U krajského soudu v Brně si vyslechlo rozsudky 13 obviněných z kauzy takzvaného...

U krajského soudu v Brně si vyslechlo rozsudky 13 obviněných z kauzy takzvaného Toflova gangu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dva tresty v kauze Toflova gangu platí, Ústavní soud zamítl stížnosti

  • 0
Roman Procházka a Jaromír Šálek jsou definitivně odsouzenými v kauze takzvaného Toflova gangu. Ústavní soud jim odmítl stížnosti. Bývalému policistovi Procházkovi justice uložila pět let vězení za korupci, Šálkovi čtyři roky za vydírání. Oba dostali také peněžité sankce.

ČTK to zjistila z databáze soudu. Takzvaný Toflův gang podle pravomocného rozsudku vydíral podnikatele a měl vazby na policii.

Oba muži ve stížnostech uplatnili řadu námitek. Procházka tvrdil, že stíhání bylo od počátku nezákonné kvůli nedostatečnému odůvodnění, navíc se prý žalobcům nepodařilo prokázat u soudu jeho vinu.

Podle Šálka justice nepřipustila některé důkazy, které mohly svědčit v jeho prospěch. Kritizoval i výši uloženého peněžitého trestu, pokutu 1,2 milionu korun označil za likvidační.

Senát Ústavního soudu se zpravodajem Vojtěchem Šimíčkem nenašel důvod k zásahu ani v případě Procházky, ani u Šálka. „Odůvodnění napadených rozhodnutí tvoří ucelený celek, který se opírá o rozličné zjištěné skutečnosti svědčící vině stěžovatele,“ napsali soudci v usnesení odmítajícím Šálkovu stížnost. U soudu čekají na rozhodnutí ještě tři další stížnosti v téže kauze.

Tresty od tří do devíti let vězení si ve sledovaném případu původně vyslechlo 11 lidí. Nejpřísnější dostal bývalý policista Miloš Almásy, jenž se podle pravomocného verdiktu podílel na polovině ze dvou desítek skutků spáchaných v letech 1998 až 2010.

Kriminalisté překrucovali důkazy, tvrdí advokáti

Dovolání devíti aktérů kauzy odmítl loni v létě Nejvyšší soud, zrušil pouze verdikt nad Petrem Křipským, u něhož objevil rozpor v důkazech. O Křipském znovu rozhoduje Krajský soud v Brně, verdikt ještě nepadl. Původně muž dostal 4,5 roku vězení a peněžitý trest 200 tisíc korun.

Odsouzení podle pravomocného verdiktu nabízeli podnikatelům, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem nebo za peníze zastaví smyšlenou kauzu. Advokáti odsouzených v minulosti poukazovali na to, že řada důkazů stojí na svědcích s bohatou kriminální minulostí. Nad vyšetřováním podle nich nebyla žádná účinná kontrola a dozor, kriminalisté rozkrývající trestnou činnost podle advokátů překrucovali důkazy.

Vyšetřování složité kauzy začalo kolem roku 2009. Následující rok se stal obětí vraždy bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Michal Tofl, po kterém údajný gang dostal mediální jméno. Justice za vraždu pravomocně poslala na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.