Pliva-Lachema Brno

Pliva-Lachema Brno | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Teva porazila drobné akcionáře Lachemy, o podnik má zájem prosperující Synthon

  • 1
Drobní akcionáři brněnského výrobce léčiv, společnosti Pliva-Lachema, budou muset své podíly odprodat většinovému vlastníkovi. Tím je izraelská společnost Teva Pharmaceuticals. Vedení společnosti o tom rozhodlo na mimořádné valné hromadě.

Souhlas malých podílníků k tomu nepotřebují, umožňuje jim to totiž zákon o vytěsnění drobných akcionářů. Teď už si s podnikem nový vlastník může dělat, co chce, nemusí se na nikoho ohlížet a hlavně odpovídat na nepříjemné otázky.

"Zřejmě už je obtěžovaly naše neustálé dotazy, jakým způsobem se převádí cenný majetek podniku do jiných částí izraelské skupiny podniků Teva, na prodej nebo hospodaření firmy," uvedl jeden z malých akcionářů Jiří Lengál.

Akcionáři měli malý vliv

Společně asi s deseti dalšími akcionáři vlastní necelá tři procenta podniku. "S takovým podílem mají menšinoví akcionáři jenom malou možnost něco ovlivnit, mohou ale zkomplikovat zavedení změn, které prosazuje většinový vlastník. Většinou formou právních sporů, kdy napadají rozhodování hlavního akcionáře," vysvětlil analytik Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus.

Problémy lachemy

Izraelský farmaceutický kolos Teva Pharmaceutical v prosinci koupil brněnský podnik Pliva-Lachema jako součást skupiny Pliva, respektive americké skupiny podniků Barr.
Teva je světový výrobce léků, kterým vypršela patentová ochrana a v oblasti léků proti rakovině se její nabídka překrývá s produkcí Lachemy.
Letos v únoru nový vlastník zrušil v Lachemě oddělení výzkumu a propustil většinu jeho pracovníků, desítky dalších odešlo z výroby a jiných oddělení firmy. Koncem března začala série jednání se zájemci o koupi podniku.
Hlavní akcionář Pliva Pharma Holding B.V., který patří do nadnárodního koncernu Teva Pharmaceutical, se rozhodl vytěsnit drobné akcionáře a odkoupit jejich podíly v brněnském podniku.
Lachema teď zaměstnává kolem čtyř stovek lidí.

Jiří Lengál investoval do více firem a za sebou má už několik zkušeností s vytěsněním menšinových akcionářů, většinou negativních. Proto ho příjemně překvapila cena, kterou Teva za akcie nabízí.

"Firma nabízí 575 korun za akcii. Je to téměř dvojnásobek hodnoty, na kterou akcie odhadl znalec. Je to slušná nabídka, v devíti z deseti případů obvykle většinový vlastník nabízí nižší," doplnil Lengál.

Od ledna, kdy se novým vlastníkem brněnského výrobce léků proti rakovině stala izraelská nadnárodní farmaceutická společnost Teva, odešlo z podniku kolem 180 lidí. Odboráři společně s drobnými akcionáři kritizovali zrušení výzkumu, tedy toho nejcennějšího, co firma měla.

"Jsme přesvědčeni o tom, že Teva, která vyrábí léky s podobnými účinky jako Lachema, se tak pouze zbavuje své konkurence," řekl předseda odborů Pavel Zakopal.

O zrušení výzkumu Izraelci rozhodli v únoru a následovalo masivní propouštění. Od konce března jedná nový vlastník se zájemci o koupi podniku.

Zájem má Synthon

K vážným zájemcům patří blanenský Synthon, bývalá dceřiná společnost Lachemy, která se zabývala chemickou výrobou. "Je to jedna z firem, které mají o koupi zájem," potvrdil mluvčí Tevy Pavel Košek.

Na rozdíl od Lachemy Synthon prosperuje a má našlápnuto k dalšímu rozvoji. V roce 2000 podnik koupil nizozemský výrobce generických léků (léků, které nepodléhají patentové ochraně, pozn. red.) Synthon a od té doby směřuje závod k výrobě léčiv.

Do přestavby bývalé chemičky už Nizozemci investovali čtvrt miliardy korun. Nedávno rozšířili výrobu a otevřeli další výzkumné laboratoře. "Hodně si polepšili, z Lachemy tam odešlo poměrně hodně lidí," dodal šéf odborů řečkovického závodu.

Jednání o prodeji probíhá na úrovni vlastníků, tedy mezi Izraelci a Nizozemci. Zda se prodej podaří, by mělo být jasné v srpnu.

Akcionáři ani zaměstnanci Lachemy však moc nevěří tomu, že se podnik podaří prodat. Teva totiž postupně převádí majetek Lachemy na jiné podniky ve skupině. Hodnota Lachemy se tak snižuje.

"Převádí na sebe práva k prodeji účinných látek, která patří k tomu nejcennějšímu, co máme. Do jiných podniků ve skupině se také prodává drahá laboratorní technika," upřesnil Pavel Lefner, který pracuje v oddělení jakosti.


Témata: Akcie, Holding, Rakovina