní cestou. Firma zvažuje i vymáhání náhrady vznikajících škod," uvedl ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Jiří Marvrat z advokátní kanceláře Ambruz and Dark to však považuje za obtížné. "Ten, kdo řízení vyvolá, sice odpovídá za škodu, která řízením může vzniknout, je ale složité takovou škodu doložit," vysvětluje advokát.

"Museli by například prokázat, že měli rozjednaný nějaký obchod s jasně definovaným ziskem a druhá strana odmítla obchod realizovat právě kvůli úpadkovému řízení," dodává Markvart.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Auto plné snímačů zkoumá chování řidiče za jízdy, měří i svalovou aktivitu

Řidič ve speciálním autě VUT má na sobě brýle, které zaznamenávají, kam se...

Nadupané auto, které je svou výbavou jediné na světě, mají k dispozici vědci na Vysokém učení technickém v Brně. V...

Brno po letech opět zmodralo, ODS se vrací na radnice městských částí

V brněnské ODS oslavují výsledek komunálních voleb, v nichž strana skončila...

Téměř dva týdny po volbách je jasné, že po propadu v roce 2014 získává ODS opět ztracené pozice na radnicích brněnských...

U Mikulova našli archeologové místo, kde kdysi lidé porcovali mamuty

Archeologové u Drasenhofenu našli pozůstatky mamutů, ale i jiných zvířat.

V sousedství Mikulova před mnoha desítkami tisíc let pravěcí lidé lovili mamuty. Na místo, které v době kamenné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz