Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplá zima ohrožuje zásoby podzemní vody

  10:24aktualizováno  10:24
Letošní zima je teplejší a sušší. Potvrzují to i klimatologové. V prosinci a v lednu spadlo na jižní Moravě asi sedmdesát procent srážek ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Teplá zima už začala ohrožovat zásoby podzemní vody.

Sníh sice letos v Olešnici je, ale jen na sjezdovce. | foto: Radek Miča, MF DNES

Prosinec na jižní Moravě sice ještě nijak nevybočil z teplotního normálu, ale leden už byl jeden z nejteplejších za poslední půlstoletí. "Průměrná teplota v lednu byla o téměř čtyři stupně vyšší než obvykle. Od roku 1961 byla pátá nejteplejší a podobnou jsme zažili v letech 1975 a 1988," uvedl Pavel Zahradníček z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Ani na srážky není letošní zima moc bohatá. V prosinci spadlo zhruba sedmdesát procent srážek ve srovnání s dlouhodobým průměrem a v lednu to nebylo o moc lepší.

Že bude letošní zima mírná, začali tušit už v prosinci myslivci z Vyškovska. Zastřelili tam mladou bachyni, která už v sobě měla selata. Myslivce zaskočilo, že to bylo tak brzy.

Teplá zima ohrožuje zásoby podzemní vody
I přes ochlazení v minulých dnech se sníh v kraji drží málokde, jarní povodně tedy letos nehrozí. To je dobře, na druhé straně se zejména na jaře doplňují zásoby podzemní vody, a pokud v příštích týdnech vydatněji nezaprší, mohly by se až nepříjemně zmenšit.

"V současné době nejsou zásoby podzemní vody pod normálem, ale kdyby nezapršelo, situace by se zhoršila," potvrdila Eva Soukalová z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Vloni bylo v kraji v podzemí zhruba stejně vody jako letos, vydatnější srážky na jaře se však postaraly o to, že se zásoby zlepšily, a paradoxně jim pomohly i záplavy v roce 2006. "Podzemní vody se při nich doplnily a tento stav může přetrvávat i rok nebo dva," uvedla Soukalová.

I zbytek zimy bude mírný a teplý
Proč jednu zimu mrzne až praští, zatímco tu další nemá smysl vytahovat z šatníku kožich, na to neumí odpovědět ani meteorologové. "To je velmi složitá otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. Je to komplex mnoha faktorů. Jeden z nich je, že střední Evropa je na pomezí oceánského a kontinentálního klimatu a jaké proudění tu danou zimu převládá, to záleží na momentálním stavu globálního cirkulačního systému," uvedl Pavel Zahradníček.

Lidi, kterým závěje a mráz chybí, meteorologové nepotěší. Předpovídají, že i další průběh letošní zimy bude mokrý a teplý. Rtuť teploměru bude stoupat k šesti až dvanácti stupňům, o víkendu předpokládají dokonce čtrnáct stupňů.

U myslivců proto jednoznačně převažují negativní pocity. "Taková zima je špatná. Pro celou přírodu i pro zvěř. Její zdravotní stav se po takové zimě vždy zhorší," říká myslivec z Maref na Bučovicku Jan Lehký.

. Kde jsou letos havrani?

Tak se lidé tuto zimu ptají rousínovského ornitologa Jiřího Bartla. Černí ptáci k zimě na jižní Moravě patří a někteří lidé si ji bez nich nedovedou představit.

"Známý z našeho sídliště havrany léta krmí chlebem. Vždycky se jich sem slétalo dvacet i třicet, letos se jich objevilo jen pár," uvedl Bartl a dodal, že na sídlišti bydlí už třicet let, ale tak málo havranů tady zažil poprvé.

"Zdá se, že je jich opravdu méně než v jiných letech," potvrzuje brněnský přírodovědec Karel Hudec. Havrani mají na jižní Moravě několik nocovišť a jedno z největších je u Židlochovic. Na noc se jich tam slétalo až na dvacet tisíc. "Byl jsem se tam tuto zimu podívat asi čtyřikrát a tak velký počet jich tam zdaleka není," uvedl.

Proč na jižní Moravě tráví tuto zimu nejen méně havranů, ale i severských hus, káňat rousných nebo například kvíčal, ornitologové nevědí. Domýšlejí se však, že jedním z důvodů je mírná zima. Opeřence sem podle vědců totiž nežene vrozený instinkt ani chlad.

Z hnízdišť v Rusku a Polsku je na jih vyhání hlad. I na severu je však letos sněhu poměrně málo, a mají tedy i tam dost potravy.




Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...



Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Najdete na iDNES.cz