Dělníci rozebírají starý tišnovský most

Dělníci rozebírají starý tišnovský most | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Tišnov ozdobí nový most, za dva roky i muzeum

Poslední zbytky zrezivělého mostu z Tišnova do Předklášteří právě rozebírají dělníci. Po sedmadvaceti letech ho nahradí nový betonový most, přes který se nebudou bát řidiči těžkých nákladních aut ani chodci. Po novém mostě přes řeku se projedou či projdou už tento podzim.

Na výlet do tišnovské minulosti si ale ještě chvíli počkají. Přestavba Müllerova domu na městské muzeum, která právě odstartovala, potrvá ještě dva roky.

"Před několika dny jsme stanoviště předali stavební firmě," řekl starosta Tišnova František Svoboda.

Největší projekt města pro tento rok bude stát téměř jednadvacet milionů korun. V dubnu 2011 by starosta měl přestřihnout pásku muzea, ve kterém bude také kavárna, počítačová místnost, přednáškový sál a terasa.

Muzeum pokryje zelenající plech ze Skandinávie

Nové tišnovské muzeum projektoval architekt David Prudík. Aby v něm bylo dost místa, vyroste u domu ze sedmnáctého století moderní přístavba.

"Ta tam totiž původně stála. Jenže v šedesátých letech chtěl městský výbor celý Müllerův dům srovnat se zemí. Nakonec jim naštěstí dovolili zbourat jen přístavbu," podotkl Prudík.

Historickou část domu se snažil od přístavby odlišit, bude mít proto strohé, moderní linie. "Na obložení jsem však použil historický materiál, měděný plech se zelenající patinou. Tak nové a staré spojíme a zároveň odlišíme," vysvětlil Prudík svou koncepci. Plech na přístavbu si nechal poslat dokonce ze Skandinávie. V České republice není k dostání.

Z historie Tišnova

V domě, který nese jméno významného tišnovského starosty Franze Müllera z přelomu 19. a 20. století, vznikne historická a možná i přírodovědecká expozice. Kromě toho město uvažuje i o výstavě, která by odkazovala k nedávné tišnovské historii.

V roce 1988 se zde konal experiment Štola k Marsu. Výzkum, který byl součástí projektu Interkosmos, studoval vliv izolace na jedenáctičlennou skupinu lidí, kteří byli tři týdny zavření v podzemní štole. "Záleží však na tom, kolik autentického vybavení z roku 1988 se nám podaří sehnat. Pak by byla expozice ve štole a z Müllerova domu by chodil průvodce. Štoly by lidé navštěvovali po domluvě," popsal starosta Tišnova František Svoboda.

Nový most otevřou už letos

Už na podzim by však v Tišnově měli přestřihnout pásku nového mostu přes Svratku do Předklášteří. Stavbu má v režii Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. "Teď rozebíráme starý most a děláme sjezdy k řece, abychom mohli zapustit pylony pro nový most. V říjnu nebo listopadu by se mohlo začít jezdit. Dvouproudý most s chodníkem unese až šedesát tun," uvedl vedoucí brněnské správy Vladimír Svoboda.

Starý železný most unesl jen tři čtyři tuny, navíc jeho dřevěné díly musela Správa a údržba silnic každý rok měnit.

Dělníci rozebírají starý tišnovský most

"Původní most, který tady byl, vyhodili do vzduchu Němci, když tudy za války ustupovali. Pak postavili dřevěný a v roce 1982 ho nahradili anglickým vojenským skládacím mostem. Bylo to myšlené jako provizorní řešení, ale vydržel až doteď," doplnil Svoboda.

Město už také pracuje na povoleních pro novou silnici, která by měla auta z mostu odvést podél trati k autobusovému nádraží. Nákladní a částečně i osobní doprava by pak zmizela z Jungmannovy ulice, ve které stojí i Müllerův dům. Nové společenské centrum Tišnovských, které tam vzniká, pak bude k návštěvníkům ještě přívětivější.

Dělníci rozebírají starý tišnovský most


Témata: Svratka