Kauza Toflova gangu končí, osvobozený policista bude chtít miliony

  12:18aktualizováno  12:18
Soudy na konci května definitivně osvobodily bývalého policistu Petra Křipského. Uzavřela se tak kauza týkající se takzvaného Toflova gangu, která sedm let zaměstnávala justici a ovlivnila život mnoha lidí.

Recidivisté Radek Sobotka (vpravo) a Tomáš Trkan (vlevo) si u brněnského krajského soudu vyslechli devatenáctileté tresty za vraždu expolicisty Michal Tofla v roce 2010. Soud při verdiktu zohlednil i jejich předchozí trestnou činnost. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Podle tehdejšího znění obžaloby šlo o skupinu bývalých policistů a jejich kompliců, kteří v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele na jižní Moravě. Nabízeli jim, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem. Jindy zase požadovali peníze za to, že proti oběti nevytvoří smyšlenou kauzu.

 Většina expolicistů byla pravomocně odsouzena za vydírání. Dostali tresty v rozmezí tři až devět let. A k tomu ještě peněžité tresty až do výše jednoho milionu korun.

Tři z nich se však dočkali očištění jména. Soudy je v celém rozsahu zprostily viny a stát je bude muset odškodnit.

Finanční satisfakci 450 tisíc si už vydobyl Rudolf Setvák, kterého vinili ze zametání stop po zločincích. V jednu dobu se místo názvu Toflův gang objevoval dokonce termín Setvákovci. Setvák se po zprošťujícím verdiktu vrátil k původnímu zaměstnání, pracuje na oddělení cizinecké policie. „Už se k tomu nechci vracet, pro mě je to uzavřená kapitola,“ vzkázal přes policejní mluvčí.

Adekvátní odškodnění? Možná miliarda, uvažuje právník

Na konci května očištěný Petr Křipský bude po ministerstvu spravedlnosti požadovat mnohem vyšší odškodnění. Zatímco Setvák strávil 93 dnů ve vazbě, Křipský asi 2,5 roku.

Hlavní aktéři kauzy takzvaného Toflova gangu

 • Michal Tofl: Bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky. Podle obžaloby hlava Toflova gangu. V roce 2010 ho zastřelil nájemný vrah.
 • Miloš Almásy: Po Toflově smrti se šéfem skupiny údajně stal bývalý vyšetřovatel kriminálky a následně advokátní koncipient. Za několik trestných činů – mezi nimi vydírání, loupež a přijímání úplatku – dostal devět let nepodmíněně a peněžitý trest milion korun.
 • Rudolf Setvák: Čelil obvinění, že ještě jako šéf brněnské inspekce zametl stopy za zločinci z Toflova gangu. Setváka ale soud nakonec plně osvobodil. Za nezákonné stíhání a 93 dní ve vazbě dostal od státu 450 tisíc.
 • Petr Křipský: Také expolicista, který měl dalším členům gangu poskytovat informace o trestních věcech případných obětí. V plném rozsahu zproštěn viny.
 • Eduard Polák: Nepracoval u policie, podle obžaloby ho gang využíval k zastrašování a vydírání obětí. Na stopu gangu se policie dostala, když vyšetřovala nájemnou vraždu na Vysočině. Soudy ho zprostily viny.
 • Milan Vítek: Bývalý policista údajně oslovoval vytipované oběti s požadavkem na zaplacení peněz. Poskytoval gangu informace o případných obětech. Dostal pět a půl roku ve vězení a pokutu 100 tisíc korun.
 • Stanislav Dobrovolný: Odešel na vlastní žádost do civilu dvanáct dní před tím, než ho policisté obvinili. Pracoval jako vyšetřovatel u hospodářské kriminálky. Rozsudek zněl tři roky ve vězení.
 • Eduard Slanina: Bývalý policista oslovoval vytipované oběti s požadavkem na zaplacení peněz a vyhrožoval těm, kteří nechtěli zaplatit. Měl přístup k informacím o trestních věcech případných obětí. Dostal sedm let vězení a peněžitou pokutu 600 tisíc.
 • Lubomír Mokrý: Také několik let šéfoval policejní inspekci v Brně. Byl obviněný ze stejného činu jako Setvák a soud ho potrestal šesti lety vězení a pokutou 120 tisíc.
 • Radoslav Petr: U policie nikdy nepracoval. Podnikatel, který oslovoval oběti. Dostal sedm let vězení.
 • Roman Velecký: Také pracoval u policie, než ho obvinili. Podobně jako ostatní pomáhal dalším obžalovaným. Dostal šest let ve vězení a pokutu 250 tisíc korun.
 • Jaromír Šálek: Kontaktoval jednu z obětí, kterou si vytipovali. Dostal čtyři roky ve vězení a pokutu 1,2 milionu.
 • Roman Procházka: Byl vyšetřovatelem hospodářské kriminálky, dalším obžalovaným poskytoval informace ze spisů. Soudy mu vyměřily 5 let ve vězení a pokutu 100 tisíc korun.
 • Zdeněk Oláh: Nebyl policistou, gang ho využíval k zastrašování obětí. Za vydírání dostal tři roky za mřížemi.

