Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tisícovka na zjištění rakoviny má popohnat Jihomoravany k lékaři

  • 0
Preventivní onkologický program mě nezajímá, protože je příliš drahý. Tento argument je sice nesmyslný sám o sobě, ale pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny teď dvojnásob. Její jihomoravská pobočka totiž zahájila pilotní projekt a některým klientům na podrobné vyšetření v brněnském Masarykově onkologickém programu přispěje.

Z celkem dvou a půl tisíc korun, které prohlídka stojí, zaplatí lidem tisícikorunu.

"Tato nabídka se vztahuje na klienty starší čtyřiceti let. Není však neomezená. Od letošního července do konce června příštího roku ji mohou využít dva tisíce lidí. Při stanovení tohoto čísla jsme vycházeli z propočtů, kolik lidí by za rok zvládla vyšetřit preventivní ambulance Masarykova ústavu," vysvětlila mluvčí jihomoravské pobočky pojišťovny Radka Beranová.

Nabídka platí pouze pro prohlídku na Žlutém kopci. Jiná nemocnice v republice totiž podobně podrobné onkologické vyšetření nenabízí.

"To však neznamená, že by se mohli hlásit jen lidé z jižní Moravy. Nabídky mohou využít i klienti VZP z ostatních krajů, ale vyšetření musejí podstoupit v Brně," doplnila Beranová.

Preventivní onkologický program, na nějž začala největší pojišťovna v republice přispívat, nabízejí v Masarykově onkologickém ústavu už od května 2006.

"Do konce letošního srpna jej využilo více než 3 800 klientů. Přibližně u dvou procent z nich bylo odhaleno onkologické onemocnění," poznamenala mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Nejlepší je odhalit nádor, dokud nepůsobí potíže
Právě objevení nádorů tak malých, že se zatím neprojevují na zdraví pacienta, je jedním z největších kladů podrobného preventivního vyšetření.

"Právě lidem bez příznaků je tento program určený. Ty, kteří pociťují nějaké zdravotní potíže, na vyšetření pošle jejich lékař a náklady samozřejmě hradí pojišťovna," upozornila Joukalová. Když totiž odborníci odhalí nádorové bujení včas, má pacient téměř jistotu, že se vyléčí.

"Při časných fázích navíc převládají lokální metody léčby. Většinou není nutná takzvaná systémová léčba například chemoterapií. Navíc léčba časné nádorové choroby nezmrzačuje a nemá dlouhodobé důsledky," zdůraznila Markéta Bednaříková, náměstkyně léčebně preventivní péče pro onkologické obory Masarykova ústavu.

Léčba nejenže není tak nepříjemná jako u pokročilejších stádií rakoviny, ale ve výsledku vyjde i levněji. "Pokud pacient potřebuje léčbu dlouhodobou, jdou částky do statisíců. Například u leukémie i do miliónů," doplnila Radka Beranová.