Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tisícovka na zjištění rakoviny má popohnat Jihomoravany k lékaři

  20:29aktualizováno  20:29
Preventivní onkologický program mě nezajímá, protože je příliš drahý. Tento argument je sice nesmyslný sám o sobě, ale pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny teď dvojnásob. Její jihomoravská pobočka totiž zahájila pilotní projekt a některým klientům na podrobné vyšetření v brněnském Masarykově onkologickém programu přispěje.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Z celkem dvou a půl tisíc korun, které prohlídka stojí, zaplatí lidem tisícikorunu.

"Tato nabídka se vztahuje na klienty starší čtyřiceti let. Není však neomezená. Od letošního července do konce června příštího roku ji mohou využít dva tisíce lidí. Při stanovení tohoto čísla jsme vycházeli z propočtů, kolik lidí by za rok zvládla vyšetřit preventivní ambulance Masarykova ústavu," vysvětlila mluvčí jihomoravské pobočky pojišťovny Radka Beranová.

Nabídka platí pouze pro prohlídku na Žlutém kopci. Jiná nemocnice v republice totiž podobně podrobné onkologické vyšetření nenabízí.

"To však neznamená, že by se mohli hlásit jen lidé z jižní Moravy. Nabídky mohou využít i klienti VZP z ostatních krajů, ale vyšetření musejí podstoupit v Brně," doplnila Beranová.

Preventivní onkologický program, na nějž začala největší pojišťovna v republice přispívat, nabízejí v Masarykově onkologickém ústavu už od května 2006.

"Do konce letošního srpna jej využilo více než 3 800 klientů. Přibližně u dvou procent z nich bylo odhaleno onkologické onemocnění," poznamenala mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Nejlepší je odhalit nádor, dokud nepůsobí potíže
Právě objevení nádorů tak malých, že se zatím neprojevují na zdraví pacienta, je jedním z největších kladů podrobného preventivního vyšetření.

"Právě lidem bez příznaků je tento program určený. Ty, kteří pociťují nějaké zdravotní potíže, na vyšetření pošle jejich lékař a náklady samozřejmě hradí pojišťovna," upozornila Joukalová. Když totiž odborníci odhalí nádorové bujení včas, má pacient téměř jistotu, že se vyléčí.

"Při časných fázích navíc převládají lokální metody léčby. Většinou není nutná takzvaná systémová léčba například chemoterapií. Navíc léčba časné nádorové choroby nezmrzačuje a nemá dlouhodobé důsledky," zdůraznila Markéta Bednaříková, náměstkyně léčebně preventivní péče pro onkologické obory Masarykova ústavu.

Léčba nejenže není tak nepříjemná jako u pokročilejších stádií rakoviny, ale ve výsledku vyjde i levněji. "Pokud pacient potřebuje léčbu dlouhodobou, jdou částky do statisíců. Například u leukémie i do miliónů," doplnila Radka Beranová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz