Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kauza Toflova gangu končí, osvobozený policista bude chtít miliony

  12:18aktualizováno  12:18
Soudy na konci května definitivně osvobodily bývalého policistu Petra Křipského. Uzavřela se tak kauza týkající se takzvaného Toflova gangu, která sedm let zaměstnávala justici a ovlivnila život mnoha lidí.

Recidivisté Radek Sobotka (vpravo) a Tomáš Trkan (vlevo) si u brněnského krajského soudu vyslechli devatenáctileté tresty za vraždu expolicisty Michal Tofla v roce 2010. Soud při verdiktu zohlednil i jejich předchozí trestnou činnost. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Podle tehdejšího znění obžaloby šlo o skupinu bývalých policistů a jejich kompliců, kteří v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele na jižní Moravě. Nabízeli jim, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem. Jindy zase požadovali peníze za to, že proti oběti nevytvoří smyšlenou kauzu.

 Většina expolicistů byla pravomocně odsouzena za vydírání. Dostali tresty v rozmezí tři až devět let. A k tomu ještě peněžité tresty až do výše jednoho milionu korun.

Tři z nich se však dočkali očištění jména. Soudy je v celém rozsahu zprostily viny a stát je bude muset odškodnit.

Finanční satisfakci 450 tisíc si už vydobyl Rudolf Setvák, kterého vinili ze zametání stop po zločincích. V jednu dobu se místo názvu Toflův gang objevoval dokonce termín Setvákovci. Setvák se po zprošťujícím verdiktu vrátil k původnímu zaměstnání, pracuje na oddělení cizinecké policie. „Už se k tomu nechci vracet, pro mě je to uzavřená kapitola,“ vzkázal přes policejní mluvčí.

Adekvátní odškodnění? Možná miliarda, uvažuje právník

Na konci května očištěný Petr Křipský bude po ministerstvu spravedlnosti požadovat mnohem vyšší odškodnění. Zatímco Setvák strávil 93 dnů ve vazbě, Křipský asi 2,5 roku.

Hlavní aktéři kauzy takzvaného Toflova gangu

 • Michal Tofl: Bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky. Podle obžaloby hlava Toflova gangu. V roce 2010 ho zastřelil nájemný vrah.
 • Miloš Almásy: Po Toflově smrti se šéfem skupiny údajně stal bývalý vyšetřovatel kriminálky a následně advokátní koncipient. Za několik trestných činů – mezi nimi vydírání, loupež a přijímání úplatku – dostal devět let nepodmíněně a peněžitý trest milion korun.
 • Rudolf Setvák: Čelil obvinění, že ještě jako šéf brněnské inspekce zametl stopy za zločinci z Toflova gangu. Setváka ale soud nakonec plně osvobodil. Za nezákonné stíhání a 93 dní ve vazbě dostal od státu 450 tisíc.
 • Petr Křipský: Také expolicista, který měl dalším členům gangu poskytovat informace o trestních věcech případných obětí. V plném rozsahu zproštěn viny.
 • Eduard Polák: Nepracoval u policie, podle obžaloby ho gang využíval k zastrašování a vydírání obětí. Na stopu gangu se policie dostala, když vyšetřovala nájemnou vraždu na Vysočině. Soudy ho zprostily viny.
 • Milan Vítek: Bývalý policista údajně oslovoval vytipované oběti s požadavkem na zaplacení peněz. Poskytoval gangu informace o případných obětech. Dostal pět a půl roku ve vězení a pokutu 100 tisíc korun.
 • Stanislav Dobrovolný: Odešel na vlastní žádost do civilu dvanáct dní před tím, než ho policisté obvinili. Pracoval jako vyšetřovatel u hospodářské kriminálky. Rozsudek zněl tři roky ve vězení.
 • Eduard Slanina: Bývalý policista oslovoval vytipované oběti s požadavkem na zaplacení peněz a vyhrožoval těm, kteří nechtěli zaplatit. Měl přístup k informacím o trestních věcech případných obětí. Dostal sedm let vězení a peněžitou pokutu 600 tisíc.
 • Lubomír Mokrý: Také několik let šéfoval policejní inspekci v Brně. Byl obviněný ze stejného činu jako Setvák a soud ho potrestal šesti lety vězení a pokutou 120 tisíc.
 • Radoslav Petr: U policie nikdy nepracoval. Podnikatel, který oslovoval oběti. Dostal sedm let vězení.
 • Roman Velecký: Také pracoval u policie, než ho obvinili. Podobně jako ostatní pomáhal dalším obžalovaným. Dostal šest let ve vězení a pokutu 250 tisíc korun.
 • Jaromír Šálek: Kontaktoval jednu z obětí, kterou si vytipovali. Dostal čtyři roky ve vězení a pokutu 1,2 milionu.
 • Roman Procházka: Byl vyšetřovatelem hospodářské kriminálky, dalším obžalovaným poskytoval informace ze spisů. Soudy mu vyměřily 5 let ve vězení a pokutu 100 tisíc korun.
 • Zdeněk Oláh: Nebyl policistou, gang ho využíval k zastrašování obětí. Za vydírání dostal tři roky za mřížemi.

