Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neziskovka vrací handicapované do života, pomáhá jim najít práci

  15:52aktualizováno  15:52
Příběhy čtyř lidí se zdravotním handicapem ukazuje nová výstava na brněnském Malinovského náměstí. Deset výstavních panelů představuje osudy těch, kterým se podařilo najít práci navzdory zdravotnímu nebo sociálnímu znevýhodnění. Vést normální život jim pomáhá občanské sdružení AGAPO.

Výstava představuje i osud pana Jožíka, který se dostal přes sociální fóbii a našel si stálou práci. | foto: Hana Kotulánová

Stovky klientů již využily služby sdružení AGAPO, třetina z nich získala práci. Právě o nich je výstava, kterou organizuje Jakub Purdjak z této neziskové organizace.

Co bylo hlavním impulsem pro vznik výstavy?
Naše sdružení se již devět let věnuje propojování handicapovaných a potenciálních zaměstnavatelů. Výstava ukazuje, že tito lidé mají zájem pracovat a že si opravdu váží toho, pokud dostanou šanci. A doufáme, že motivuje také majitele firem, aby zaměstnávali více handicapovaných.

Fotogalerie

Jakým způsobem klientům pomáháte?
Hledáme jim zaměstnání na míru, často mají totiž velmi konkrétní představu, co by chtěli dělat. Někdy hledání trvá měsíc, někdy i déle. Obracejí se na nás lidé, kteří mají zdravotní handicap nebo jsou nějak sociálně znevýhodnění, třeba je jim přes padesát a obtížně shánějí zaměstnání. Naše sdružení pomohlo zhruba pětistovce klientů, asi třicet procent z nich skutečně získalo práci. Je to například třídění pošty nebo vypomáhají v zahradnictví či potravinářské firmě. Jsou ale také klienti, kteří se hodí i na vysoce kvalifikované pozice.

A co naopak nabízíte zaměstnavatelům?
Vysvětlujeme jim, jaké jsou výhody zaměstnávání handicapovaných. Naši klienti jsou velice vděční za práci. I když mají určitá omezení snaží se pracovat na maximum. Vždy říkáme, že je to o vzájemné dohodě, kdy klient má nějakou představu a zaměstnavatel také. Někdy se zaměstnavatel dohodne s potenciálním  zaměstnancem na bezplatné stáži, během které si mohou vyzkoušet, jak jim vyhovuje vzájemná spolupráce.

Takže přibývá firem, které přijímají handicapované?
Naštěstí ano, postupně se to zlepšuje. I když musím říct, že stále je ještě hodně firem, kde převládá obava a neznalost. Bojí se, že ten člověk nezapadne do kolektivu nebo že budou mít problém s administrativou. Rozhodně to ale není tak složité, jak si mnozí myslí. Některé firmy naopak s radostí zaměstnají handicapovaného, protože ví, že na něj dostanou příspěvek od státu. Jenže oni to pak vyřeší po svém. Klientovi dají měsíčně pár tisíc a řeknou mu: Zůstaňte doma, my vás tady nepotřebujeme a většina příspěvku pak jde do kapsy firmě.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladí lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně podpoří přes 300 projektů.

Máte nějaký příklad, kdy se spolupráce povedla?
Určitě, je jich spousta. Na výstavě představujeme příběh pana Jožíka. Trpí sociální fóbií, což v praxi znamená, že mu dělá velký problém navázat kontakt s cizím člověkem. Zpočátku nemohl telefonovat, nemohl jít na pohovor, všechno pro něj bylo velice obtížné. Naše asistentka ho doprovázela na pohovory, podporovala ho v hledání. Dnes už má pan Jožík stálou práci, kde je opravdu spokojený a zaměstnavatel si ho velmi chválí. Moc dobře se uchytil také pan Pavel, je neslyšící v kombinaci s lehkým mentálním postižením. Dva roky chodil na praxi do knihovny, dnes už má stálé místo v Moravské zemské knihovně.

Jaké projekty nyní chystáte?
Naše výstava na Malinovského náměstí skončí v neděli, ale určitě jí chceme představit i na dalších místech. Tuto expozici jsme mohli vytvořit díky podpoře programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky těmto financím jsme mohli připravit také praktickou brožurku, kde se zaměstnavatelé dozví vše podstatné o zaměstnávání handicapovaných. Myslím, že právě větší informovanost pomáhá tomu, že se víc firem začíná zajímat o nové pracovníky. A je vidět, že se to osvědčuje.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz