Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplo z Dukovan může Brno vyhřívat už za sedm let

  8:59aktualizováno  8:59
Plány na stavbu teplovodu, který požene horkou vodu z jaderné elektrárny Dukovany do brněnských domácností, jsou staré skoro 30 let. Stavba za miliardy korun protínající i pět obcí na Brněnsku ale nyní získává jasnější obrysy. Přípravy by mohly začít už letos, dokončen by mohl být zhruba za sedm let.

Už za sedm let by mohl domácnosti v Brně zásobit teplem nový teplovod z jaderné elektrárny Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Ministerstvo rozhodlo, že projekt nemá významný vliv na životní prostředí, a skupina ČEZ jej považuje za výhodný," uvedla mluvčí energetického gigantu Eva Nováková.

Osud stavby mají nyní v rukou brněnští radní. Ti by se měli domluvit, zda změní energetickou koncepci města a stavbě dají souhlas. "Jasno bude v první polovině roku," dodal mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Pokud vedení města stavbu schválí, přípravy by mohly začít ještě letos. Dokončena by pak měla být zhruba za šest až sedm let.

True

Stavba 77 kilometrů dlouhého teplovodu, jejíž rozpočet není ještě přesně stanoven, by se dotkla i pěti obcí na Brněnsku.

Teplovod má protnout území Oslavan, Střelic, Neslovic, Omic a Tetčic. Převážná část stavby povede alespoň metr pod zemí. Vykukovat bude pouze nad korytem řek Jihlavy a Oslavy. V katastru Tetčic má pak být ještě postaven kilometrový tunel pod kopcem Bučín, kudy teplovod povede.

"Zúčastnili jsme se řízení na tuto stavbu, ke kterému jsme neměli žádné připomínky," uvedl starosta Střelic u Brna Luděk Sklenář. Plánovaný teplovod by neměl ohrozit ani stavbu nového sběrného dvora. Původně měl totiž stát na místě, kudy by měl teplovod vést. "Je možné se místu vyhnout," připustil starosta.

V Oslavanech vedla původní trasa teplovodu jinou částí města, než je tomu v plánech dnes. "Je tak třeba zažádat o změnu územního plánu," komentoval to starosta Oslavan Vít Aldorf.

Změnu územního plánu by měl zadat investor stavby, tedy skupina ČEZ. "Stavba se tímto nezdrží. Vyřízení potrvá tři čtvrtě roku. Následně už proti stavbě nic mít nebudeme," doplnil Aldorf.

True

Proti teplovodu neprotestují ani v dalších obcích. "Nevadí nám to. O projektu se mluví už několik let, tudíž jsme na pracovní ruch připraveni," připustil starosta Neslovic Karel Kuča.

V Tetčicích s plánovanou stavbou přišli s otázkou, zda bude možné využít potenciální zdroj energie. "Uvidíme, co nového stavba přesně přinese. Ale už teď má smysl," řekl starosta Tetčic Martin Ambros.

Jasno v této otázce prozatím nemá hlavní investor, skupina ČEZ. "Plány zatím nepočítají s napojením dalších obcí po trase, ale nebráníme se jednání tam, kde by toto případně mělo ekonomický smysl," připustila Nováková.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz