Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tetám z brněnského Klokánku nechodí výplata

  11:47aktualizováno  11:49
Zaměstnancům brněnského zařízení pro ohrožené děti Klokánek na účet nepřišla výplata za srpen, září ani říjen. "Tety", které se starají o děti, se kvůli tomu bouří a hrozí hromadnou výpovědí. Vedení Klokánku obviňuje z opožděných výplat vedení Fondu ohrožených dětí, pod který Klokánky spadají.

Mateřské centrum Klokánek v Brně | foto: Monika Tomášková

"Když zaměstnanci dostali poslední výplatu v červenci, je těžké je udržet," uvedla šéfka brněnského Klokánku Ditta Pokorná. Podle ní už v pražských Klokáncích odchází odborný personál.

Ředitelka Klokánku Ditta Pokorná u brněnského soudu (9.5.2008)V Brně zatím hromadné výpovědi "tety" nedávají. "Už kvůli kauze Kuřim jsme tady dobrá parta. Pro to, co jsme spolu prožili, takže kolektiv se zatím navzájem drží," uvedla Pokorná. O problému informovaly jako první Lidové noviny.

Žijí z peněz sponzorů
Klokánek nyní provoz dotuje z peněz, které dostane od sponzorů. "Situace je závažná. Žádala jsem, aby se sešla rada fondu a řešili to. Musí se udělat zásadní ekonomické změny," uvedla Pokorná. Sama jedná s pražským magistrátem, který peníze rozděluje.

Marie VodičkováFond ohrožených dětí se ovšem brání. "Boj s penězi je setrvalý. Už před půl rokem jsem požádala o navýšení dotace, protože na děti dostáváme jen 42 procent sumy, kterou dostávají klinické ústavy. Ale naše děti potřebují stejně jíst, stejné oblečení, psychologa a lékařskou péči. Logicky nemůžeme vyjít," tvrdí šéfka fondu Marie Vodičková.

Před několika týdny na neutěšenou situaci sama upozornila na mimořádné tiskové konferenci. "Pokud nám nezvýší dotaci, Klokánky se budou muset zavřít," řekla tehdy. "Neoficiálně vím, že navýšení už je schválené, čekám na oficiální zprávu. To mě trochu uklidnilo," dodala Vodičková.

Na výplaty si Klokánek půjčil
Na srpnové výplaty pro zaměstnance Klokánků si teď fond půjčil peníze. "Dneska jsme je odeslali na účty," podotkla Vodičková.

Vedení brněnského Klokánku jedná s vedením Fondu ohrožených dětí o tom, aby byl Klokánek převeden na obecně prospěšnou společnost. "Bylo by to osamostatnění od fondu. Kdybychom měli stejné peníze, jako třeba loni, ufinancovali bychom to," podotkla Pokorná.

A dodala, že jejím cílem není útok na vedení fondu, ale záchrana Klokánku. "Lidskou i odbornou stránku péče máme výbornou. Zásluhy za to má samozřejmě Fond ohrožených dětí. Ale tak, jak momentálně Klokánky ekonomicky provozuje, to není únosné," dodala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Krále Jana vítaly ve Znojmě desetitisíce lidí i plné číše vína

Na znojemské historické vinobraní dorazil také král Jan Lucemburský.

Průvodem přes celé historické centrum Znojma od Pražské ulice až na Masarykovo náměstí prošel se svým doprovodem český...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Najdete na iDNES.cz