Nemocnice na jihu Moravy přijdou o další lůžka, nejhůř dopadnou zařízení v Hustopečích a Tišnově (ilustrační snímek).

Nemocnice na jihu Moravy přijdou o další lůžka, nejhůř dopadnou zařízení v Hustopečích a Tišnově (ilustrační snímek). | foto: Petr Novotný, MF DNES

Tišnov, Brno, Znojmo... skoro každá nemocnice na jihu Moravy splaskne

  • 14
V mnoha jihomoravských nemocnicích si ještě neoddechli po stěhování lůžek a jsou tu další škrty. Tentokrát ovšem budou mít plány VZP mnohem fatálnější následky. Následující snížení počtu lůžek pro pacienty zřejmě už nepřežije Městská nemocnice v Hustopečích. A podobně nejspíš dopadne i Nemocnice v Tišnově.

Obě zařízení jsou totiž mezi "černou dvanáctkou" nemocnic v Česku, které dostanou smlouvu nejvýše na rok a čeká je útlum akutní lůžkové péče.

"Doufali jsme, že bude stačit udělat úpravy na odděleních. Ovšem Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhla restrukturalizaci chirurgické péče. A to znamená, že do půl roku bychom podle požadavků VZP měli přejít na takzvaný systém jednodenní péče," přiblížil osud Městské nemocnice v Hustopečích její šéf Petr Michna.

Za špatný vtip považuje v pondělí zveřejněný seznam nemocnic na odpis i ředitel Nemocnice v Tišnově na Brněnsku Bořek Semrád. I tu totiž čeká podpis krátkodobé smlouvy.

"Nechápu to. Už nyní máme stoprocentní obložnost lůžek. A každé další ke zrušení se rovná ohrožení pacientů," komentoval Semrád.

V ohrožení

Nemocnice Tišnov
Na jaře roku 1899 se rozhodl MUDr. František Kuthan postavit na severozápadním úpatí lesa Klucanina sanatorium a vodoléčebný ústav. Zařízení se v roce 1957 změnilo na nemocnici. Budova patří mezi chráněné kulturní památky.

Městská nemocnice Hustopeče
Vznikla v listopadu 2000, stala se nástupní organizací Nemocnice Břeclav - pracoviště Hustopeče. Zřizovatelem je hustopečská radnice. V nemocnici pracuje zhruba dvě stě lidí, z toho dvě desítky "stálých" lékařů.

Vidí ovšem jistou šanci ve vyjednávání politiků. "Nemocnice v Jihomoravském kraji mají totiž s VZP podepsané memorandum. A to je závazné pro obě strany," naznačil šéf tišnovské nemocnice.

O co přesně jde? Memorandum, které kromě zástupců krajských nemocnic a pojišťovny podepsal i ministr zdravotnictví a hejtman Michal Hašek, totiž podle zdravotníků zaručuje zachování počtu lůžek po drastické redukci z roku 2011.

Lehčí zákroky a častější střídání pacientů na lůžku

Spoléhá na něj například i znojemská nemocnice. Ta se totiž spolu s kyjovskou a břeclavskou dostala do vlny, se kterou VZP podepíše smlouvu pouze na následující tři roky. A nemocnice musí do té doby udělat řadu ústupků. Stejně jako třeba prestižní Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie či Vojenská nemocnice v Brně, které čekají změny na odděleních.

"Nechápeme, co ještě máme redukovat. Přišli jsme už o 99 akutních lůžek a zbylo nám jich pouhých 486. Navíc jsem dosud nečetl žádnou studii, co se tím získá, tedy kolik se tím ušetří," ptá se mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. A není sám.

Nabroušení jsou i šéfové ostatních nemocnic v kraji, kterým znovu hrozí další omezování. "Už nyní čekají pacienti v kyjovské nemocnici na totální endoprotézu 74 týdnů. Co bude pak?" nechápe postoj pojišťovny a ministerstva zdravotnictví šéf kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Že se další omezování počtu lůžek neprojeví ani na úsporách personálu, tvrdí šéf Nemocnice TGM v Hodoníně Antonín Tesařík. Obslužnost oddělení podle něj musí zdravotníci zachovat tak jako tak.

Kde se bude škrtat

Krátkodobá smlouva s útlumem akutní lůžkové péče
Městská nemocnice Hustopeče
Nemocnice Tišnov

Střednědobá smlouva se změnou struktury
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, nemocnice v Břeclavi, Kyjově a ve Znojmě, dále Vazební věznice Brno, Vojenská nemocnice Brno

Dlouhodobá smlouva s částečnou změnou struktury
Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny, Masarykův onkologický ústav, dále nemocnice v Blansku, Boskovicích, Ivančicích, Vyškově a v Hodoníně, Nemocnice Milosrdných bratří, SurGal Clinic, Úrazová nemocnice v Brně

(Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví)

"Je jasné, že v případě složitější operace je pacientem obsazeno lůžko déle. Při menším lůžkovém fondu se tak brzy vyčerpá volná kapacita. Regionální nemocnice budou tlačeny do jednodušších zákroků a vyšší obrátkovosti na lůžku s dalším poklesem úhrad při jednodušší péči," vysvětluje dopady šéf hodonínské nemocnice Tesařík. Navíc podle něj hrozí i odliv odborníků z regionů.

Naopak zahlcení pacienty z okresních nemocnic se po rušení lůžek v regionech zatím neobává Fakultní nemocnice v Brně. Ta je mimochodem také na seznamu.

"Těžko říci, co tato situace přinese. Kapacity máme již nyní relativně naplněné. Ovšem nepředpokládáme žádný masivní příliv pacientů," uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Hašek se sejde s šéfem krajské pobočky VZP

Do celé záležitosti se mezi vyjednáváním o krajské koalici vložil také hejtman Hašek. Pojišťovně a ministerstvu zdravotnictví vzkázal: "Jihomoravský kraj bude trvat na podmínkách vyjednaných v rámci memoranda."

V úterý odpoledne se Hašek s krajským radním pro zdravotnictví Oldřichem Ryšavým (ČSSD) sejdou s ředitelem krajské pobočky VZP pro Jihomoravský kraj, aby situaci začali řešit.

"Ještě dnes budu o celé věci hovořit s ministrem zdravotnictví a ředitelem VZP a budu žádat potvrzení dříve vyjednaných závazků vyplývajících z memorand o síti lůžkových zdravotnických zařízení," komentoval v úterý hejtman Michal Hašek.