Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy na 10 nejlepších míst na jižní Moravě, kde lze strávit den u vody

  8:23aktualizováno  8:23
Kam se vydat, když člověk nepatří k vyznavačům přeplněných akvaparků, které mnohdy zapáchají chlorem? V kraji je hned několik přírodních koupališť. Podívejte se na deset tipů na ty nejhezčí lokality. Na většině z nich jsou samozřejmostí i příjemné vymoženosti jako toalety nebo stánky s občerstvením.

Přírodní koupaliště v Lulči. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

1. Lužický rybník
Rybníku, který se nachází asi pět kilometrů od Hodonína, se přezdívá Cihelna. Dříve se zde totiž těžil jíl, z kterého se vyráběly cihly. Nyní je rybník rájem plavců, ale i sochařů. Na jeho březích totiž mohou návštěvníci až do konce měsíce vidět dřevěná či kamenná díla z každoročního sochařského sympozia. U rybníka je malé molo a hřiště na nohejbal a volejbal. Nedaleko je i hospůdka, nabízí levné a chutné menu.

Přírodní koupací biotop Kovalovice

Přírodní koupací biotop Kovalovice.

2. Biotop Kovalovice
Přírodní koupací biotop byl na Brněnsku otevřen před čtyřmi lety. Od té doby je vyhlášeným místem k letnímu osvěžení. V areálu, který leží mezi obcemi Kovalovice a Viničné Šumice, se nachází hlavní biotop (tedy umělá vodní nádrž, v níž se voda čistí pomocí rostlin a mikroorganismů), ale i dětský biotop s hloubkou do jednoho metru. Je tam otevřeno denně od 10 do 20 hodin. Návštěvníci si mohou zasportovat na hřišti na plážový volejbal a síly nabrat v malém stánku s občerstvením. Vstupné je třicet korun, pro děti pak poloviční.

3. Biotop Bohuslavice
Přírodní biotop na Hodonínsku sousedí s chráněným územím Bohuslavické stráně. Návštěvníci si mohou zaplavat ve velké laguně, která má hloubku téměř tři metry. Děti se mohou brouzdat v malém biotopu. Součástí areálu jsou i venkovní sprchy, dětské hřiště, bufet či kuželky. Stín lidé najdou pod dřevěnou pergolou. Otevřeno je denně od 10 do 21 hodin. Rodinné vstupné vyjde na sedmdesát korun.

4. Pískový lom ve Veselí
Mezi Bzencem a Veselím nad Moravou se skrývá zatopený pískový lom. Nabízí průzračně čistou vodu. Je trošku chladnější, ale v parných letních dnech osvěží. Přístup k lomu je poněkud náročný, proto je lepší si místo žabek nazout raději tenisky.

Luleč

Luleč

5. Koupaliště U Libuše - Luleč
Přírodní koupaliště se nachází mezi Brnem a Vyškovem. Nejlepší je sjet už na dálnici D1 v Rousínově. Ještě před vznikem koupaliště tu byl kamenolom. V létě roku 1935 však z pukliny vytryskla voda a vzniklo koupaliště. To mohou využít především dospělí. Pro děti slouží brouzdaliště, ale i vodní skluzavka a skokanské můstky. Návštěvníci si s sebou nemusí brát ani svačinu. V areálu je totiž bufet a restaurace, převlékárny a záchody. Koupaliště je otevřeno denně od 8 do 20 hodin. Dospělí za pobyt u vody zaplatí čtyřicet korun, děti polovinu.

6. Maršovské jezírko
Mezi Lažánkami a Maršovem na Brněnsku leží jezírko, které sloužilo k těžbě kaolinu. V současnosti je však vyhledávaným místem turistů. Jezírko má hloubku okolo deseti metrů. Koupání si zde užijí hlavně ti, kdo touží po klidu a nemají velké nároky na vybavení koupaliště.

Nádrž Křetínka

Nádrž Křetínka

7. Křetínka
Rozlehlá vodní plocha nedaleko Letovic na Blanensku nabízí kromě koupání rovněž možnost provozování vodních sportů. Návštěvníci si mohou půjčit lodičky, zkusit jachting, windsurfing či potápění. Na březích Křetínky si užijí ti, co mají rádi soukromí, ale i rodiny s dětmi. Právě pro ně je vhodné koupání na okraji obce Vranová, kde dno nádrže pozvolna klesá. Na opačném břehu mohou návštěvníci využít občerstvení a sociálního zařízení. Parkování i vstup na travnaté, ale i písečné pláže je zdarma.

8. Vodní nádrž Lučina
Umělá vodní nádrž Lučina je situována v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Návštěvníci zde mohou rozložit ručníky na travnaté pláži. Celá Lučina je obklopena lesy, takže se lidé cítí zcela mimo civilizaci. Každý by však měl navštívit stánky s občerstvením, kde prodávají chutné langoše. Součástí areálu jsou i záchody. Koho už nebude bavit polehávání u vody, může vyrazit do okolí, které je vhodné pro pěší turistiku.

9. Mariánské údolí
Romantické údolí v sousedství brněnské městské části Líšeň se těší zasloužené oblibě u mnoha Brňanů. Nachází se tu totiž několik vodních nádrží, které mohou lidé využít ke koupání. Vodní nádrže jsou vhodné ke koupání, spodní leží nad Kadlecovým mlýnem, který je starý přes tři sta let, druhá se nachází pod pravěkým hradištěm Staré zámky a třetí u Muchovy boudy. Občerstvit se je možné v malé hospůdce hned vedle travnaté pláže, nedaleko ní jsou k dispozici dva mobilní záchodky i převlékárny. K místu vede cyklostezka i cesta pro bruslaře.

10. Pod Hádkem
Poblíž Ochozi, dvanáct kilometrů od Brna, se nachází přírodní koupaliště Pod Hádkem. Rybník leží uprostřed lesů, nabízí hřiště na volejbal, stolní tenis i dětské hřiště. Břehy rybníka jsou obrostlé trávou. Je zde i stánek s občerstvením.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

České dráhy vyčíslují škody za překopnuté kabely, půjdou do statisíců

Vlaky v Brně mají zpoždění kvůli překopnutým kabelům.

České dráhy vyčíslují, kolik je stály komplikace na konci července, kdy dělníci na brněnském hlavním nádraží poškodili...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Najdete na iDNES.cz