Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neziskovka vrací handicapované do života, pomáhá jim najít práci

  15:52aktualizováno  15:52
Příběhy čtyř lidí se zdravotním handicapem ukazuje nová výstava na brněnském Malinovského náměstí. Deset výstavních panelů představuje osudy těch, kterým se podařilo najít práci navzdory zdravotnímu nebo sociálnímu znevýhodnění. Vést normální život jim pomáhá občanské sdružení AGAPO.

Výstava představuje i osud pana Jožíka, který se dostal přes sociální fóbii a našel si stálou práci. | foto: Hana Kotulánová

Stovky klientů již využily služby sdružení AGAPO, třetina z nich získala práci. Právě o nich je výstava, kterou organizuje Jakub Purdjak z této neziskové organizace.

Co bylo hlavním impulsem pro vznik výstavy?
Naše sdružení se již devět let věnuje propojování handicapovaných a potenciálních zaměstnavatelů. Výstava ukazuje, že tito lidé mají zájem pracovat a že si opravdu váží toho, pokud dostanou šanci. A doufáme, že motivuje také majitele firem, aby zaměstnávali více handicapovaných.

Fotogalerie

Jakým způsobem klientům pomáháte?
Hledáme jim zaměstnání na míru, často mají totiž velmi konkrétní představu, co by chtěli dělat. Někdy hledání trvá měsíc, někdy i déle. Obracejí se na nás lidé, kteří mají zdravotní handicap nebo jsou nějak sociálně znevýhodnění, třeba je jim přes padesát a obtížně shánějí zaměstnání. Naše sdružení pomohlo zhruba pětistovce klientů, asi třicet procent z nich skutečně získalo práci. Je to například třídění pošty nebo vypomáhají v zahradnictví či potravinářské firmě. Jsou ale také klienti, kteří se hodí i na vysoce kvalifikované pozice.

A co naopak nabízíte zaměstnavatelům?
Vysvětlujeme jim, jaké jsou výhody zaměstnávání handicapovaných. Naši klienti jsou velice vděční za práci. I když mají určitá omezení snaží se pracovat na maximum. Vždy říkáme, že je to o vzájemné dohodě, kdy klient má nějakou představu a zaměstnavatel také. Někdy se zaměstnavatel dohodne s potenciálním  zaměstnancem na bezplatné stáži, během které si mohou vyzkoušet, jak jim vyhovuje vzájemná spolupráce.

Takže přibývá firem, které přijímají handicapované?
Naštěstí ano, postupně se to zlepšuje. I když musím říct, že stále je ještě hodně firem, kde převládá obava a neznalost. Bojí se, že ten člověk nezapadne do kolektivu nebo že budou mít problém s administrativou. Rozhodně to ale není tak složité, jak si mnozí myslí. Některé firmy naopak s radostí zaměstnají handicapovaného, protože ví, že na něj dostanou příspěvek od státu. Jenže oni to pak vyřeší po svém. Klientovi dají měsíčně pár tisíc a řeknou mu: Zůstaňte doma, my vás tady nepotřebujeme a většina příspěvku pak jde do kapsy firmě.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladí lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně podpoří přes 300 projektů.

Máte nějaký příklad, kdy se spolupráce povedla?
Určitě, je jich spousta. Na výstavě představujeme příběh pana Jožíka. Trpí sociální fóbií, což v praxi znamená, že mu dělá velký problém navázat kontakt s cizím člověkem. Zpočátku nemohl telefonovat, nemohl jít na pohovor, všechno pro něj bylo velice obtížné. Naše asistentka ho doprovázela na pohovory, podporovala ho v hledání. Dnes už má pan Jožík stálou práci, kde je opravdu spokojený a zaměstnavatel si ho velmi chválí. Moc dobře se uchytil také pan Pavel, je neslyšící v kombinaci s lehkým mentálním postižením. Dva roky chodil na praxi do knihovny, dnes už má stálé místo v Moravské zemské knihovně.

Jaké projekty nyní chystáte?
Naše výstava na Malinovského náměstí skončí v neděli, ale určitě jí chceme představit i na dalších místech. Tuto expozici jsme mohli vytvořit díky podpoře programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky těmto financím jsme mohli připravit také praktickou brožurku, kde se zaměstnavatelé dozví vše podstatné o zaměstnávání handicapovaných. Myslím, že právě větší informovanost pomáhá tomu, že se víc firem začíná zajímat o nové pracovníky. A je vidět, že se to osvědčuje.

Autor:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Žáci se rozloučili s mrtvým učitelem, smrtelné zranění zůstává záhadou

Na znojemské Základní škole JUDr. Josefa Mareše uspořádali pietu za učitele...

„Pane učiteli, navždy v našich srdcích. Mějte se v nebíčku dobře.“ Takové vzkazy psaly děti z největší znojemské...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz