Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Testy HIV zadarmo a anonymně Brňany lákají

  10:56aktualizováno  10:56
Brněnská pobočka Rozkoše bez rizika otevřela dveře všem, kdož mají zájem podrobit se testování na HIV. Zdarma a anonymně je provádějí u příležitosti Světového dne boje proti AIDS pracovníci poradny ve Vlhké ulici číslo 10 v Brně, a to od 10:00 do 18:00.

Rozkoš bez rizika - Gorgoňová, Ptáčková - Sociální pracovnice Tereza Gorgoňová (vlevo) a zdravotní sestra Monika Ptáčková. | foto: Monika Tomášková

"Jenom za první půlhodinku přišli dva muži a dvě ženy. Kromě vyšetření, informačních materiálů nabízíme také kondomy a ženám lubrikační gely," uvedla sociální a terénní pracovnice Tereza Gorgoňová.

Pobočka Rozkoše bez rizika funguje pro celou jižní Moravu od roku 2005 a jen letos vyhledalo její služby 244 žen a dívek, které požadovaly vyšetření na HIV, syfilis a kapavku.

Rozkoš... jezdí i do terénu

Pracovnice rovněž vyrážejí do terénu - navštěvují noční kluby a kontaktují i ženy poskytující sexuální služby na ulici. "Letos jsme vyšetřili celkem 491 klientek na HIV a 288 žen na sexuálně přenosné choroby. U jedné jsme zaznamenaly pozitivní syfilis a dvakrát pozitivní chlamydie," doplnila Tereza Gorgoňová.

V Brně je momentálně otevřeno patnáct nočních klubů. Čtrnáct z nich pracovníci brněnské pobočky pravidelně navštěvují a ze zbývajících ženy do Vlhké pravidelně docházejí na testy.

Jižní Morava je tradiční baštou prodejného sexu, a to zejména v příhraničí a v Brně. Celkem nyní funguje v kraji 48 nočních klubů, zatímco například na Zlínsku jen 15 a v Olomouckém kraji 8.

Brno má asi sedmdesát privátů

Terénní pracovníci si pochvalují, že se jim poslední dobou daří pronikat i do privátní prostituční scény, která je značně uzavřená. Přitom jenom v Brně odhadují kolem 70 privátů.

Na rostoucí riziko rozšíření infekčních onemocnění HIV a také žloutenek typu B i C upozorňuje rovněž sdružení Podané ruce.

"Mezi uživateli drog se na Brněnsku objevuje stále více klientů pocházející ze států bývalého Sovětského svazu, Vietnamu a balkánských zemí. Jsou to místa s vysokým výskytem uvedených nemocí," varoval předseda sdružení Jindřich Vobořil.

Dodal, že organizaci chybí terénní sociální pracovníci a kvůli nedostatku financí nemá kapacitu s tímto problémem pracovat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz