Miloš Almásy je jedním z členů takzvaného Toflova gangu.

Miloš Almásy je jedním z členů takzvaného Toflova gangu. | foto: ČTK

Toflův gang míří k soudu, státní zástupce podal obžalobu na 13 lidí

  • 1
Případ takzvaného Toflova gangu, který řadu let vydíral a zastrašoval podnikatele na jižní Moravě, míří k soudu. Státní zástupce ve středu podal obžalobu na třináct jeho členů. Těm nyní hrozí 10 až 16 let vězení.

Přesně před rokem, 2. srpna 2011, začala v Brně velká policejní akce, kterou jen málokdo čekal. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu spolu s policejní inspekcí si v černých kuklách a se zbraněmi přišli pro své kolegy z brněnské hospodářské kriminálky.

Policejní prezident Petr Lessy poté znepokojeně informoval o tom, že vyšetřování závažných případů hospodářské kriminality na jižní Moravě léta ovlivňoval takzvaný Toflův gang, jehož některé členy se právě podařilo pozatýkat.

Toflův gang

Organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle spisu v letech 1998 až 2010 vydírala a zastrašovala podnikatele.

Členové gangu využívali svých znalostí a kontaktů u policie, oběti si vybírali mezi podnikateli, kteří měli sami potíže se zákonem.

Prvních šest lidí zatkli policisté 2. srpna 2011, v průběhu dalších měsíců pak přibylo dalších sedm obviněných. Všech 13 stíhaných státní zástupce obžaloval, hrozí jim 10 až 16 let vězení.

Hlavou gangu byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah. Vraždu policisté objasnili až letos v květnu.

I přes řadu pochybností, které vyšetřování případu od začátku provázely, nyní závažná kauza doputovala k soudu.

"Ve středu odpoledne jsme na brněnský krajský soud odeslali obžalobu třinácti členů gangu, kterým hrozí 10 až 16 let vězení za vydírání, zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatku," potvrdil MF DNES státní zástupce Martin Brzobohatý z ostravské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Ten měl celý případ od začátku na starosti a dozoroval ho z Ostravy, ačkoliv skupina vyděračů řádila především na jižní Moravě. Vyšetřovatelé si totiž nebyli jistí, kam až chapadla policejní chobotnice sahají. Obávali se toho, že by se členové gangu mohli díky svým kontaktům na policii v Brně z trestního stíhání vyvléknout.

Soudy se musí domluvit, kde se případ bude projednávat

Podobně problematické je nyní to, že má případ podle věcné příslušnosti soudit brněnský krajský soud. Tedy opět místo, kde mohou mít členové gangu díky své práci u policie dobré kontakty. "Společně s obžalobou jsem proto na soud zaslal návrh na delegaci případu jinému soudu," informoval státní zástupce.

Soudní instance se tak nyní budou muset domluvit, která instituce se Toflova gangu ujme. "Vyloučeno není ani to, že budou obvinění i jejich obhájci jezdit třeba do Karlových Varů či Českých Budějovic," připustil Brzobohatý.

A teprve až se tato komplikace vyřeší, bude jasné, kdy se začne soudit a jak se soud vypořádá se složitým dokazováním.

Většina obviněných totiž jakýkoliv podíl na činnosti gangu popírá. Údajné oběti vydírání, které proti gangu svědčí, mají většinou samy problémy se zákonem. Obhájci obviněných se tedy chystají zpochybnit jejich důvěryhodnost.

"Žádný ze svědků ve spise navíc dosud nepotvrdil, že gang opravdu fungoval jako koordinovaná skupina," upozorňují pod podmínkou anonymity lidé obeznámení se spisem. Bez takového svědectví se případ může rozpadnout na jednotlivé skutky, za něž může soud udělit mnohem nižší tresty.