„Jenom za náklady řízení, kam se počítají i advokátní služby, zaplatil stovky tisíc. Nehledě na to, jak dlouho ho nechali ve vazbě a že mu proces celkově zničil život. Proto budeme požadovat vyšší částku, než kterou vysoudil pan Setvák. Nyní ji vyčíslujeme,“ uvedl advokát Pavel Hála, který Křipského obhajoval. „Adekvátní odškodnění za roky útrap? Nevím, možná miliarda,“ uvažuje právník.

Za vydírání dlužníka a vynášení informací ze spisů dostal Křipský původně 4,5 roku a peněžitou pokutu 200 tisíc. Do případu však zasáhl Nejvyšší soud, který ho osvobodil. Jeho verdikt před dvěma týdny potvrdil Vrchní soud v Olomouci. „Pan Křipský je nyní bez práce a zvažuje, co bude dělat. K policii se už nevrátí, ale mohl by najít uplatnění v oblasti práva,“ myslí si Hála.

Hned v počátcích procesu soud osvobodil pro nedostatek důkazů i dalšího aktéra z kauzy Toflova gangu – Eduarda Poláka, tehdy obžalovaného z vydírání. Ten ale nepracoval u policie.

Nejvyšší trest dostal bývalý vyšetřovatel kriminálky a následně advokátní koncipient Miloš Almásy. Za několik trestných činů – mezi nimi vydírání, loupež a přijímání úplatku – dostal devět let a peněžitý trest milion korun.

Případ, jehož zveřejnění zahýbalo důvěryhodností krajské policie i justice, způsobil chaos i na policejním prezidiu. Neopatrné komentování přispělo i ke konci policejního šéfa Petra Lessyho.

Už brněnský krajský soud, který tento případ řešil prvoinstančně, ale vyhodnotil, že se vlastně o žádný gang z hlediska právní terminologie nejednalo. „Jednotliví obžalovaní při vydírání podnikatelů spolupracovali příležitostně, nešlo tedy o organizovanou skupinu,“ vysvětlil soudce Miloš Žďárský.

Obžaloba o sto stranách

Jedna z obhájkyň v tomto případu – Běla Sedláčková – vzpomíná, jak celá kauza bobtnala.

„Tenkrát se objevila výzva, aby se přihlásily oběti, které měly s gangem co do činění. Ozývali se však lidé, kteří s nimi neměli nic společného. A tak se na sebe nabalovaly informace. Jen obžaloba měla asi sto stran a stránky spisu se kupily v desítkách šanonů,“ povyprávěla brněnská právnička.

Obžaloba má přitom standardně pár stran. Tak rozsáhlá bývá skutečně jen tehdy, když se jedná o organizovaný zločin.

Nejhůře ze všech skončila údajná hlava celé skupiny – bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého 14. června 2010 zastřelili samopalem před jeho domem v Brně-Žebětíně. Devatenáct let za vraždu si u soudu vyslechli Radek Sobotka a Tomáš Trkan.

Nicméně vražednou zbraň se policistům dodnes nepodařilo najít. Před čtyřmi lety dokonce prohledávali rybník v Popůvkách na Brněnsku. „Prověřovali jsme i další získané informace a proběhlo ještě několik obdobných akcí, ovšem také s negativním výsledkem. Není vyloučeno, že se v případě zjištění nových skutečností budou obdobné pátrací akce opakovat,“ informovala policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Toflova smrt před osmi lety šokovala zkušené policisty i lidi z justice.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Strojvedoucí před odjezdem vlaku usnul v kabině. Nadýchal 2,6 promile

Ilustrační snímek

Strojvedoucího spícího v kabině lokomotivy našli ve středu jeho kolegové na nádraží v Křenovicích na Vyškovsku. Protože...

Pokud nedostaneme víc peněz, seškrtáme premiéry, zní z brněnských divadel

Funkce ředitele Centra experimentálního divadla v Brně se ujal dosavadní...

Peníze na nové hry, kostýmy, ale i další úvazky chybí Divadlu Husa na provázku i HaDivadlu v Brně. Aby vyřešila...

Za uložení jaderného odpadu může mít vesnice miliony, část lidí je proti

U jihomoravského Drahonína se v sousedství bývalého uranového dolu nachází...

Přes osm let čekají lidé z Drahonína na Brněnsku na verdikt, zda jim několik kilometrů od domova vznikne úložiště...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP ABAP VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz