Zavražděný bývalý policista Michal Tofl

Zavražděný bývalý policista Michal Tofl | foto: Archiv Evy Toflové

Expolicistu Tofla údajně zastřelili kvůli milionům z kauzy Edbusy

  • 14
Mezi firmou Edbusy, která připravila tisíce lidí o úspory, a smrtí expolicisty Michala Tofla existuje podle České televize přímá spojitost. Motivem vraždy byl zřejmě spor o peníze z tohoto obřího podvodu.

Tofl a jeho obchodní partner Petr Pavel Bezděkovský se údajně zasloužili o to, že sto padesát milionů z ukradených peněz beze stopy zmizelo na zahraničních účtech. Jenže pak se pohádali o to, jak si peníze rozdělí, a Bezděkovský najal na Tofla nájemné vrahy.

Dokumenty, které vztah Tofla s Bezděkovským k penězům z firmy Edbusy dokazují, zveřejnila Česká televize v pořadu Reportéři ČT. "Platby, které z firmy Edbusy odešly do zahraničí, se dosud nepodařilo zajistit," potvrdil zmizení peněz státní zástupce Michal Galát, který na manažery firmy Edbusy podával obžalobu.

Zda však případ opravdu souvisí s vraždou expolicisty Tofla, zatím nechce komentovat. "V této fázi trestního řízení nemohu sdělovat více informací," tvrdí Galát.

Toflovu vraždu z roku 2010 totiž policisté stále neuzavřeli. A právě motiv je jedna z věcí, kterou je třeba objasnit. Vše komplikuje fakt, že Bezděkovský se oběsil ve vazbě, a o svém vztahu s Toflem už tedy nebude vypovídat.

Policie dále stíhá jen dva muže, kteří údajně na Bezděkovského pokyn Tofla zastřelili.

"Zatím děláme řadu výslechů a expertiz, případ tedy ani my nemůžeme podrobněji komentovat," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Není ale vyloučeno, že policie kvůli vraždě vyslýchá právě i bývalé manažery firmy Edbusy Martina Žouželku a Lukáše Přibyla.

Soudce z kauzy Edbusy figuroval i ve spise Toflova gangu

Jejich firma provozovala systém zaměřený na zprostředkovávání finančních produktů a připravila o peníze tisíce lidí z Česka, Slovenska, Rakouska či Polska. Škoda, kterou způsobili, přesáhla půl miliardy korun. Loni za to byli oba manažeři odsouzeni na 8,5 a 7,5 roku.

Lukáš Přibyl (v košili) a Martin Žouželka (ve svetru) u Krajského soudu v Brně

O jejich vině rozhodoval soudce Jiří Stýblo z brněnského krajského soudu, který se několik měsíců po vynesení rozsudku oběsil ve své kanceláři (více zde).

Nikdo zatím dosud nezná důvod jeho činu. Jméno soudce Stýbla se objevilo i v několika výpovědích ohledně Toflova gangu. "Po jeho smrti ovšem skončilo i prošetřování zmínek, které se o něm ve spise vyskytují," konstatoval státní zástupce Martin Brzobohatý.

Prošetřování dalších případů a jmen ovšem stále pokračuje. A na třináct členů Toflova gangu už Brzobohatý podal obžalobu. Hrozí jim 10 až 16 let vězení za to, že v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele, přijímali úplatky a manipulovali výsledky vyšetřování.