Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Potřebují do nemocnice, bez hasičů to nejde. Záchranáře trápí tlouštíci

  14:52aktualizováno  14:52
Sanitka vyjíždí k vážnému případu. Záchranáři vyběhnou schody do patra a zjistí, že pacient musí urychleně do nemocnice. Jenže 200 kilogramů jeho váhy dvoučlenná posádka do sanitky zkrátka nedostane. Jako pomocní nosiči nosítek pak musí nastoupit hasiči.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radim Holiš CC-BYCreative Commons

Výjezdů k transportu nadměrných pacientů za poslední tři roky přibylo téměř dvojnásobně.

„Troufám si říct, že takto vyjíždí hasiči minimálně jednou týdně,“ potvrzuje mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Hasiči v takových případech skutečně fungují hlavně jako nosiči. „Pokud jde o pacienta, který váží třeba 160 kilogramů, tak jde opravdu hlavně o to, mít další ruce navíc k tomu, aby se nějak dostal do sanitky,“ podotkl.

Pro hasiče jde o regulérní výjezd. Stejný, jako kdyby vyjížděli k požáru nebo dopravní nehodě. „Vyjíždíme, když je ohroženo zdraví pacienta,“ dodal mluvčí hasičů.

Minulý týden byl na takové zásahy štědrý. Hasiči pomáhali s transportem nadměrného pacienta hned čtyřikrát. Dvakrát v Brně, jednou ve Znojmě a naposled v sobotu v Hodoníně. Obézních pacientů přitom záchranáři dopravili do nemocnice ještě o poznání víc. Ve většině případů si totiž musí poradit sami.

„Snažíme se spolupráci s hasiči nezneužívat, a pokud to jde, zvládnout situaci sami. Používáme různé speciální pomůcky, nosítka s vyšší nosností, schodolezy a další. Ale jsou opravdu situace, kdy ani ty nestačí,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Pomůže i druhá posádka, další problém je v nemocnici

Hasiče je nutné povolat například tehdy, když zasahují u extrémně obézního pacienta ve vyšších patrech budovy a není možné použít výtah. Pacienta tak musí snést po úzkých točitých schodech ručně. Tady komplikuje situaci nejen váha, ale i objemový rozměr pacienta. Dvoučlenná posádka sanitky nemá šanci.

„Pokud to situace vyžaduje, můžeme povolat ještě druhou posádku, aby bylo na místě více lidí,“ vysvětluje Zuchová.

Jenže i v nemocnici pacientům velikosti XXXL pokračují potíže. „I tady se řeší, kam je uložit, jak je ošetřit. Spoustu pacientů není ani možné operovat, protože i nosnost operačních stolů je omezená,“ podotýká Zuchová.

Podle serveru Obezita.cz je v České republice 21 procent mužů a 31 procent žen obézních. Kily navíc si zadělávají na zdravotní potíže, ale stále více i na problémy s jejich řešením. Velké obtíže pro ně může znamenat i obyčejná návštěva zubaře.

Lékař, kterému do ordinace vstoupí nadměrný pacient, předem trne. I zubařské křeslo, jehož pořizovací cena se šplhá k 800 tisícům korun, má totiž omezenou nosnost – unese maximálně 120 kilogramů váhy.

„Ideálně by měl pacient, který tuto váhu přesáhne, podepsat závazek, že při poškození křesla škodu uhradí.

Na takovou závadu se totiž nevztahuje záruka a žádná pojistka škodu nepokryje,“ vysvětluje Jana Izsófová, která v Břeclavi provozuje zubní ordinaci.

Žádného pacienta kvůli váze ještě neodmítla. Netají se ale tím, že mít v křesle člověka s extrémní obezitou není snadné.

 „Zuby se mnohem hůř ošetřují. Obézní lidé mají tučné tváře, takže jim jde špatně vidět do úst. Tím, jak jsou mohutní, se k nim navíc mnohem hůře dostanu. U nadměrných pacientů se musím opřít přímo o jejich tělo. Což samozřejmě není příjemné ani mně, ani jim,“ popisuje obtíže spojené s ošetřováním tlouštíků.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Zloděj na benzinkách prořezává autům pneumatiky, při výměně řidiče okrádá

Zloděj prořízl autu pneumatiku, aby jej mohl vykrást

Policisté na jižní Moravě pátrají po neznámém zloději, který prořezává pneumatiky autům na benzinkách. Pak je sleduje a...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Najdete na iDNES.cz