Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnský zastupitel podezíraný z krádeže dědictví rezignoval. Vinu necítí

  9:15aktualizováno  9:15
Tomáš Jan Otradovec, zastupitel za TOP 09 v největší městské části Brno-střed, rezignoval na své členství ve straně. Učinil tak na základě sobotního textu v MF DNES, v němž vyšlo najevo, že na něj podal žalobu a sepisuje trestní oznámení potomek brněnské německo-židovské továrnické rodiny Georg Bílek.

Brno | foto: Martina Vyroubalová, iDNES.cz

Ten Otradovce viní, že jej chtěl podvodem připravit o lukrativní pozemek v Pisárkách, který zdědil po rodičích.

„Uvědomuju si, že se jedná o moji soukromou záležitost, a jakkoliv se necítím vinný, nechci, aby kauza vrhala špatné světlo na TOP 09 v Brně,“ uvedl Otradovec.

Brněnský radní Tomáš Jan Otradovec rezignoval na své členství v TOP 09.

Brněnský zastupitel Tomáš Jan Otradovec rezignoval na své členství v TOP 09.

Dodal, že se rozhodl nepoškozovat stranu, a pokud policie proti němu zahájí trestní stíhání, je připravený rezignovat také na funkci zastupitele. „Chápu to jako morální odpovědnost vůči voličům,“ doplnil.

S rozhodnutím o odchodu přišel po pondělním jednání krajského vedení TOP 09, kde situaci už poněkolikáté vysvětloval spolustraníkům. Jak Otradovec zachová ohledně údajně podvodem získaného majetku, nesdělil.

„Respektujeme to a velmi kvitujeme jeho postup. Daná situace totiž dehonestuje dobrou práci nejen brněnské organizace TOP 09. Ukáže-li se, že je nevinný, nemáme problém jej znovu do strany přijmout,“ podotkl předseda městské organizace strany Jaroslav Kacer.

Nejprve se zajímal o architekturu

Příběh začal před dvěma lety, kdy se ve vídeňském domově důchodců, kde Bílek žije se svou manželkou, jednoho dne objevil Otradovec.

„Nejdřív vyprávěl, že se zajímá o architekturu, o naši bývalou vilu v Pisárkách. Pak mi řekl, že mám možnost za ni získat pozemek, který spadá do nevyřízeného dědictví po mých rodičích. A že u úřadů všechno zařídí,“ popsal Bílek, jehož rodina vlastnila továrnu na železné konstrukce, která se po znárodnění v roce 1948 stala základem První brněnské strojírny.

Bílek na Otradovcovu nabídku nakonec kývl a sepsal se zastupitelem plnou moc pro zastupování před českými úřady. V prosinci 2014 se stal majitelem lukrativního pozemku mezi ulicemi Preslovou a Neumannovou.

Hned o dva měsíce později ale Otradovec přinesl na katastrální úřad darovací smlouvu, kde sám sobě daroval pozemek na základě plné moci udělené Bílkem jen pro vyřízení dědictví, ale ne pro uzavírání smluv. Úřad parcelu bez vědomí původního majitele převedl na Otradovce. Jakmile to potomek továrníků zjistil, oslovil brněnského advokáta Zdeňka Joukla, který podal na zastupitele žalobu a sepisuje trestní oznámení.

„S panem Bílkem jsem se seznámil na doporučení známé, která žije ve Vídni. Překvapuje mě, že zpochybňuje převod pozemku po tak dlouhé době,“ řekl Otradovec.

Advokát Joukl ale tvrdí, že začal jednat hned, jakmile se na něj Bílek obrátil. „Otradovec zneužil plnou moc, aby pozemek daroval sám sobě, což je v rozporu s dobrými mravy, a smlouva je proto neplatná,“ konstatoval.

Existují dokumenty, řekl zastupitel. Neukázal je

To ale zastupitel odmítá. „Existují dokumenty, které dokazují, že mi pan Bílek pozemek chtěl darovat. A plná moc mě opravňovala k sepsání darovací smlouvy,“ uvedl Otradovec.

Zmíněné dokumenty odmítl redakci MF DNES poskytnout. Dodal, že Bílkovi za nemovitost, která má podle cenové mapy hodnotu kolem tří milionů korun, chtěl jako narovnání zaplatit deset tisíc eur, tedy desetinu tržní ceny.
Peníze Bílek odmítl.

„Chtěl jsem mu pozemek prodat za obvyklou cenu, ale ne darovat,“ řekl Bílek, který nemá žádné potomky. Pokud by během soudního sporu zemřel, zůstane pozemek Otradovci, který bydlí jen o ulici vedle a říká, že chce pozemek využívat jako zahradu.

„Žijeme s manželkou v domě s pečovatelskou službou ve Vídni, kde platíme osm tisíc eur měsíčně. Takže kdybych mohl prodat svůj pozemek, pomohlo by nám to,“ dodal Bílek.

Jak se uvádí v žalobě, do níž mohla redaktorka MF DNES nahlédnout, Otradovec dokonce za parcelu vybíral nájemné za dva měsíce, kdy patřila ještě Bílkovi. Nájemci ale uvedl číslo svého účtu. Ani k tomu ho však plná moc neopravňovala. A protože potřeboval vyřídit na radnici přístup přes sousední městské pozemky, do žádosti napsal, že se jedná o majetek jeho strýce. Bílek ale jeho příbuzný není.

„Dostalo se to tam nedopatřením, psal jsem to v rychlosti a byla to nešťastná formulace,“ připustil Otradovec.

Advokát Joukl říká, že se pokoušel s Otradovcem mimosoudně dohodnout. „Jednali jsme o vrácení pozemku panu Bílkovi, bavili jsme se o výši plnění, ale pak přestal komunikovat,“ popsal Joukl.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Za podnikáním kdysi vyrazil škodovkou na Západ. Z výdělku postavil kostel

Josef Kouřil z Kyjova v roce 1991 založil firmu Wiky, která se zbývá prodejem...

Po revoluci sedl do škodovky a vyrazil do západní Evropy. Toto rozhodnutí Josefu Kouřilovi z Kyjova změnilo celý život....

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz