Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplá zima ohrožuje zásoby podzemní vody

  10:24aktualizováno  10:24
Letošní zima je teplejší a sušší. Potvrzují to i klimatologové. V prosinci a v lednu spadlo na jižní Moravě asi sedmdesát procent srážek ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Teplá zima už začala ohrožovat zásoby podzemní vody.

Sníh sice letos v Olešnici je, ale jen na sjezdovce. | foto: Radek Miča, MF DNES

Prosinec na jižní Moravě sice ještě nijak nevybočil z teplotního normálu, ale leden už byl jeden z nejteplejších za poslední půlstoletí. "Průměrná teplota v lednu byla o téměř čtyři stupně vyšší než obvykle. Od roku 1961 byla pátá nejteplejší a podobnou jsme zažili v letech 1975 a 1988," uvedl Pavel Zahradníček z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Ani na srážky není letošní zima moc bohatá. V prosinci spadlo zhruba sedmdesát procent srážek ve srovnání s dlouhodobým průměrem a v lednu to nebylo o moc lepší.

Že bude letošní zima mírná, začali tušit už v prosinci myslivci z Vyškovska. Zastřelili tam mladou bachyni, která už v sobě měla selata. Myslivce zaskočilo, že to bylo tak brzy.

Teplá zima ohrožuje zásoby podzemní vody
I přes ochlazení v minulých dnech se sníh v kraji drží málokde, jarní povodně tedy letos nehrozí. To je dobře, na druhé straně se zejména na jaře doplňují zásoby podzemní vody, a pokud v příštích týdnech vydatněji nezaprší, mohly by se až nepříjemně zmenšit.

"V současné době nejsou zásoby podzemní vody pod normálem, ale kdyby nezapršelo, situace by se zhoršila," potvrdila Eva Soukalová z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Vloni bylo v kraji v podzemí zhruba stejně vody jako letos, vydatnější srážky na jaře se však postaraly o to, že se zásoby zlepšily, a paradoxně jim pomohly i záplavy v roce 2006. "Podzemní vody se při nich doplnily a tento stav může přetrvávat i rok nebo dva," uvedla Soukalová.

I zbytek zimy bude mírný a teplý
Proč jednu zimu mrzne až praští, zatímco tu další nemá smysl vytahovat z šatníku kožich, na to neumí odpovědět ani meteorologové. "To je velmi složitá otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. Je to komplex mnoha faktorů. Jeden z nich je, že střední Evropa je na pomezí oceánského a kontinentálního klimatu a jaké proudění tu danou zimu převládá, to záleží na momentálním stavu globálního cirkulačního systému," uvedl Pavel Zahradníček.

Lidi, kterým závěje a mráz chybí, meteorologové nepotěší. Předpovídají, že i další průběh letošní zimy bude mokrý a teplý. Rtuť teploměru bude stoupat k šesti až dvanácti stupňům, o víkendu předpokládají dokonce čtrnáct stupňů.

U myslivců proto jednoznačně převažují negativní pocity. "Taková zima je špatná. Pro celou přírodu i pro zvěř. Její zdravotní stav se po takové zimě vždy zhorší," říká myslivec z Maref na Bučovicku Jan Lehký.

. Kde jsou letos havrani?

Tak se lidé tuto zimu ptají rousínovského ornitologa Jiřího Bartla. Černí ptáci k zimě na jižní Moravě patří a někteří lidé si ji bez nich nedovedou představit.

"Známý z našeho sídliště havrany léta krmí chlebem. Vždycky se jich sem slétalo dvacet i třicet, letos se jich objevilo jen pár," uvedl Bartl a dodal, že na sídlišti bydlí už třicet let, ale tak málo havranů tady zažil poprvé.

"Zdá se, že je jich opravdu méně než v jiných letech," potvrzuje brněnský přírodovědec Karel Hudec. Havrani mají na jižní Moravě několik nocovišť a jedno z největších je u Židlochovic. Na noc se jich tam slétalo až na dvacet tisíc. "Byl jsem se tam tuto zimu podívat asi čtyřikrát a tak velký počet jich tam zdaleka není," uvedl.

Proč na jižní Moravě tráví tuto zimu nejen méně havranů, ale i severských hus, káňat rousných nebo například kvíčal, ornitologové nevědí. Domýšlejí se však, že jedním z důvodů je mírná zima. Opeřence sem podle vědců totiž nežene vrozený instinkt ani chlad.

Z hnízdišť v Rusku a Polsku je na jih vyhání hlad. I na severu je však letos sněhu poměrně málo, a mají tedy i tam dost potravy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz