Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radim Holiš , Creative Commons

Potřebují do nemocnice, bez hasičů to nejde. Záchranáře trápí tlouštíci

  • 130
Sanitka vyjíždí k vážnému případu. Záchranáři vyběhnou schody do patra a zjistí, že pacient musí urychleně do nemocnice. Jenže 200 kilogramů jeho váhy dvoučlenná posádka do sanitky zkrátka nedostane. Jako pomocní nosiči nosítek pak musí nastoupit hasiči.

Výjezdů k transportu nadměrných pacientů za poslední tři roky přibylo téměř dvojnásobně.

„Troufám si říct, že takto vyjíždí hasiči minimálně jednou týdně,“ potvrzuje mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Hasiči v takových případech skutečně fungují hlavně jako nosiči. „Pokud jde o pacienta, který váží třeba 160 kilogramů, tak jde opravdu hlavně o to, mít další ruce navíc k tomu, aby se nějak dostal do sanitky,“ podotkl.

Pro hasiče jde o regulérní výjezd. Stejný, jako kdyby vyjížděli k požáru nebo dopravní nehodě. „Vyjíždíme, když je ohroženo zdraví pacienta,“ dodal mluvčí hasičů.

Minulý týden byl na takové zásahy štědrý. Hasiči pomáhali s transportem nadměrného pacienta hned čtyřikrát. Dvakrát v Brně, jednou ve Znojmě a naposled v sobotu v Hodoníně. Obézních pacientů přitom záchranáři dopravili do nemocnice ještě o poznání víc. Ve většině případů si totiž musí poradit sami.

„Snažíme se spolupráci s hasiči nezneužívat, a pokud to jde, zvládnout situaci sami. Používáme různé speciální pomůcky, nosítka s vyšší nosností, schodolezy a další. Ale jsou opravdu situace, kdy ani ty nestačí,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Pomůže i druhá posádka, další problém je v nemocnici

Hasiče je nutné povolat například tehdy, když zasahují u extrémně obézního pacienta ve vyšších patrech budovy a není možné použít výtah. Pacienta tak musí snést po úzkých točitých schodech ručně. Tady komplikuje situaci nejen váha, ale i objemový rozměr pacienta. Dvoučlenná posádka sanitky nemá šanci.

„Pokud to situace vyžaduje, můžeme povolat ještě druhou posádku, aby bylo na místě více lidí,“ vysvětluje Zuchová.

Jenže i v nemocnici pacientům velikosti XXXL pokračují potíže. „I tady se řeší, kam je uložit, jak je ošetřit. Spoustu pacientů není ani možné operovat, protože i nosnost operačních stolů je omezená,“ podotýká Zuchová.

Podle serveru Obezita.cz je v České republice 21 procent mužů a 31 procent žen obézních. Kily navíc si zadělávají na zdravotní potíže, ale stále více i na problémy s jejich řešením. Velké obtíže pro ně může znamenat i obyčejná návštěva zubaře.

Lékař, kterému do ordinace vstoupí nadměrný pacient, předem trne. I zubařské křeslo, jehož pořizovací cena se šplhá k 800 tisícům korun, má totiž omezenou nosnost – unese maximálně 120 kilogramů váhy.

„Ideálně by měl pacient, který tuto váhu přesáhne, podepsat závazek, že při poškození křesla škodu uhradí.

Na takovou závadu se totiž nevztahuje záruka a žádná pojistka škodu nepokryje,“ vysvětluje Jana Izsófová, která v Břeclavi provozuje zubní ordinaci.

Žádného pacienta kvůli váze ještě neodmítla. Netají se ale tím, že mít v křesle člověka s extrémní obezitou není snadné.

 „Zuby se mnohem hůř ošetřují. Obézní lidé mají tučné tváře, takže jim jde špatně vidět do úst. Tím, jak jsou mohutní, se k nim navíc mnohem hůře dostanu. U nadměrných pacientů se musím opřít přímo o jejich tělo. Což samozřejmě není příjemné ani mně, ani jim,“ popisuje obtíže spojené s ošetřováním tlouštíků.