Získat prestižní certifikát a titul Mistr vína trvalo Češce rok a půl

  6:51aktualizováno  6:51
Po světě chodí jen něco přes 300 lidí s titulem Master of Wine (Mistr vína). Česko má jednu jedinou zástupkyni honosící se prestižním titulem pro největší odborníky ve světě vína. Mimo jiné i proto, že kurzy, na jejichž konci je získání titulu, nebyly dosud v tuzemsku dostupné. Nově se budou konat v Brně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Certifikaci pro ně získala jazyková škola MKM, která vytvořila i dnes už věhlasnou učebnici angličtiny pro vinaře WineWords.

Certifikaci pro kurzy, které jsou mezi vinaři pojmem, uděluje vzdělávací institut Wine & Spirits Education Trust (WSET). V Brně by měly přilákat vinaře, dovozce vína, sommeliéry i prosté milovníky vína. Jsou totiž něco jako odrazový můstek.

Teprve po jejich absolvování se mohou zájemci pokusit o další studium, na jehož konci je titul Master of Wine. V Česku je zatím jeho jedinou nositelkou Lenka Sedláčková, dlouhodobě žijící v Londýně, která jej získala letos v únoru.

„Jde o velmi významný krok k další popularizaci vína v tuzemsku a jedinečnou příležitost pro všechny, kdo si chtějí rozšiřovat obzory a znalosti o víně,“ říká Pavlína Megová, majitelka školy. „Získat certifikaci je velmi náročné, celý proces trval zhruba rok a půl. Je třeba například doložit, zda jste schopni sehnat příslušná vína,“ vysvětluje majitelka školy.

Jednodenní kurz pro amatéry, dvoudenní pro odborníky

Klíčové je také zajistit odborníka, který by celý kurz zaštiťoval. Škole MKM se podařilo získat zkušeného a respektovaného lektora Franka Smulderse. Špičkový nizozemský specialista, který se titulem Master of Wine honosí už od roku 1992, vyučuje v rámci programů WSET po celé Evropě.

Brno je jeho další zastávkou. Brněnská škola má od WSET také právo vyučovat kurzy dvojí úrovně. První se zaměřením čistě na víno, druhý zahrnuje i destiláty. Oba probíhají v angličtině.

První variantu uvítají především nadšenci z řad amatérů. „Jednodenní kurz je poměrně snadný, účastníci nemusí být odborníky. Vyzkouší si šest vzorků vína a naučí se základy,“ vysvětluje majitelka školy.

Studenti se dozví, jak rozpoznávat hlavní typy vína, jakým způsobem ho vhodně skladovat nebo kombinovat s jídlem. Po úspěšném vyplnění závěrečného testu získají oficiální diplom. Kurz vyjde na necelých šest tisíc korun.

Pro odborníky škola připravila náročnější dvoudenní kurz. „Je obtížnější, vhodný například pro sommeliéry nebo zaměstnance hotelů. Jeho účastníci budou ochutnávat kolem 40 vzorků,“ říká Megová.

Absolventi kurzu by si měli odnést znalosti, které ve svých profesích prakticky využijí. Oproti jednodenní variantě se také intenzivněji zaměří na proces výroby vína. Zájemci za kurz zaplatí necelých 15 tisíc korun, ukončí jej úspěšným vypracováním kroužkovacího testu.

Česko je na evopském trhu stále viditelnější

Pro WSET, který o víně vyučuje v devatenácti jazycích v sedmdesáti zemích světa, je rozšíření do Česka docela logickým krokem.

„Usilujeme o rozšíření našich kurzů napříč trhy, kde je potenciál a zájem rozvíjet znalosti v této oblasti. Česká republika je na evropském trhu stále viditelnější, a proto v ní vidíme unikátní příležitost,“ říká ředitel institutu Ian Harris.

Jazyková škola MKM v čele s Pavlínou Megovou se tématu vín nevěnuje poprvé. Majitelka už v minulosti spustila speciální kurz vinařské angličtiny. Ten odhalil absenci tematických výukových materiálů, a tak na sklonku loňského roku spolu s dalšími třemi autory vydala speciální učebnici angličtiny pro vinaře WineWords (psali jsme zde).

Tvůrci při přípravě vytipovali a oslovili několik vinařství ve světě, a tak kniha nezůstala jen obyčejnou učebnicí se slovíčky a gramatickými cvičeními, ale stala se moderní publikací o víně a trendech ve vinařství.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Cenu kapra zvedají někdy až lichvářské nájmy stánků, tvrdí rybáři

Začal výlov rybníku Amerika (28. 10. 2018).

O pár korun víc budou muset letos zaplatit lidé, kteří si přijdou ke stánku pro kapra na vánoční stůl. Rybáři v suchém...

U reklam s velkými ňadry lidem utkví v hlavě prsa, ne samotný výrobek

Kristýna Pešáková stála u zrodu anticeny Sexistické prasátečko, která...

Deset let mapovaly členky brněnského spolku Nesehnutí sexistickou reklamu a upozorňovaly na ni. Jejich anticena...

Azylový dům v Břeclavi půjde k zemi. Klienti se musejí vystěhovat

Ženská noclehárna Arcidiecézní charity Praha (9. prosince 2018).

Poté, co Břeclav pomohla charitě s provozem azylového domu ve městě a zabránila vystěhování lidí na ulici, ohlásila...

Najdete na iDNES.cz