Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tisíce lidí na internetu brojí proti Romům, policie je bezmocná

  • 862
Na sociální síti Facebook se utvořila skupina nazvaná "Nesnáším cigány v městě Brně". Přihlásily se k ní už čtyři tisíce lidí a nešetří rasistickými výpady. Podle právníka jsou těžko postižitelní - síť je na serverech v USA, kde se svoboda slova chápe mnohem šířeji. Policie přiznává, že nemůže nic dělat.

"Hodil bych je do jámy a políval vařícím olejem," napsal jistý Martin Š. "Plynová komora," přispěl Martin Fuchsa do debaty na téma, jak "problém" s brněnskými Romy vyřešit. I další desítky příspěvků se hemží těmi nejtvrdšími vulgarismy. Některé "jen" opěvují ultrapravicovou Dělnickou stranu a ty nejumírněnější řeší, kam Romy vystěhovat.

Jen za včerejší den přibylo zhruba dvě stě nových příznivců. "Připojil jsem se, protože s nimi mám špatnou zkušenost, bydlím kousek od brněnského Cejlu, kde jich je hodně. A nejsem jediný, stejné zkušenosti mají moji kamarádi," zdůvodnil své členství například Jan Havelka.

Ne všechny uživatele Facebooku ale skupina lidí otevřeně se hlásící k rasismu oslovuje. "Je to naprosto děsivé, když někdo takhle veřejně projevuje rasismus. Podle mě to dokonce porušuje právní předpisy. Domníval jsem se, že něco takového je v České republice nepřijatelné," uvedl třicetiletý Pavel. O skupině se dozvěděl tak, že ho do ní pozvali jeho dva přátelé. Místo aby se připojil, dva známé ze seznamu svých kamarádů odstranil.

Miroslava Zimu, ředitele neziskové organizace Drom, která pomáhá Romům, obsah stránek šokoval. "To je docela síla, když se tam mluví o plynu. Podíváme se na to s naším právníkem a možná se spojím s někým z Úřadu vlády," reagoval Zima.

Síť je americká, tam se svoboda slova bere jinak

I kdyby obsah diskuse zaváněl podezřením z trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení nebo trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, práva se pravděpodobně nikdo nedovolá. Tvrdí to právník Jiří Urban z advokátní kanceláře Tomáše Rašovského, kterého MF DNES požádala o nezávislý rozbor.

"Klíčové je, že server Facebook.com je umístěný ve Spojených státech a právně je chráněný americkou ústavou, která chápe svobodu slova nepoměrně šířeji než zákonodárství České republiky," řekl Urban.

A rasistické projevy na Facebooku jsou podle americké ústavy zcela legální. "Zjednodušeně řečeno, pokud člověk nepřejde od slov k činům, nedopustil se porušení zákona," vysvětlil Urban.

"O těchto diskusích na Facebooku víme," potvrdila mluvčí Policie ČR Pavla Kopecká. A potvrdila, že problém je v tom, že sociální síť sídlí na serveru ve Spojených státech. "Můžeme samozřejmě provozovatele serveru požádat o informace nebo o zamezení těchto diskusí, ale sami nemůžeme se situací nic dělat," vysvětlila.

Lidé se na Facebooku cítí anonymně, míní psycholog

Podle psychologa Jiřího Brančíka si však lidé, kteří se připojili ke skupině, neuvědomují, že nejsou anonymní. "Neuvědomují si, že jsou odhalitelní, dřív byli zvyklí psát pod přezdívkou," myslí si Brančík. Facebook podle něj má rozhodně mobilizační sílu, což dokázal například při "vajíčkové" aféře ČSSD, kdy se zmobilizovaly stovky lidí.

"Ale kdyby se ti, co tam hrubě nadávají Romům, měli postavit na náměstí a říct to nahlas, pravděpodobně to neudělají," myslí si psycholog. Upozornil však také na to, že nenávistný obsah stránky vůči Romům se zakládá na negativní zkušenosti s etnikem.

"Podle průzkumů k nim mají tři čtvrtiny lidí negativní vztah, který je založen na nějaké zkušenosti. A to, že se na internetu mohou vyjádřit ve skupině a poloanonymně, svádí k určitým vulgaritám," míní Brančík.

Podobně mluví i právník Jiří Urban. "Facebook funguje na principu sociální sítě, která poskytuje volný prostor včetně vedení diskusí. A jsou tam statisíce Čechů. Mnozí z nich jsou silně frustrováni liknavostí státních orgánů při řešení problémů soužití většinového etnika s Romy. A mají pocit, že není všem lidem měřeno stejným metrem. Domnívají se, že určitá porušování právních norem jsou Romům promíjena, toleruje se jim parazitování na sociálním státě a podobně," uvedl Urban.

Proto ani jeho nepřekvapilo, že se server stal nástrojem pro sdružování lidí s rasistickým "světonázorem a extremistickými postoji mimo jiné k Romům".

Pokud se "neprozradí sami", policie na ně nemůže

Ani policie podle něj mnoho nezmůže. "Pokud z údajů poskytnutých samotnými uživateli Facebooku nebude schopna dostatečně zjistit jejich identitu, nenadělá nic. Identifikační údaje má k dispozici vlastník a nepředpokládám, že by je poskytl. Riskoval by totiž přinejmenším sérii žalob od uživatelů serveru pro porušení práva na svobodu slova," řekl Urban.

Na Facebooku ale lidé vystupují většinou pod svými vlastními jmény a uvádějí i některé osobní informace. "V takovém případě to můžeme monitorovat, zjistit, o kterou osobu se jedná, a vlastním vyšetřováním potom osobu najít. Pokud by se jednalo o trestný čin, můžeme zahájit policejní vyšetřování," doplnila policejní mluvčí Kopecká.

Do budoucna se podle Urbana dá očekávat, že komunitní servery umístěné v Americe budou sloužit rasisticky smýšlejícím Čechům nejen jako diskusní portál, ale především jako nástroj mobilizace čím dál více.