„Jenom za náklady řízení, kam se počítají i advokátní služby, zaplatil stovky tisíc. Nehledě na to, jak dlouho ho nechali ve vazbě a že mu proces celkově zničil život. Proto budeme požadovat vyšší částku, než kterou vysoudil pan Setvák. Nyní ji vyčíslujeme,“ uvedl advokát Pavel Hála, který Křipského obhajoval. „Adekvátní odškodnění za roky útrap? Nevím, možná miliarda,“ uvažuje právník.

Za vydírání dlužníka a vynášení informací ze spisů dostal Křipský původně 4,5 roku a peněžitou pokutu 200 tisíc. Do případu však zasáhl Nejvyšší soud, který ho osvobodil. Jeho verdikt před dvěma týdny potvrdil Vrchní soud v Olomouci. „Pan Křipský je nyní bez práce a zvažuje, co bude dělat. K policii se už nevrátí, ale mohl by najít uplatnění v oblasti práva,“ myslí si Hála.

Hned v počátcích procesu soud osvobodil pro nedostatek důkazů i dalšího aktéra z kauzy Toflova gangu – Eduarda Poláka, tehdy obžalovaného z vydírání. Ten ale nepracoval u policie.

Nejvyšší trest dostal bývalý vyšetřovatel kriminálky a následně advokátní koncipient Miloš Almásy. Za několik trestných činů – mezi nimi vydírání, loupež a přijímání úplatku – dostal devět let a peněžitý trest milion korun.

Případ, jehož zveřejnění zahýbalo důvěryhodností krajské policie i justice, způsobil chaos i na policejním prezidiu. Neopatrné komentování přispělo i ke konci policejního šéfa Petra Lessyho.

Už brněnský krajský soud, který tento případ řešil prvoinstančně, ale vyhodnotil, že se vlastně o žádný gang z hlediska právní terminologie nejednalo. „Jednotliví obžalovaní při vydírání podnikatelů spolupracovali příležitostně, nešlo tedy o organizovanou skupinu,“ vysvětlil soudce Miloš Žďárský.

Obžaloba o sto stranách

Jedna z obhájkyň v tomto případu – Běla Sedláčková – vzpomíná, jak celá kauza bobtnala.

„Tenkrát se objevila výzva, aby se přihlásily oběti, které měly s gangem co do činění. Ozývali se však lidé, kteří s nimi neměli nic společného. A tak se na sebe nabalovaly informace. Jen obžaloba měla asi sto stran a stránky spisu se kupily v desítkách šanonů,“ povyprávěla brněnská právnička.

Obžaloba má přitom standardně pár stran. Tak rozsáhlá bývá skutečně jen tehdy, když se jedná o organizovaný zločin.

Nejhůře ze všech skončila údajná hlava celé skupiny – bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého 14. června 2010 zastřelili samopalem před jeho domem v Brně-Žebětíně. Devatenáct let za vraždu si u soudu vyslechli Radek Sobotka a Tomáš Trkan.

Nicméně vražednou zbraň se policistům dodnes nepodařilo najít. Před čtyřmi lety dokonce prohledávali rybník v Popůvkách na Brněnsku. „Prověřovali jsme i další získané informace a proběhlo ještě několik obdobných akcí, ovšem také s negativním výsledkem. Není vyloučeno, že se v případě zjištění nových skutečností budou obdobné pátrací akce opakovat,“ informovala policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Toflova smrt před osmi lety šokovala zkušené policisty i lidi z justice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz