Ředitel Templářských sklepů v Čejkovicích Pavel Pastorek

Ředitel Templářských sklepů v Čejkovicích Pavel Pastorek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Templářské sklepy čelí insolvenci, pohledávku neuznávají

  • 4
Vinařská společnost Templářské sklepy Čejkovice čelí insolvenčnímu řízení. Návrh k jeho zahájení podal podnikatel Břetislav Štavík, který vůči vinařům uplatňuje údajnou víc než desetimilionovou pohledávku.

Vinařská firma ovšem tvrdí, že nemá s plněním svých závazků problémy a pohledávku neuznává. "Nezakládá se na pravdě," komentoval důvody k insolvenčnímu řízení ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Břetislav Šťavík, podle údajů v obchodním rejstříku společník vinařské a zemědělské firmy Brumovín z Přerova, uplatňuje vůči Templářským sklepům pohledávku ve výši 10,4 milionu korun.

Firma platila panu Strýčkovi

Vedení templářských sklepů připouští, že v minulosti řešilo vypořádání pohledávky s podnikatelem Františkem Strýčkem, od něhož pohledávku údajně koupil právě iniciátor insolvenčního návrhu Břetislav Šťavík.

insolvenční řízení

Podat návrh na insolvenční řízení je v podstatě velmi jednoduché. Soud sice zkoumá, zda důvody k takovému podání skutečně existují, ale domnělý úpadce při tom po celou dobu figuruje v insolvenčním rejstříku.
Celý systém je totiž nastaven tak, že zhruba dvě hodiny po návrhu se tato informace musí v rejstříku objevit. Ten je veřejně dostupný a obchodní partneři či zákazníci takové firmy nutně zvýší ostražitost. (rig)

"Tyto pohledávky však již byly ze strany Templářských sklepů v minulosti vypořádány přímo panu Františku Strýčkovi. Nejsou oprávněné a Templářské sklepy Čejkovice je proto neuznávají," uvedl ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Vyjádření Břetislava Šťavíka se nepodařilo získat.

"Situace je způsobena nedostatky v insolvenčním zákoně, kdy jsou na firmy uplatňovány šikanující návrhy, ve kterých se chce jiná strana spekulací domoci plnění pro neexistující pohledávky a obejít tak běžné soudy," uvádí Templářské sklepy v tiskovém prohlášení k případu.

Že lze insolvenční řízení zneužít, potvrzuje právník Jiří Markvart z advokátní kanceláře Ambruz and Dark. "Soud sice může insolvenční řízení zamítnout jako neopodstatněné. Ale po celou dobu, kdy důvody k jeho zahájení přezkoumává, figuruje domnělý úpadce v insolvenčním rejstříku. A to může firmu poškodit," připouští Markvart.

Advokát dále tvrdí, že insolvenční řízení by právě kvůli jeho možné zneužitelnosti nemělo být firmou ani obchodními partnery vnímáno jako důvod k panice.

Náhrada škod

"Budeme se bránit právní cestou. Firma zvažuje i vymáhání náhrady vznikajících škod," uvedl ředitel společnosti Pavel Pastorek.

Jiří Marvrat z advokátní kanceláře Ambruz and Dark to však považuje za obtížné. "Ten, kdo řízení vyvolá, sice odpovídá za škodu, která řízením může vzniknout, je ale složité takovou škodu doložit," vysvětluje advokát.

"Museli by například prokázat, že měli rozjednaný nějaký obchod s jasně definovaným ziskem a druhá strana odmítla obchod realizovat právě kvůli úpadkovému řízení," dodává Markvart.