Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno ani po roce a půl nemá SMS jízdenky, proběhl už třetí tendr

  8:33aktualizováno  8:33
Rok a půl Brno usiluje o SMS jízdenky. Stále marně. Dopravní podnik na ně teď vypsal tendr. Už potřetí. Opět však oslovili tři stejné firmy. Podmínky předchozí soutěže splnil jeden uchazeč, a tak ji úředníci zrušili.
Přes mobil si jízdenku cestující v Brně i nadále nekoupí.

Přes mobil si jízdenku cestující v Brně i nadále nekoupí. | foto: MF DNES

Únor 2012: "Už v létě budou Brňané platit za hromadnou dopravu SMS jízdenkami. Vypíšeme na ně tendr," hlásá po letech váhání Dopravní podnik.

Listopad 2012: Antimonopolní úřad výběrové řízení zastavuje. Podle kritiků podmínky favorizovaly jedinou firmu Erika. Dopravní podnik si to nemyslí.

Duben 2013: "Výběrové řízení kvůli přílišným průtahům rušíme," uznávají úředníci.

Červen 2013: Tiše vyhlášen druhý tendr. Platit mobilem se prý bude na podzim.

To je ve zkratce dosavadní časová osa příběhu brněnských SMS jízdenek. A teď na ní přibyl další milník. Ale start služby to navzdory několika oznámením není. Městská firma totiž s koncem září výběrové řízení opět zrušila.

Pátrat po společnosti, která v Brně bude SMS jízdenky zajišťovat, začala do třetice.

"Přesto platí, že platby pomocí SMS jízdenek by se měli cestující dočkat na podzim letošního roku, jak bylo avizováno," dušuje se mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Nenašlo se dost vyhovujících uchazečů

A jaký je tentokrát důvod odpískání tendru? Podle mluvčí se nesešel dostatek nabídek uchazečů, které by splnily podmínky úředníků.

MF DNES už v červenci psala, že ve druhém výběrovém řízení Dopravní podnik vyzval k přihlášení jen trojici firem, které splnily kritéria původního výběrového řízení pozastaveného antimonopolním úřadem. Ostatní se mohly o zakázce dozvědět jen samy z webu.

Ze tří přihlášených firem nakonec zůstala jen jediná - opět Erika. Podle úředníků však byla příliš drahá. Firmě Materna Communications v době podání nabídky chyběl úředníky žádaný certifikát ČNB.

A jak zjistila MF DNES, firma Airtoy pak výběrové řízení torpédovala dokonce záměrně.

"Věděl jsem, že na jednom z kritérií máme méně bodů než Erika, takže než nechat vyhrát dražší konkurenci bylo výhodnější zariskovat a nechat se také vyřadit. Věřil jsem, že DPMB bude postupovat podle zákona, a pokud zůstane jen jeden uchazeč, tendr zruší. Třetího pokusu se v pondělí samozřejmě opět zúčastníme," uvedl předseda představenstva firmy Airtoy Roman Janský.

Že se obdobný scénář, v němž firmy odpadnou, nebude znovu opakovat, není jisté. I na třetí pokus totiž Dopravní podnik oslovil jen tu samou úzkou skupinu uchazečů.

"Informace je zveřejněná i na webových stránkách Dopravního podniku. Přihlásit se tedy může kdokoli, kdo splní zadávací podmínky. Nabídky je možné podávat do 7. října," doplnila Hailichová.

To, že v oboru, v němž v Česku působí nejvýš deset firem, Dopravní podnik neinformoval více zájemců, kritizují odborníci stejně jako v případě minulého tendru.

"Je navíc velmi nestandardní, aby když v jednom výběrovém řízení selžou nabídky uchazečů, byli do nového tendru opět pozváni jen ti samí. Úředníci se každopádně nepoučili z vlastních chyb," dodal Martin Kameník z iniciativy Bezkorupce.

Vedení Brna, které je jediným akcionářem Dopravního podniku, komplikace příliš řešit nechce.

"Takové průtahy považuji za běžný průvodní jev podobných složitých technologických zakázek. Je potřeba se ptát, jestli chybu opravdu udělali úředníci, nebo je to vada systému nastaveného zákony," řekl náměstek primátora zodpovědný za dopravu Robert Kotzian (ODS).

Kolik firem se o zakázku za 8,5 milionu korun přihlásilo, bude jasné v půlce října. Na jedno "pípnutí" mobilu by se pak cestující mohli svézt buď 75 minut za 29 korun, nebo celých 24 hodin za 99 korun.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Najdete na iDNES.cz