Tišnov, Brno, Znojmo... skoro každá nemocnice na jihu Moravy splaskne

  15:10aktualizováno  15:10
V mnoha jihomoravských nemocnicích si ještě neoddechli po stěhování lůžek a jsou tu další škrty. Tentokrát ovšem budou mít plány VZP mnohem fatálnější následky. Následující snížení počtu lůžek pro pacienty zřejmě už nepřežije Městská nemocnice v Hustopečích. A podobně nejspíš dopadne i Nemocnice v Tišnově.
Nemocnice na jihu Moravy přijdou o další lůžka, nejhůř dopadnou zařízení v Hustopečích a Tišnově (ilustrační snímek).

Nemocnice na jihu Moravy přijdou o další lůžka, nejhůř dopadnou zařízení v Hustopečích a Tišnově (ilustrační snímek). | foto: Petr NovotnýMF DNES

Obě zařízení jsou totiž mezi "černou dvanáctkou" nemocnic v Česku, které dostanou smlouvu nejvýše na rok a čeká je útlum akutní lůžkové péče.

"Doufali jsme, že bude stačit udělat úpravy na odděleních. Ovšem Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhla restrukturalizaci chirurgické péče. A to znamená, že do půl roku bychom podle požadavků VZP měli přejít na takzvaný systém jednodenní péče," přiblížil osud Městské nemocnice v Hustopečích její šéf Petr Michna.

Za špatný vtip považuje v pondělí zveřejněný seznam nemocnic na odpis i ředitel Nemocnice v Tišnově na Brněnsku Bořek Semrád. I tu totiž čeká podpis krátkodobé smlouvy.

"Nechápu to. Už nyní máme stoprocentní obložnost lůžek. A každé další ke zrušení se rovná ohrožení pacientů," komentoval Semrád.

V ohrožení

Nemocnice Tišnov
Na jaře roku 1899 se rozhodl MUDr. František Kuthan postavit na severozápadním úpatí lesa Klucanina sanatorium a vodoléčebný ústav. Zařízení se v roce 1957 změnilo na nemocnici. Budova patří mezi chráněné kulturní památky.

Městská nemocnice Hustopeče
Vznikla v listopadu 2000, stala se nástupní organizací Nemocnice Břeclav - pracoviště Hustopeče. Zřizovatelem je hustopečská radnice. V nemocnici pracuje zhruba dvě stě lidí, z toho dvě desítky "stálých" lékařů.

Vidí ovšem jistou šanci ve vyjednávání politiků. "Nemocnice v Jihomoravském kraji mají totiž s VZP podepsané memorandum. A to je závazné pro obě strany," naznačil šéf tišnovské nemocnice.

O co přesně jde? Memorandum, které kromě zástupců krajských nemocnic a pojišťovny podepsal i ministr zdravotnictví a hejtman Michal Hašek, totiž podle zdravotníků zaručuje zachování počtu lůžek po drastické redukci z roku 2011.

Lehčí zákroky a častější střídání pacientů na lůžku

Spoléhá na něj například i znojemská nemocnice. Ta se totiž spolu s kyjovskou a břeclavskou dostala do vlny, se kterou VZP podepíše smlouvu pouze na následující tři roky. A nemocnice musí do té doby udělat řadu ústupků. Stejně jako třeba prestižní Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie či Vojenská nemocnice v Brně, které čekají změny na odděleních.

"Nechápeme, co ještě máme redukovat. Přišli jsme už o 99 akutních lůžek a zbylo nám jich pouhých 486. Navíc jsem dosud nečetl žádnou studii, co se tím získá, tedy kolik se tím ušetří," ptá se mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. A není sám.

Nabroušení jsou i šéfové ostatních nemocnic v kraji, kterým znovu hrozí další omezování. "Už nyní čekají pacienti v kyjovské nemocnici na totální endoprotézu 74 týdnů. Co bude pak?" nechápe postoj pojišťovny a ministerstva zdravotnictví šéf kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Že se další omezování počtu lůžek neprojeví ani na úsporách personálu, tvrdí šéf Nemocnice TGM v Hodoníně Antonín Tesařík. Obslužnost oddělení podle něj musí zdravotníci zachovat tak jako tak.

Kde se bude škrtat

Krátkodobá smlouva s útlumem akutní lůžkové péče
Městská nemocnice Hustopeče
Nemocnice Tišnov

Střednědobá smlouva se změnou struktury
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, nemocnice v Břeclavi, Kyjově a ve Znojmě, dále Vazební věznice Brno, Vojenská nemocnice Brno

Dlouhodobá smlouva s částečnou změnou struktury
Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny, Masarykův onkologický ústav, dále nemocnice v Blansku, Boskovicích, Ivančicích, Vyškově a v Hodoníně, Nemocnice Milosrdných bratří, SurGal Clinic, Úrazová nemocnice v Brně

(Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví)

"Je jasné, že v případě složitější operace je pacientem obsazeno lůžko déle. Při menším lůžkovém fondu se tak brzy vyčerpá volná kapacita. Regionální nemocnice budou tlačeny do jednodušších zákroků a vyšší obrátkovosti na lůžku s dalším poklesem úhrad při jednodušší péči," vysvětluje dopady šéf hodonínské nemocnice Tesařík. Navíc podle něj hrozí i odliv odborníků z regionů.

Naopak zahlcení pacienty z okresních nemocnic se po rušení lůžek v regionech zatím neobává Fakultní nemocnice v Brně. Ta je mimochodem také na seznamu.

"Těžko říci, co tato situace přinese. Kapacity máme již nyní relativně naplněné. Ovšem nepředpokládáme žádný masivní příliv pacientů," uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Hašek se sejde s šéfem krajské pobočky VZP

Do celé záležitosti se mezi vyjednáváním o krajské koalici vložil také hejtman Hašek. Pojišťovně a ministerstvu zdravotnictví vzkázal: "Jihomoravský kraj bude trvat na podmínkách vyjednaných v rámci memoranda."

V úterý odpoledne se Hašek s krajským radním pro zdravotnictví Oldřichem Ryšavým (ČSSD) sejdou s ředitelem krajské pobočky VZP pro Jihomoravský kraj, aby situaci začali řešit.

"Ještě dnes budu o celé věci hovořit s ministrem zdravotnictví a ředitelem VZP a budu žádat potvrzení dříve vyjednaných závazků vyplývajících z memorand o síti lůžkových zdravotnických zařízení," komentoval v úterý hejtman Michal Hašek.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Od ňader Venuše až po vinné sklípky. Na nové logo kraje se snáší kritika

Nové logo Jihomoravského kraje.

Od nového loga si vedení Jihomoravského kraje slibuje modernější pojetí komunikace. Na modrý nápis se zvýrazněným...

Další z rubriky

Školák pomohl muži s epilepsií, záchranářům pak daroval anděla

Dvanáctiletý hokejista Vojta pomohl v Hodoníně muži s epilepsií. Za odměnu jej...

Pohotovou reakcí pomohl dvanáctiletý chlapec v Hodoníně muži, kterého na ulici postihl epileptický záchvat. Díky...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Od ňader Venuše až po vinné sklípky. Na nové logo kraje se snáší kritika

Nové logo Jihomoravského kraje.

Od nového loga si vedení Jihomoravského kraje slibuje modernější pojetí komunikace. Na modrý nápis se zvýrazněným...

Najdete na iDNES.cz